lukkarinapulainen
Majuri
Kuvan varastin tuolta http://www.warrelics.eu/forum/uniforms/itshide-commando-sole-boots-579482/ .Kelläs suutarilla teetätit nämä?
Kyseinen pulju valmistaa edelleen samoja pohjia: https://www.itshide.com/commando .
Vibram - joka muistaakseni kehitti tuon pohjakuvion ensin - valmistaa täysin identtisiä.
Itselläni on Vibramin vastaavat pohjat muutamissa kengissä (mm. Bundeswehrin taistelujalkineissa mallia 2000), mutta ommeltuina. Suutari joka ne ompeli, on jo siirtynyt seuraavaan maailmaan.
En ole vielä lähialueilta löytänyt (toista) suutaria, joka suostuisi esim. noita ommeltavia kumipohjia vetämään, puhumattakaan että näillä olisi kyseisiä pohjia omasta takaa.
Jostain tuollainen 'ihme' ilmeisesti kuitenkin vielä löytyy: http://www.keikari.com/blogi/commando-sole/ .
Ihmettelen tosin miksi noita kantoja ei ole naulattu tai ruuvattu. Tai sitten ne on peitetty.
Itselle tuo Trapper oli liian lötkö, muuten oli ihan ok kenkänä, yksi pari oli käytössä taisi kestää vajaan vuoden ennenkuin tuli vedet sisälle. Pohjien pitävyyden suhteen olen hieman eri mieltä joidenkin kommentoijien kanssa, ainakin omissa oli omaan makuun liian liukkaat pohjat. Kenkinä kuitenkin keskivertoa paremmat, tarpeeksi leveä lesti, hyvä istuvuus jne. Ja kestävyyttäkään en moiti, ei minulla ole kalvokengät juuri tuon pitempää koskaan kestäneet, nuo mun metsäreissut kuluttaa kenkiä siihen mallin, että se kesto on 1-2 vuotta.
