Ukrainan konflikti/sota

Bruckenruski niminen twitter-tili on aktivoitunut viime viikkojen aikana seuraamaan Ukrainan tekemiä iskuja ryssän sähköverkkoa vastaan, hän on sama skeptinen itsensä kuin aikaisemminkin:

Assumption - C&C of the drones used against Crimea in Mykolaiv (200km) or Odesa (300km)

We see video of real-time control & targeting of static HVTs deep within occupied territories.

Why do we never see similar video for drone🎯&strikes on Russian soil within 300km of Ukraine?


Katso liite: 126164


-

Viestiin oli tullut kysymys, lainaan sen ja vastaukset spoilerin taakse:

Kysymys:

Is this a serious question?

Johon Bruckenruski vastasi näin:

It is.

Trying to understand why all those strikes in red boxes have "trust me bro" videos or still shots associated with them.

Like here...


Katso liite: 126165

Jatkokysymys:

The question is rather disingenious, are you aware of that? No answer can be given, but it does not prove your point.

Johon Bruckenruski vastasi näin:

Disingenuous?

Here is another strike with no other evidence to validate it occurred.

The reality at a large substation is no different than a tank farm/fuel depot... a single strike/fire does not take out the entire facility


Katso liite: 126163

-

Tuossa spoilerin takana on kommentti joka on hyvä pitää mielessä jos/kun nähdään lisää näitä muuntajakenttiä vastaan tehtyjä iskuja:

The reality at a large substation is no different than a tank farm/fuel depot... a single strike/fire does not take out the entire facility

Eli yksi onnistunut isku ei takaa sitä että ko. muuntajakenttä olisi tuhottu kokonaan ja seuraukset sähköverkolle olisivat vakavat ja välittömät. Toisaalta jokainen muuntaja on tärkeä, joten jokainen onnistunut isku on tervetullut.
Tuohon ketjuun olikin jo vastattu miksei näitä videoituja iskuja nähdä emäryssälän puolelta. Nuo Crimean yms lähialueen iskut tehdään käsittääkseni Starlinkia hyödyntämällä (FP-2 drooni) joten livekuvaa saadaan. Ryssälässä ei taida Starlink toimia edelleenkään virallisesti ainakaan.
 
Nuo vaunutappiot ovat niin hurjat, että väkisin alkaa näkyä vaunujen yleisyydessä ja siinä, että ryssä säästelee loppuja vaunuja.

Ukrainan päivän numeroiden perusteella nähdään seuraavaa, ensin jalkaväen tappiot:

1762858321564.webp

Sitten "armoured combat vehicle":

1762858357168.webp

Tässä panssarivaunut:

1762858401366.webp

-

Kahdessa ensimmäisessä nähdään kesän hiljaisemman kauden jälkeen kasvupiikki, mutta panssarivaunut tappiot ovat pysyneet samalla historiallisen alhaisella tasolla. Toki tämä numero heiluu hieman ylös ja alas, mutta ei olla lähelläkään nitä numeroita missä oltiin vielä toukokuun 2025 lopussa.

Panssarivaunut eivät tietysti ole loppu, joten looginen selittävä tekijä on panssarivaunujen varovaisempi, säästäväisempi, riskejä välttävämpi käyttö.
 
Syy tähän tankkitappioiden vähyyteen on ilmiselvä. Onhan se nyt ihan turhaa lähettää "kallista" tankkia eteen kun se tuhotaan muutamissa minuuteissa joka tapauksessa miinoihin tai dronella. Ihan sama laittaa pelkät örkit tuhottavaksi kun ne ei maksa mitään ja niitä riittää.
 
1762861815919.webp
mig-31 ja kinzhal


venäjä väittää paljastaneensa Ukrainan SBU:n operaation, missä olivat tarjonnet mig-31 pilotille ja navigaattorille rahaa sekä uuden henkilöllisyyden, mikäli he olisivat loikannut koneen kanssa Ukrainan puolelle. Miljoona pelkästä koneesta ja kolme miljoonaa, jos tuovat koneen mukana yhden kinzhalin tutkimuksia varten.

uutisen lähteenä on ryssä, joten onko tämä sisästä pelottelua omille (valvonta on kunnossa, älkää edes yrittäkö), aseen merkityksen liioittelua (kinzhal on niin hyvä että yrittävät varastaa sellaisen) vai todellinen juoni, jäänee mysteeriksi ellei tätä vahvisteta Ukrainan puolelta.

Loikkauksia on tapahtunut aiemmin, joten sinällään uskottavaa. mm. 2023 mi-8 kopteri loikkasi ukrainaan ja sai siitä noin miljoonan sekä peitehenkilöllisyyden.

uutinen:
 
Back
Top