Ukrainan konflikti/sota

Mitään suurta hyökkäystä ei tehdä ilman, että valmistelut ovat näkyvissä kuukausia ennen hyökkäystä. Ryssät alkoivat keskittää joukkoja Ukrainan rajalle yli vuotta ennen hyökkäystä, USA puoli vuotta ennen operaatio Desert Stormia. Jos Kiina olisi juuri nyt aloittanut hyökkäysjoukkojen keskittämisen, hyökkäys voisi tapahtua aikaisintaan kesän korvilla 2026. Ja ne valmistelut näkyvät taatusti laajalle, hyökkäys Taiwaniin ei olisi mikään kiva kevätpurjehdus!
Muistaakseni yleiset sääolot määrittävät sopivan hyökkäysajankohdan ja kesäisin Kiina on pitänyt vuosittaiset harjoitukset.

Taiwanissa arvellaan vuoden 2027 olevan sopivin hyökkäykseen:

 
Jos kansa taistelee olemassaolostaan tosissaan, se ei laske satoja tuhansia nuoria miehiä maasta pois vaan aseistaa, kouluttaa ja johtaa ne rintamalle.

Minulle on alkanut tulla kuva, että vertailemne liikaa Ukrainaa meikäläiseen systeemiin, mikä on virhepäätelmä. Maa on ihan erilainen. Kunnia upealle taistelulle, mutta kyllä he ovat olleet monissa asioissa löperöitä. En edes viitsi miettiä mikä on ollut syynä. Enkä oikein osta tätä "säästetään nuoria sukupolvia"-kulmaa, koska näin menetetään tehokkain aines. Mutta onko se aines halukasta? Ei vaikuta olevan kun lähtevät länteen eikä itään rintamalle.
Johan sinä itse torpaat tuossa itsesi. Ukarainassa tehokkain aines ei ole välissä 18-24 vaan välissä 35-jotakin. Heillä ei ole varusmiespalvelusta. Enen sotaa , armeejaan on voineet liityä ainoastaan yli 25 vuotiaat(tais olla 2014 jopa 27 v). Ja miksi niitä säästetään se sukupolvi on ihan saatana laiha jos siitä lyödään 18-24 rintamaan 200k niin sitä suku polvia ei ole. 18-24 saatas tehdä lapsia. yli kolmikymppiset harvemmin.., plus miljoona muuta syytä.
 
Putin on vierailemassa Intiassa ja tarinoi Krimin valtauksesta. Putinin mukaan Venäjä ei vallannut Krimiä, Venäjä yksinkertaisesti tuli sen asukkaiden avuksi Ukrainassa tapahtuneen vallankaappauksen takia. Vova kertoi krimiläisiä uhanneen kostotoimet eikä Venäjä voinut olla tulematta apuun. Aika sakeaa historian uudelleenkijoittamista Putinilta.

https://tass.ru/politika/25819185
86 vuotta sitten ryssä kiirehti Suomeen auttamaan vallan anastaneen faschisti klikin orjuuttamia työläis-tovereita.

Ei ole kovin vaikeasti ennustettava tuo ryssä. Nyt sitten vaan jännitetään miten hyvin Intiassa tms. maissa tämä juttu niellään. Tätä pohtiessa on syytä muistaa että aika moinen enemmistö oli tavattoman yllättynyt kun ryssä sotajalalle lähti. Kukapa olisi uskonut, ei varmaan kukaan, sanotaan. :sick:
 
Back
Top