Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
No mikä on se mystinen video, joka kaataa Trumpin? Normaali ehdokas olisi jo ensimmäisissä vaaleissa kaatunut niihin yhteydenottoihin Venäjän tiedustelupalveluihin ja niiden tietojen käyttämiseen. MAGA-porukkaa jenkeissä ja muualla ei häirinnyt yhtään. Ei myöskään nuo ostetut trofee-vaimot. Tai näissä toisissa vaaleissa Epstein-kytkökset.venakot todistetusti rahoittaneet Rumppia, kun ollut konkurssin partaalla(täälläkin ollut juttua ja linkkejä siihen), siis ruplilla voideltu mies, joka tekee ja päättää USA.n politiikan suurista linjoista.
Kun käynyt usein jo 90-luvulla venäjällä tekemässä bisnestä, kuvitteleeko joku, ettei KGB/FSB ole taltioinut kuva/video ja ääninauhoille herran joka hetkeä? tai laittanut hunaja-ansoja...?
Trump totesi kahden viikon jälkeen asettavansa mahdollisesti Venäjälle joko "massiivisia" pakotteita tai tulleja tai molempia. Trump totesi myös, ettei hän välttämättä ryhdy mihinkään toimenpiteisiin määräajan jälkeen.
– Tai sitten emme tee mitään. Ja sanomme että tämä on teidän välinen taistelunne.
Onko kukaan laskenut kuinka mones kahden viikon määräaika on menossa?No nyt on kova!!
Trump asetti kahden viikon määräajan Putinille, jonka jälkeen tapahtuu kamalia jos ei rauhaa ala syntymään!
Siellä jo bunkkerissa tutistaan.
![]()
Trump antoi uuden määräajan Putinille
Trump on toistuvasti vaihtanut Putinille antamansa määräaikaa.www.is.fi
No nyt on kova!!
Trump asetti kahden viikon määräajan Putinille, jonka jälkeen tapahtuu kamalia jos ei rauhaa ala syntymään!
Siellä jo bunkkerissa tutistaan.
![]()
Trump antoi uuden määräajan Putinille
Trump on toistuvasti vaihtanut Putinille antamansa määräaikaa.www.is.fi
Onko kukaan laskenut kuinka mones kahden viikon määräaika on menossa?
Tuo lisäkommentti vesittää taas kaiken. Kahden viikon päästä tapahtuu hirmuisia tai sitten ei. Olisi edes joku linja noissa touhuissa. Turhaa puhetta ja uhoa joka uppoaa vai kultin jäsenille.
Hyvää pohdintaa. Venäjällä joka tapauksessa tarvitaan pikku kahinaa koko ajan, että tsaari pysyy vallassa. Ja narratiivi siitä, että pyhä äiti Venäjä joutuu taistelemaan olemassaolostaan. Pitäähän kurjistuva elintaso kansalle jollain selittää, ja ne sen haluavat uskoa.Jospa tuo onkin vain sisäpolitiikkaa varten? Entäs jos putinin sotakin on ensin sisäpolitiikkaa ja vasta matkan päässä muuta? Jospa venäjän militarisointi on pääosin sisäpolitiikkaa?
Eihän usaa tai venäjää oikeasti uhkaa mikään eksistentiaali uhka. Trump puhuu ja puhuu, silti verkko venäjän ympärillä on jonkinlainen. Usa ei ole irtaantunut mistään turpoasiasta.
Trump kohtelee putinia nätisti, koska ei halua sotia. Putin ei halua sotaa usan kanssa. Mitäs siinä sitten, veljeillään vähän.
Eurooppa kokoilee varusteita jäältä ja koettaa löytää päätöksentekokykyä ja johtajuutta. Rahaa ja kykyä on, politiikka eu tasolla kusee. Valtiot tekevät omia päätöksiään. Kuka koordinoi, toivon, että nato. Amerikkalainen pilari ei ratkaise enää, on otettava tekohousut a omavalmiste.
Eurooppa on maanosa, ei liittovaltio. Eihän täällä edes voi olla mitään Venäjän, tai USA:n kaltaista johtajuutta.Hyvää pohdintaa. Venäjällä joka tapauksessa tarvitaan pikku kahinaa koko ajan, että tsaari pysyy vallassa. Ja narratiivi siitä, että pyhä äiti Venäjä joutuu taistelemaan olemassaolostaan. Pitäähän kurjistuva elintaso kansalle jollain selittää, ja ne sen haluavat uskoa.
Trump osaltaan on pelannut itseltään uskottavuuden aivan maihin. Eihän sitä ota enää tosissaan kuin MAGA-kultti, mutta sekin näyttää riittävän.
