Ukrainan konflikti/sota

Laitan tähän ketjuun, koska johtuu Ukrainan sodasta, ja vaikuttaa Venäjän kykyyn käydä sotaa.

Venäjän logistiikka on suurissa vaikeuksissa. 90% rahdista kulkee rautateillä, mutta siellä homma kusee.

 
Viimeksi muokattu:
En tiedä oliko tätä joku jo ehtinyt tarkentelemaan mutta tuossa omia mietteitä mihin:

Stridsbåt 90 on erinomainen kuljettamaan joukkoja myös matalissa vesissä kuten jokialuiella ja suistoilla mitä Ukrainalla kuitenkin on jonkin verran, sitä on tähän hommaan myyty pitkin maailmaa melko hyvin ollakseen "vain ruotsalainen alumiinivene". Kaukaisimmat käyttäjät taitaa olla erilaiset viranomaiset etelä-amerikassa ja kaukoidässä. 12,7 taas aseena on saaristo/jokialueella merkittävä asejärjestelmä jossa esimerkiksi MTB/IFV:t eivät voi toimia ja isommat alukset eivät puolestaan pääse kokonsa puolesta sinne missä tuollainen liitää vielä +30kn iloisesti vesijettien tarjotessa millintarkan ohjattavuuden. Ruotsi todennäköisesti laskenut että heillä on noita niin paljon että voivat vanhemmasta päästä lahjoittaa kun Saab pukkaa toisesta päästä SB90-fleettiä uusiksi. Karkeasti sanottuna turha sinne sotaan on uusinta venettä lähettää ammuttavaksi kun se vanha vene jossa vielä käyttötunteja useita satoja muttei välttämättä useita tuhansia tunteja jäljellä tekee sotilaallisesti ihan saman homman murto-osalla kirjanpitoarvostaan.

Youtubesta löytyy hyviä videoita jos kiinnostusta enempi paattia tutkia.
Tuosta valmistaja Docksta Varvetin sivuilta speksejä tarkemmin, jos kiinnostaa:


Monipuolisesti muutakin kalustoa on tuolla firmalla tarjolla.
 
Ei pitäis kommentoida, mutta kyylä se drone tuli suht samaa vauhtia kun iivanat ajo. En viitsi uudemmsn kerran kahlata videota mut näytti et jos autolla ajetaan 60km/h ja sit joku ohittaa niin voi olla että 10-15km/h tais toi ohi kiitävä hetki. Oma mielipide: lippaallisella lähtis.
kyllä! Kun minä olin intissä 1980 luvulla niin ammuimme Hekoja ja Lekoja alas rynkyillä tuosta vaan!
 
Tämä kauppasota-aspekti voi ikävästi pelata myös Ukrainaa vastaan kun Kiina esim suunnittelee maakaasu/kivihiilitullien nostoa vastalauseena. Eskaloituessaan lisää voi kääntää Kiinan tekemään helppoa kauppaa enempi ryssän kanssa, joka etsii tuotteilleen ottajaa ja samanlaista epävarmuutta ei tarvitse manageerata.

Ehkä vaikutus on pieni ja merkityksetön, mutta jotenkin tuo ei kuulosta hyvältä.
 


11 tykistöpatteria tuhottu PÄIVÄSSÄ :oops:

Tänään on sodan 1076 päivä, joten keskiarvo on 21. Nyt mennyt yli kolminkertainen määrä.

Tykistön ennätyspäivä oli 3.5 2024, jolloin tuhottiin 89. 66 tuhottua menee helposti top 10 tulokseen (lähde). Edellisen kerran kun tykistöä hävitettiin suuria määriä niin se oli ennen Kurskin hyökkäystä, esim joulukuun 1. viikolla keskiarvo oli vain 4,5 tykkiä / päivä.



Muut keskiarvot
783 loukkaantuneet / kuolleet
19 panssaroidut miehistönkuljetusajoneuvot
33 ajoneuvoa
9 panssarivaunua
1 raketinheitin
1 IT-järjestelmä
3 erikoiskalustoa

Lekojen ja hekojen osalta data on vääristynyt, joten turha laskea.
 
Viimeksi muokattu:
Tuosta valmistaja Docksta Varvetin sivuilta speksejä tarkemmin, jos kiinnostaa:


Monipuolisesti muutakin kalustoa on tuolla firmalla tarjolla.
Juu ja taitaa olla osa isompaa sotakonsernia nimeltä Saab eli todella monipuolisesti sotakalustoa lentokoneista, sukellusveneiden kautta pst-ohjuksiin.
 
Tammikuu 2025

Toiseksi suurimmat miehistötappiot tähän mennessä. Joulukuu -24 48670 (X-tili @DefenceU)

Gi6gTmwa4AInfye
 
Back
Top