Ukrainan konflikti/sota

USA asettanu pakotteita 10 eri maan yhtiöille jotka tekee kauppaa Venäjän kanssa.

The US has adopted new export restrictions against companies that helped Russia circumvent sanctions. The restrictions will affect Russia, China, India, Turkey, UAE, Iran, Singapore, Taiwan. This was announced by the head of the President's Office Andriy Yermak, UNN reports.

The US sanctions list includes:

  • 23 Chinese companies;
  • 3 Turkish;
  • 2 from the UAE;
  • one each from India, Iran, Singapore and Taiwan;
  • and Russian firms
 
Oltiinko täällä todella kolme vuotta sitten varmoja siitä, että ryssän resurssit ovat sillä ajanhetkellä loppu, vai heititkö vain olkiukon vaikuttaaksesi nokkelalta?
Kolmen vuoden takaisia en enää muista, mutta kun Ukraina meni rajan yli Kurskiin niin sen piti olla Venäjän loppu - Kremlin tornit häämötti jo Leopard-lautan johtajien kiikareissa, tai viimeistään siinä vaiheessa kun mobikit ja babushkat tajuaa miten niitä on kusetettu, ja kääntää aseet bunkkeripappaa kohti. Ei tainnut tyhmät tajuta.
 
Tämä on unkarilaisesta mediasta ja kannattaa lukea. Ei kannata tässä valossa ihmetellä miksi Venäjän putki-infraan on alkanut osua iskuja kovalla tahdilla. Globaalia energiapalettia ajetaan sellaiseen asentoon, jossa ryssä on C-luokan toimija, jos sitäkään. Tilaisuus on tullut jakaa markkinat uusiksi eikä sitä kyllä jätetä käyttämättä.

Sopimusten kautta USA tulee viimeisillekin maille ainakin osittain energian myyjäksi ja ryssien infra paskomalla Ukrainan toimesta varmistetaan, että asema on myös pidemmällä aikavälillä pysyvä.

Talousketjussa olen maininnut kehityksen suunnasta jo aikaa sitten, mutta nyt otetaan niitä viimeisiä kunnolla venettä heiluttavia liikkuja ja sementoidaan omaa asemaa palanen kerrallaan.

 
Viimeksi muokattu:
Ruotsi heittää lisää löylyä!

Lupaa Ukrainalle lisätukea 7,5 miljardia $ vuoteen 2027 mennessä.



 
Kyllä. Pelkästään tätä ketjua lukemalla olisi yhtä pahasti, tai todennäköisesti pahemmin kuutamolla kuin vain Iltalehteä lukemalla.

Henki vitjassa on ollut että vain "hyvän mielen" jutut ja linkit kelpaavat, ei niin saa realistista kuvaa siitä mitä tapahtuu.

Sama keskustelu käydään pari kertaa vuodessa.

Mielestäni palstalla ei ole - eikä ole ollut - minkäänlaisia harhaluuloja yhä vaikeasta yleistilanteesta. Ylioptimistiset heitot eivät ole vakavasti otettavia juttuja vaan palstahenkeä.

Pessimismillä olisi voinut täyttää koko palstan. Ukrainan taistelu ensimmäisestä vuorokaudesta lähtien on ollut optimismia kauneimmillaan ja tulokset puhuvat yhä puolestaan 3.5 vuoden jälkeen.
 
Kolmen vuoden takaisia en enää muista, mutta kun Ukraina meni rajan yli Kurskiin niin sen piti olla Venäjän loppu - Kremlin tornit häämötti jo Leopard-lautan johtajien kiikareissa, tai viimeistään siinä vaiheessa kun mobikit ja babushkat tajuaa miten niitä on kusetettu, ja kääntää aseet bunkkeripappaa kohti. Ei tainnut tyhmät tajuta.
No jos lukee ainoastaan hurmoshenkiset viestit mullistavalta vaikuttavissa tilanteissa, voi kai keskustelua luonnehtia noinkin.

Minä taas muistelisin, että koko operaatiota pohdittiin epäilevästikin. Sekä tarkoituksen, hyödyn, voimien riittävyyden ja rakennetun tilanteen kestävyyden näkökulmasta.

Muistelisin yleisesti keskustelun asettuneen sellaiselle uralle, että ryssä pakotetaan sitomaan valtavasti voimaa sen alueen takaisinottoon, jolloin muualla rintamalla hieman ehkä helpottaisi.

Muistelisin jotenkin näin. Mutta siis kaikkihan me luemme eri palstaa.

Olen samoilla aalloilla, joilla @e7i tuossa ylempänä jutteli.

LISÄYS: ei enempää metakeskustelua minulta. Pahoittelut, tämä on tauhkaa.
 
Tässä muutama video lisää Novo-Ufa / Novo-Ufimskaya / Novo-Ufimsky öljynjalostamon droneiskusta sekä tieto että isku olisi tapahtunut "tänään aamulla":

In the morning, the drones of the Armed Forces of Ukraine attacked the Novo-Ufa oil refinery in Ufa, 1,400 km from the border.


