Taas on maanantai, joten on aika päivittää turinat.
Tilanne kehittyy hissukseen ja vaa`ankielien määrä vähenee hiljalleen. Näyttää sille, että duunariosavaltiot ovat puolensa valinneet ja se puoli on sininen. Ainoa jossa toisen ehdokkaan johto on alle viisi prosenttiyksikköä on Trumpin aiemmin vahva tukialue Ohio ja sekin on edelleen demokraattijohdossa. Texasissa Trumpin asema on edelleen hieman vahvistunut. Bidenin voiton todennäköisyys on kuitenkin edelleen kasvanut.
Jos asetetaan raja usein käytettyyn viiteen prosenttiyksikköön, niin seuraava presidentti on Biden, vaikka Trump voittaisi kaikki osavaltiot, joissa ero on nyt pienempi. Trumpin paras mahdollinen tulos valituilla raja-arvoilla olisi tämän hetken gallupien pohjalta 259-279 ja Bidenin 426-122. Trumpin kannattaa olla huolissaan, koska jotkin vanhat tukialueet, kuten Iowa, näyttävät vähä vähältä huonommille. Trendi on laskeva, eikä nouseva. Jotain repäisevää tarvitaan, jotta voitto tulisi edes realistiseksi.
Trumpin varmat osavaltiot ovat yleensäkin vähäväkisiä , eivätkä jaksa häntä kannatella. Olisi pakko palauttaa johto Floridan lisäksi Ohiossa ja kääntää vielä muutkin duunariosavaltiot. Viime vaalien toisintoa siis kaivataan, mutta gallupien valossa sellaisen todennäköisyys on tällä hetkellä pieni. Seitsemän viikkoa kaiken kuitenkin muuttaa voi, joten katellaan.
Sama kokonaisennusteena:
(8/10/2020) Trump vs Biden 202-336
(8/17/2020) Trump vs Biden 206-332
(8/24/2020) Trump vs Biden 203-335
(8/31/2020) Trump vs Biden 209-329
(9/7/2020) Trump vs Biden 217-321
(9/14/2020) Trump vs Biden 214-324