Val'ka Stakan lempinimellä (stakan - lasi) tunnettu putinisti-fashisti, konna ja parantumaton juoppo päästettiin Geneveen. Kaatoi usein vodka juomaladittain). Ääliö koko ajan suolta fashistista pri
opaganda ja kannattaa ukrainalaisten tappamista avoimesti. Kuten koko hänen mukaansa oleva sakki, jota päästettiin Geneveen. Muu porukka joka oli paikan päällä marssinut pois salista, kun Val'ka Stakan avasi suussa. Ryssälässä ei tetenkään näytetty kuin porukka marssinut sieltä ja ryssä fashistit näyttää nyt keskisormea Ukrainalle muka "meille ovet auki mihin vaan".
Matvienkon paikalle eniten hoitanut Tansanian naispoliitikko, jota tunnetaan erittäin hyvistä väleistä Putleriin. Mikä häpeä kun murhajia kutsutaan saarnamaan Euroopaan, ja Italia..sen olisi pitänyt estää koneen! Sanoja ei riittää.
Toimittajat selvittivät, kuinka Matvijenko ja hänen tukijansa pääsivät Geneveen
Geneve oli 28.–30. heinäkuuta diplomatian keskus: siellä järjestettiin tilaisuuksia, jotka oli järjestänyt parlamenttien välisen liiton (Inter-Parliamentary Union, IPU), jonka jäsen myös Venäjä on. Moskovasta saapui delegaatio, jota johti liittovaltion neuvoston (Federaationeuvoston) puhemies ja valtion kolmanneksi korkein viranhaltija Valentina Matvijenko.
Matvijenko piti puheenvuoroja niin parlamenttien naispuheenjohtajien XV huippukokouksessa kuin parlamentin puheenjohtajien kuudennessa maailmankonferenssissa. Venäjän turvallisuusneuvoston jäsen Matvijenko oli aikanaan äänestänyt sodan aloittamisesta Ukrainaa vastaan ja saanut myös liittovaltion neuvoston vahvistamaan tämän päätöksen.
Puheissaan Genevessä hän nosti esiin muun muassa väitteitä natseista, lasten tappamisesta sekä venäläisten syrjinnästä Itä-Ukrainassa. Ulkomaiset julkaisut kiinnittivät kuitenkin huomionsa itse vierailun toteutumiseen ja niihin olosuhteisiin, jotka mahdollistivat sanktiolistalla olevien henkilöiden (kaikki delegaation jäsenet kuuluivat listalle) pääsyn maahan, joka luokitellaan Venäjän näkökulmasta epäystävälliseksi. Näin kirjoitti "Vedomosti" 1. elokuuta.
Helmikuussa 2022 alkaneen niin sanotun "erikoisoperaation" jälkeen Matvijenko ei ollut vieraillut yhdenkään epäystävällisen maan alueella. Viimeisen kolmen vuoden aikana Venäjän korkeimmasta johdosta lännessä ovat vierailleet kuitenkin muun muassa ulkoministeri Sergei Lavrov ja sisäministeri Vladimir Kolokoltsev (he vierailivat esimerkiksi Yhdysvalloissa vuonna 2024) sekä kulttuuriministeri Olga Ljubimova, joka edusti Venäjää paavi Franciscuksen hautajaisissa vuonna 2025.