Kiinteät asemat tykistölle:
Noin niin kun Krh käyneeenä. Ei ikinä. Katsoin tuon dokkarin olivat siis 10 km päässä linjasta tykeillä, joko tuolla aluella ei ole vasta tykistöä tai drone uhkaa. Nyky tiedustelu droneilla noi kyllä tunnistetaan niin helposti ja ei kun liitopommia sinne. No joo meillä on liikkuva tykistö ja heittimet ja mennävät yleensä avomaastoon ampumaan mutta siellä ollaan ehkä maks 10 min. Niin kyllä ew/ilmapuolustuksen pitää toi aika antaa. Miksi Ukrainassa on sitten periaatteeessa kiinteitä tykistö asemia niin tulenjohto, tykin tarkuus on joku 20 km eli omat asemat 10km no mands land 10km ja ryssät. Ja operatiivinen toiminta ei ole sitä tasoa että tulta saadaan silloin kun halutaan.Eli johto järjestelmä ei toimi. Katselin heitin toimintaa Ukrainasta niin tosiaan ovat jossain kuopassa jossa luukut päällä 2-3 käyttäjää ja ampuvat yksittäisiä kranaatteja silloin tällöin johonkin ruutuun. Tämä on ihan tulenjohdon ongelma ei ole siis mahdollisuutta liikkuvuuteen. Toisin sanoen heitintä ei voi siirtää jos halutaan ampua samoihin koordinaatteihin. Sillä ehkä kiinteät asemat. Mutta mistä näitä tietää ehkä meilläkin olisi kiinteät asemat tykistöllä/heittimillä jos ollaan 3 vuotta samassa linjassa.
Kuoppien kaivuuhaluihin varmaan osaltaan vaikuttaa myös se, että Ukrainan maaperä näyttää keskimäärin olevan paljon paremmin kaivuuhommiin soveltuvaa kuin Suomen maaperä. Noilla videoillahan näkyy metrien korkuisia pystysuoria seinämiä joita ei ole tuettu mitenkään, eikä kiviäkään vaikuta maan seassa juuri olevan.
Yleisesti ottaen kiinteiden asemien olemassaolo taitaa johtua toisaalta siitä, että dronejen aikakaudella liike paljastuu monesti helpommin kuin hyvin naamioitu kiinteä asema ja liikkuvaa kohdetta vastaan voi dronella iskeä, ja toisaalta siitä, että vastatykistötutkien käytölle on huonot olosuhteet.



omakotitalon Obuhivin alueelta, Kiovan alueelta;
Tilanne Velyka Novosilkassa
Tykkitulen ja FPV-droonien osalta olemme vihollisen kanssa suunnilleen tasoissa, mutta jalkaväen määrässä venäläisillä on suuri ylivoima. Kuitenkin olemme aiheuttaneet heille merkittäviä tappioita ja jatkamme taistelua. Alueilta, joissa piirityksen uhka oli lähellä, yksikkömme vetäytyivät taitavasti hyödyntäen sääolosuhteita. Tämä ei tarkoita, että olisimme täysin vetäytyneet kaupungista – taistelut Velyka Novosilkassa jatkuvat. Kaikki toimet tähtäävät omien tappioiden minimoimiseen ja vihollisen maksimiseen.
Vihollisen näkymät:
46. erillinen ilmarynnäkköprikaati tuhoaa
torakoita
Torakoiden kohtalo on tulla lyödyksi luudalla tai isännän tohvelilla – ne eivät ansaitse muuta. Meidän tapauksessamme “punertavien miehittäjien” roolia näyttelevät todelliset miehittäjät – veriset ja armottomat hirviöt, jotka ovat tuoneet tuhoa maahamme. He saavat isänniltä ansaitsemansa kohtelun, kuten torakat ihmisten kodissa – säälimättömästi ja kovakouraisesti.
Ilmarynnäkköjoukot puhdistavat alueita, ja prikaatimme droonijärjestelmien yksiköt työskentelevät ympäri vuorokauden: ne jäljittävät miehittäjiä, seuraavat heitä, tuhoavat kohteita ja varustavat uusia lennokkeja. Tätä jatkuu loputtomasti, kunnes nämä haitalliset olennot lakkaavat häpäisemästä Ukrainan maata.