D 
		
				
			
		Deleted member 266
Guest
PRKL, palautin se on, ei hidastin; oma mokani.Onko tuossa koevehkeessä hidastin siirretty putken yläpuolelle?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
PRKL, palautin se on, ei hidastin; oma mokani.Onko tuossa koevehkeessä hidastin siirretty putken yläpuolelle?

Kai se on kanuunankuulien hehkutusuunin koppi.mikä se "kamiinalla lämpeävä kuutio isoilla pyörillä" siinä kyydissä oikein oli?
Laukaisusuoja:


Laukaisusuoja m/1924?
Eeppisen näköinen kapistus, kerta kaikkiaan
Mikä tää muotitermi olikaan, kiertotalous eikö niin.Pyörät tosiaankin panevat ajattelemaan, että "mistähän nuokin on haalittu?"

 . Taitaa olla niin, että talvisodassa ei tykistön tulen vähäisyys johtunut kranaattien puutteesta vaan hanhenmaksapateen kuljetusvaikeuksista
. Taitaa olla niin, että talvisodassa ei tykistön tulen vähäisyys johtunut kranaattien puutteesta vaan hanhenmaksapateen kuljetusvaikeuksista !
!Ampuvat lämmitetyistä kasemateista nojatuolissa istuen.Tykistö todella matkustaa 1. luokassa.
Ampuvat lämmitetyistä kasemateista nojatuolissa istuen.
 .
.Helposti tunnistettavat pyörät on tosiaan peräisin 76 ItK31:stä. Niitä suunnitellessa ei painonsäästö ole ollu prioriteettilistalla ollenkaan....76 ItK/31? Porlammen motista tms.
Kuin myös tuulitunnelissa tehty muotoilu.Maavara kuin formuloissa.
 sanoi, että jossain vanhassa kuvassa olen tuon nähnyt ja niinhän se olikin, 81KRH71Y vastaanottoammunta Niinisalossa joskus 70-luvun alussa ja kuvan oikeassa reunassa samantapainen koppi:
 sanoi, että jossain vanhassa kuvassa olen tuon nähnyt ja niinhän se olikin, 81KRH71Y vastaanottoammunta Niinisalossa joskus 70-luvun alussa ja kuvan oikeassa reunassa samantapainen koppi:
 :
:
Melkein kaikki sopivankokoiset rannikkotykit oli ilman kilpeä, joten vaihtoehtoja ei monta ole. Piirteitä siis kiilamainen muoto sekä korotusta varten tehty aukko ulottuu ainoastaan etuseinään eikä mene "katto-osaan". Lisäksi kilven piti olla poistettu käyttöstä 1971. Tämä viimeinen ehto rajaakin mahdollisuudet ainoastaan yhteen tykkimalliin 130/46 E eli brittien MkVII lempinimeltään "Loordi". Tuli Suomeen 1940 mutta ehti käyttöön vasta Jatkosotaan. Hangon rintamalla ammuttiin putket loppuun ja ne putkitettiin 1940-luvulla Tampellassa uudestaan. 1960-luvulla tykkeihin asennettiin uudet 130/50 N -tykeistä otetutkoppi on jonkin vanhan (RT?) tykin etukilpi, mutta minkä? 152/45C:stä se ei ole.

No ei koska mä tarkoitin 152/46 tykkien aikaisempia kilpiä, jotka vaihdettiin pois 1960-luvulla. Ei valitettavasti ole nyt aikaa Sa-kuvien selailuun.Tuo Reilassa käytetty koeammuntasuoja ei selvästikään ole näistä kilvistä tehty
