Eduskuntavaalit 2019

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja hansai
  • Aloitus PVM Aloitus PVM
En tälle parempaa vitjaa keksinyt. Tämmöistäkin demokratiaa näemmä harjoitetaan. Kenenkähän vanhan kommunistin hanke tämä mahtanee olla ? Olisihan noita poliitikkojakin, jotka tätä varmasti mielellään lähtisivät kannattamaan. Mieleen tulee ainakin Väykkä, Markus Mustajärvi, ipulaiset ja muut hörhöt.

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/3376

EDIT: jaha, tämmönen kaveri siis

http://ristosuvanto.puheenvuoro.uusisuomi.fi/263164-aatteen-mies


Paavo toteaa kannattavansa kansalaisaloitettani ja toteaa, että myös Keskustapuolueessa on kansanedustajia, jotka eivät kannata nykyistä militarisoitumiskehitystä. Ehkä siis Sipilän hallituksen esitys (HE 94/2016 vp) Suomen puolustusvoimien tehtävän muuttamisesta (irroittautuminen vain oman maan puolustamisesta) on runnottu eduskunnassa läpi puoluekurin voimalla ? Kun näytän Paavolle aloitettani, niin samaan aikaan on 70 suomalaista sotilasta ja monitoimihävittäjiä harjoittelemassa Alaskassa USA:n kanssa mm. hävittäjien ilmatankkauksia ja pitkän matkan (350 km) ohjusten ampumista ilmasta maahan (kumpikin taito on turha, jos ajatellaan vain Suomen puolustamista).

Ja heti tapaamisemme jälkeen alkoi Naton Trident Juncture 2018 (25.10.-23.11.2018 ), Naton suurin sotaharjoitus Euroopassa vuoden 2002 jälkeen. Harjoitukseen osallistuu USA:sta 50.000 sotilasta, mukana ydinkäyttöinen lentotukialus Harry S. Truman ja sen koko 90 ilma-aluksen iskuvoima. Rovaniemen lentokenttä on luovutettu harjoituksen käyttöön. Suomen poliittinen eliitti elää ihan omassa mielikuvien maailmassaan hyväksyessään tällaiset sotaleikit alueellamme ekokriisin uhatessa. Ja tietenkin Venäjä vahvistaa omaa sotakalustoaan omalla alueellaan kun USA saa vapaasti toimia Suomen alueella. Kun vuonna 1962 Venäjä toimi Kuuban alueella, niin oli lähellä syntyä kolmas maailmansota. Suomen kenraalien politiikka ei ole rauhanpolitiikkaa. Voi meitä tavallisia pieniä ihmisiä, jotka tämän järjettömän sotapolitiikan omasta kukkarostamme kiltisti rahoitamme ekokatastrofin edetessä.

Paavo on aina oikeassa ainakin omasta mielestään. Euroopan ja maailman militarisoitumisen vastustamisessa Paavo on ehdottomasti oikeassa – minun mielestäni. Suomen hallituksen valitsema suunta on vaarallinen, kallis ja ekosysteemillemme vahingollinen.
 
Orpo on taas kerran täysin irrallaan "tavallisen palkansaajan" elämästä... autovero on nyt "kansanautoissa" noin 3200-4500€ keskihinnan ollessa noin 27-31000€.
Onko tavallisilla työssäkäyvillä jokin patoutunut paine siirtyä autokauppaan heti veron poistumisen myötä? Veikkaisin, että alle 5000€ autoilla ajelevat(keskimäärin yli 12 vuotiasta kalustoa) eivät ole autokaupan kahvassa välittömästi.

Lisäksi veikkaisin ajoneuvoveron määrän ylittävän iloisesti tulevaisuudessa aikaisemman autoveron..

Valtiovarainministeri Orpo: Autovero poistettava vähäpäästöisten osalta ensi vuosikymmenellä
VMan-P1004474.jpg
11:05

Valtiovarainministeri Petteri Orpo(kok.) siirtäisi autoilun verotuksen painopistettä auton hankinnasta auton käyttämiseen ja päästöihin. Orpo ehdottaa MTV Uutisextran haastattelussa autoveron poistamista kokonaan vähäpäästöisten autojen osalta ensi vuosikymmenen aikana.
– Minusta nopein tapa olisi se, että me ensi vuosikymmenen aikana luovuttaisiin päästöttömien ja vähäpäästöisten autojen autoverosta. Ja siirrettäisiin painopiste sinne saastuttamiseen ja auton käyttöön, Orpo sanoo.


Suomessa haasteena on keskimäärin 12 vuotta vanha autokanta.
Tämä luultavasti uusisi aika nopeasti meidän autokannan vähäpäästöisiin autoihin, Orpo sanoo MTV Uutisextran haastattelussa.