Euroopassa ei ole ollut minkäälaista johtajuutta, eikä ihan äkkiä taida tullakaan. Lienee ihan historialliset syyt minkä takia keski-euroopassa kavahdetaan vahvoja johtajia.
Silti tässä tilanteessa sellainen eurooppaan tarvittaisiin.
Toisaalta yritäppä alkaa hallitsemaan demokratioiden muodostamaa yhteisoäEurooppa on maanosa, ei liittovaltio. Eihän täällä edes voi olla mitään Venäjän, tai USA:n kaltaista johtajuutta.
Demokratioiden muodostamat yhteisöt ovat aina olleet heikkoja häikäilemättömien diktatuurien edessä. Ei mitään uutta auringon alla.
-typo
Lihakysymyshän tuo siellä on. Rahaa on. Kalustoa voivat tehdä. Mutta miehiä ei ole. Ne harvat, joita onkin, eivät halua tai kelpaa Soldaateiksi. Todella, todella ylämäkeen joutuvat tuolla hommaa rakentamaan.TTssa oli juttua saksan asevoimien tilanteesta. Mertz on sitä mieltä, että asevelvollisuus on palautettava. Rahasta ei ole pulaa, henkilöstöstä on.
Saksan pitäisi ensin puhdistaa asevoimat politisoitumisesta ja vasta sitten alkaa luoda uutta. En usko että tuosta tulee yhtään mitään...Lihakysymyshän tuo siellä on. Rahaa on. Kalustoa voivat tehdä. Mutta miehiä ei ole. Ne harvat, joita onkin, eivät halua tai kelpaa Soldaateiksi. Todella, todella ylämäkeen joutuvat tuolla hommaa rakentamaan.
Joooo, marxistilaiset on armeijaa hiukan opastanut ja pienesti politisoineet, niin ei siellä ammuskella millään korkkipyssyä kummemmalla vielä moneen sukupolveen. Aivan höpö hommia.Saksan pitäisi ensin puhdistaa asevoimat politisoitumisesta ja vasta sitten alkaa luoda uutta. En usko että tuosta tulee yhtään mitään...
Vahva johtaja ei automaattisesti tarkoita Trumpin tai Putinin kaltaista hahmoa, enkä sitä eurooppaan kaipaakaan.Eurooppa on maanosa, ei liittovaltio. Eihän täällä edes voi olla mitään Venäjän, tai USA:n kaltaista johtajuutta.
Demokratioiden muodostamat yhteisöt ovat aina olleet heikkoja häikäilemättömien diktatuurien edessä. Ei mitään uutta auringon alla.
-typo
Ja jos vaikka yhtäälle saadaankin hetkeksi asiallinen johtohahmo, niin samaan aikaan toisaalla on joku Putinin yhteistoimintamies, joka vesittää kaiken.Vahva johtaja ei automaattisesti tarkoita Trumpin tai Putinin kaltaista hahmoa, enkä sitä eurooppaan kaipaakaan.
Tarkoitan sellaista johtajuutta joka miettii pidemmälle kuin vaalikausi eikä pelkää tehdä päätöksiä. Hyvä esimerkki huonosta johtajuudesta on Schultz Taurustensa kanssa.
Edelleen, paras valtiomuoto olisi valistunut diktatuuri![]()
Ongelma on se, että pitäisi löytää joku riittävän valistunut. Diktatuureja on tarpeeksi, jopa liikaa.Vahva johtaja ei automaattisesti tarkoita Trumpin tai Putinin kaltaista hahmoa, enkä sitä eurooppaan kaipaakaan.
Tarkoitan sellaista johtajuutta joka miettii pidemmälle kuin vaalikausi eikä pelkää tehdä päätöksiä. Hyvä esimerkki huonosta johtajuudesta on Schultz Taurustensa kanssa.
Edelleen, paras valtiomuoto olisi valistunut diktatuuri![]()
Ongelma on, että diktatuuri tuottaa huonoa hallintoa ( valta korruptoi, ehdotobän valta ehdottomastiVahva johtaja ei automaattisesti tarkoita Trumpin tai Putinin kaltaista hahmoa, enkä sitä eurooppaan kaipaakaan.
Tarkoitan sellaista johtajuutta joka miettii pidemmälle kuin vaalikausi eikä pelkää tehdä päätöksiä. Hyvä esimerkki huonosta johtajuudesta on Schultz Taurustensa kanssa.
Edelleen, paras valtiomuoto olisi valistunut diktatuuri![]()