tulikomento
Supreme Leader
Sotakirjeenvaihtaja Joe Galloway on kuollut. Hän oli 7. ratsuväkirykmentin mukana Ia Drangin taistelussa.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
^Tietoja Vietnamin ilmavoimien taktikoista jne. olisi luultavasti saatavissa ihan tästä läheltä, ehkä jopa Pietarista jne Tiedä sitten millaisilla ugaaseilla vaarien suut on tukittu.
Kun tällä foorumilla on ahkeria lukijahenkilöitä, katselijoita ja kuuntelijoita niin olettekos törmänneet hyvään kirjaan, dokkariin tai vaikka edes youtube-esitykseen Pohjois-Vietnamin ilmavoimien ja ilmapuolustuksen toiminnasta? Jenkkilentäjien muistelmaa ja dramatisointia on vaikka kuinka ja hyvä niin, mutta altavastaajasta olisi mielenkiintoista lukea.
Ehkä vielä mielenkiintoisempaa olisi tietää mitä Ilmavoimissa Pohjois-Vietnamin ilmavoimien taktiikasta ja käyttötavasta tuumittiin. Epäilen että johtopäätökset ovat olleet pitkälti samoja. Muistelen, että Persianlahden sodan aikoihin jolloin kylmä sota oli vasta päättynyt, tuotiin esille juuri sitä miten alivoimainen voi väijyttää, kuluttaa, pakottaa vastustajan käyttämään resursseja saattamiseen, pommien pudotuttaminenkin on menestys ym. Lisäksihän toki samaa kalustoakin oli olemassa.
En ole mikään asiantuntija, mutta käsitykseni on että myös ilmasodassa N-Vietnamin "menestyksen" avaimet oli about samat kuin maalla. Taistelivat tyylillä yllätys, ei koskaan vihollisen ehdoilla taisteluun, tärkeintä on taistella ja kuluttaa vihollista myös huomenna, välineemme on mitä on.Luulisi että menestystarinasta sietäisi kirjoittaa ihan avoimesti jo kehuskelumielessä, mysteeri on miksi näin ei ole tapahtunut...
En ole mikään asiantuntija, mutta käsitykseni on että myös ilmasodassa N-Vietnamin "menestyksen" avaimet oli about samat kuin maalla. Taistelivat tyylillä yllätys, ei koskaan vihollisen ehdoilla taisteluun, tärkeintä on taistella ja kuluttaa vihollista myös huomenna, välineemme on mitä on.
USAF kärsi pahasti huonoista Sidewindereista ja Phantomin tykin puutteesta kun sota oli puukkotappeluja ketteriä Migejä vastaan jotka tuli tukikohdistaan taisteluun vain kun heille sattui sopimaan.
Suomenkielellä asiaa on käsitelty hiukan Ahti Lapin kirjassa, Ilmatorjunta Kylmässä sodassa.Kun tällä foorumilla on ahkeria lukijahenkilöitä, katselijoita ja kuuntelijoita niin olettekos törmänneet hyvään kirjaan, dokkariin tai vaikka edes youtube-esitykseen Pohjois-Vietnamin ilmavoimien ja ilmapuolustuksen toiminnasta?