-

Kuva ja video osuman jälkeen, jotain siellä palaa (voi toki olla dronen käyttämättä jäänyt polttoainekin) - eikä ole toistaiseksi tarkempaa geopaikannusta joten ei ole tietoa, mihin komponenttiin osuttiin, jos osuttiin mihinkään:

1757769450198.webp

 
Viimeksi muokattu:
Jalostamon kapasiteetti on 7,1 miljoonaa tonnia (toisien tilien mukaan 7,5)

Attacked Novo-Ufimsky Oil Refinery, Russia, Republic of Bashkortostan

Distance - 1340 km
Capacity - 7.1 million tons
Products of the plant - gasoline, diesel, fuel oil

11th affected plant!!!



-

Tässä Novo-Ufimskaya / Novo-Ufimsky öljynjalostamon sijainti kartalla: LÄHDE

1757769925770.webp
 
Isku Novo-Ufan öljynjalostamoon Venäjän Bashkortostanin alueella tapahtui 3. maaliskuuta 2025 noin kello 2.28 paikallista aikaa.

Jalostamo sijaitsee noin 1 400 km:n päässä Ukrainan rajasta, joten se on yksi syvimmistä ukrainalaisten lennokkien iskuista Venäjän alueelle tähän mennessä. Hyökkäys laukaisi kaksi suurta räjähdystä Bashneft-UNPZ-alueella, mikä aiheutti tulipalon, joka paloi tuntikausia.

Laitos on strategisesti elintärkeä Venäjän armeijalle, sillä se tuottaa lentopolttoainetta, dieseliä sotilasvarusteille ja voiteluaineita.


Paikannusta tuohon Ufan jalostamoon.





Telegram-linkki:

 
Viimeksi muokattu:
Ukrainalainen Cyber Boroshno -ryhmä arvioi alustavasti osumapaikkaa ja sen vaikutuksia näin (tämän perusteella vaikuttaa siltä että drone osui jonkinlaiseen putkilinjaan, kenties sitä käytetään jalostamon sisäisiin siirtoihin):

SOU attacked "Bashneft-Novoil" (Novo-Ufimsky Oil Refinery). A hit was recorded on the technological overpass.

Likely, the E-300 Enterprise was used.
~1500 km from DKU, not accounting for maneuvers.

Potential consequences of such a strike:
🛑Halt in the transportation of raw materials between tanks and technological units.
🛑Failure of control and automation systems.
🛑Need to stop part of the process to contain the incident.

54.883371,56.077389


1757773285667.webp

1757773306737.webp

 
Tämä on unkarilaisesta mediasta ja kannattaa lukea. Ei kannata tässä valossa ihmetellä miksi Venäjän putki-infraan on alkanut osua iskuja kovalla tahdilla. Globaalia energiapalettia ajetaan sellaiseen asentoon, jossa ryssä on C-luokan toimija, jos sitäkään. Tilaisuus on tullut jakaa markkinat uusiksi eikä sitä kyllä jätetä käyttämättä.

Sopimusten kautta USA tulee viimeisillekin maille ainakin osittain energian myyjäksi ja ryssien infra paskomalla Ukrainan toimesta varmistetaan, että asema on myös pidemmällä aikavälillä pysyvä.

Talousketjussa olen maininnut kehityksen suunnasta jo aikaa sitten, mutta nyt otetaan niitä viimeisiä kunnolla venettä heiluttavia liikkuja ja sementoidaan omaa asemaa palanen kerrallaan.

Myös itse Trump viestii melko suoraan Unkarille ja Slovakialle Truth Socialissa:

”I am ready to do major Sanctions on Russia when all NATO Nations have agreed, and started, to do the same thing, and when all NATO Nations STOP BUYING OIL FROM RUSSIA. As you know, NATO’S commitment to WIN has been far less than 100%, and the purchase of Russian Oil, by some, has been shocking!”

Koko teksti:

 
Jep.

Toisaalta täällä aktiiviset asiantuntijat ovat olleet vakuuttuneita siitä että ryssältä on rahat loppu, miehet loppu ja aseet loppu jo kolme vuotta sitten joten hirveästi ei ole varaa huudella.
Meinaatko ihan tosissaan, ettei näin ole? Super-spetznazeja riittää jonoksi saakka, eikä venäläisten tarvitse pakottaa vankeja ja alkoholisteja rintamalle lihahyökkäyksiin. Uudet Armatat odottavat Siperian armeijakunnissa hetkeä, jolloin tsaari päättää antaa viimeisen iskun. Rintamalla käytetään golf-kärryjä ja siviili-Ladoja hyökkäyksiin, kun ne vaan ovat niin paljon parempia kuin kaikkien aselajien yhteistyönä toteutettu pataljoonan taisteluosaston hyökkäys. Meririntamalla oli ainoastaan taktisesti nerokasta siirtyä sotatoimialueelta Novorossiskiin. Ja hei, kaikki armeijat käyttävät aaseja logistiikassa!
 
Back
Top