Ukrainan konflikti/sota

Voi jumalauta. Kauhea melu tulitauon ja rauhanneuvotteluista jotka ei vittuakaan kiinnosta sodan toista osapuolta.
Vähän kuin olis kirkko varattu ja morsian alttarilla. Sulhoo ei vaan näy missään.
 
Klikinsäästäjä:
Igor Girkin ennustaa Ukrainan kesähyökkäyksen suuntaa.

Tänä keväänä 54-vuotias Girkin on ennustanut Venäjän joukkojen vetäytymistä kirjeissään ja asianajajiensa kautta. Hänen mukaansa Ukrainan puolustusvoimat on kerännyt reservejä, kun taas Venäjän asevoimat on kuluttanut kykynsä loppuun.

Hän pitää Ukrainan hyökkäystä Kurskin Tetkinoon väkivaltaisena tiedusteluna ja harhautuksena.
 
Voi jumalauta. Kauhea melu tulitauon ja rauhanneuvotteluista jotka ei vittuakaan kiinnosta sodan toista osapuolta.
Se on vaan sitä narratiivin pitämistä omassa hallussa, jotta yleisön tunnetila (? public sentiment) pysyisi ryssävastaisena. Toisin sanoen, lehtihyllyissä ja someotsikoissa pitää näkyä, toistuvasti, kuka on se mulukku tässä hommassa. Se on nimenomaan viisasta pitää mölyä asiasta. Mielestäni.
 
Koko maailma taas odottaa ryssää joka onkin kremlin ainoa tavoite, eli kyse siis Turkissa tapahtuvasta neuvottelusta. No ainoa tavoite tällä putlerin taktisella valehtelulla on sotkea EU maiden tulitauon vipuna olevia pakotteita. Pakotteiden voimaansaattamiseen saatiin näppärä viive ja näin kreml sai lisäajan vasalliensa taivutteluun. Eiköhän tuolla ole örpänille ja ficolle KGP:n operaattorit juttelemassa mukavia, eli mikä kompromaatti laukeaa jos se EU pakotteiden torppaaminen ei maistu.

Se on tasan tarkkaa että putleria ei Turkissa tulla näkemään ja sitähän tuolla dumppikin venaa. Käytännössä on vielä liikaa vaihtoehtoja ryssällä jäljellä sodan jatkamiseen, palataan asiaan vuodenvaihteessa jos öljynhinta saadaan pysymään alhaalla ja pakotteita kiristettyä kunnolla. Vajaa vuosi voi myös muuttaa Kiinan otetta sotaan ja eiköhän putleri tule juuri tuon kortin katsomaan ihan kaikessa rauhassa. Pelimerkit vähenee kremlissä mutta ne ei ole todellakaan loppu vielä.
Ennen kaikkea Eurooppa osoitti jälleen Putinille olevansa heikko, koska ei pysty seisomaan uhkauksensa takana. Pelkona on lisäksi se, että pakotepakettiin jo mukaan saatu USA lipeää siitä, kun Trump löytää jälleen Zelenskyin syylliseksi siihen, että rauha ei etene. On se kumma juttu, että Euroopassa ei ymmärretä sitä, että jokainen perääntyminen ja empiminen rohkaisee Putinia ties mihin, koska Putin laskee että Euroopasta ei ole mihinkään.
 
Voi jumalauta. Kauhea melu tulitauon ja rauhanneuvotteluista jotka ei vittuakaan kiinnosta sodan toista osapuolta.

Juoppolallin mölinöitä tulitauosta 😅

"...piti keskustella rauhasta Kiovassa. Sen sijaan he uhkaavat Venäjää. Joko aselepo banderiittilaumojen hengähdystaukoksi tai uusia pakotteita. Se on sinun mielestäsi viisasta, vai mitä? Työnnä nämä rauhansuunnitelmat monisukupuolisiin perseisiisi!"

 
Back
Top