Liikenne on yksi suurimmista saastuttajista, eikä hallitus ole tähän mennessä tehdyillä toimilla, muun muassa bensaveron korotuksella onnistunut leikkaamaan liikenteen päästöjä.
Suomi on sitoutunut Pariisiin ilmastosopimukseen ja tavoittelee EU:n yhteisen ilmastopolitiikan mukaisesti 35 prosentin leikkausta henkilöautojen päästöihin vuoteen 2030 mennessä. Vertailuvuotena on 2021.
Jos me pystytään tätä kautta laskemaan merkittävästi niin sanottujen kansanautojen verotusta, niin silloin se oikeasti mahdollistaisi suomalaiselle tavalliselle palkansaajalle auton vaihtamisen vähäpäästöiseen, Orpo sanoo.

Verot kerättäisiin Orpon ehdotuksessa ajoneuvon käytöstä eli ajoneuvoveron muodossa sekä saastuttamisesta.

Mutta mikä merkitys polttoaineverolle jäisi, jos sähköautot yleistyvät?
Mitä enemmän me laitetaan hintaa saastuttamiselle, sitä vähemmän on motivaatiota käyttää niitä ja se ohjaa kulutustottumuksia ja auton hankintaa vähäpäästöiseen suuntaan ja me pystyttäisiin tekemään iso ilmastoteko, Orpo sanoo.

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli...salta-ensi-vuosikymmenella/7147806#gs.EB2mXfc
 
Viimeksi muokattu:
Vihreiden pj-äänestyksessä joltisenkin odotettu tulos. Lopputulos 40-1, kaksi ehdokasta joista toinen ei edes vaivautunut paikalle tuo mieleen kansandemokratioiden henkilö'vaalit'.

Pekka Haavisto vihreiden puheenjohtajaksi

Nyt voidaan ainakin unohtaa kaikki spekulaatiot että puolue-eliitti olisi juoninut Touko Aallon syrjään. Ei mikään puolue tarkoituksella järjestä näin koomista näytelmää.
Äänestäjän muisti on onneksi lyhyt joten uskon että Haavistolla on kohtuulliset mahdollisuudet luotsata vihreä laiva kelvolliseen vaalitulokseen.
 
Toivotaan, että Vihreät imaisisi äänestäjiä SDPltä sen verran, että Kokoomus päätyisi suurimmaksi puolueeksi. En missään nimessä halua SDPtä pääministeripuolueeksi, ja vaikka Kokoomus on viime vuosina mennyt kyseenalaistettavaan suuntaan, niin kyllä helkkarissa haluan Kokoomuksen noista kahdesta vaihtoehdosta pääministeripuolueeksi.
 
. En missään nimessä halua SDPtä pääministeripuolueeksi, ja vaikka Kokoomus on viime vuosina mennyt kyseenalaistettavaan suuntaan, niin kyllä helkkarissa haluan Kokoomuksen noista kahdesta vaihtoehdosta pääministeripuolueeksi.

On tässä näitä demari pääministereitä ollu.
Lipposen kausista mitää painajaisia jääny.
Näitä kokoomus hallituksia hikoillaan todennäköisesti vielä vuosikymmeniä....

Täällä demarit ennemmin kuin kokoomus.
 
On tässä näitä demari pääministereitä ollu.
Lipposen kausista mitää painajaisia jääny.
Näitä kokoomus hallituksia hikoillaan todennäköisesti vielä vuosikymmeniä....

Täällä demarit ennemmin kuin kokoomus.
Eläkeläinen Lipponen on pilannut perintöään myymällä itsensä Venäjän kauppamieheksi (Nordstream), mutta poliitikko Lipponen oli kyllä mies paikallaan. Sen ajan sinipuna ei ollut huono lainkaan.

Rinne on todella suuri kysymysmerkki, kaikki näytöt aiemmalta ajalta ovat yksisilmäistä vallan tavoittelua, vallan vuoksi. Valtiovarainministerinä sikspäkissä Rinne aloitti kaiken jarruttamisen, ay-liikkeen tuella, vaalivoiton saamiseksi. Suomen sakkaava talous sikseen. Oppositiojohtaja Rinne on jarrutellut kaikkea, vallan vuoksi, ay-liikken tuella. Tämä toki mitä opposition tuleekin tehdä, paitsi tuo täysin läpinäkyvä ay-liikkeen valjastaminen vaalivankkureiksi. Tai pikemminkin: Rinne valjastettu ay-liikkeen vallan varmistajaksi.

Aina sanotaan, että hallitus ei oikeasti ansaitse tunnustusta talouden noususta, mutta siinä missä Sipilän aikana on vähintäänkin tuettu talouden nousua ja leikattu alijäämää, niin Kataisen-Rinteen hallitus - tässä vaiheessa nähtiin että taantuma ei ollutkaan väliaikainen - sai aikaan huonon tilanteen edelleen huonontumisen.

Nyt sitten Rinne pääministeriksi, kun talouden nousu päättymässä. Ja pitäisi saada työllisyysastetta edelleen ylös, että selvitään hyvinvointivaltion palveluiden tuottamisessa. Mutta ay-liike suojaa ensisijaisesti jo töissä olevia jäseniään, ja on nähty että työttömien työllistäminen on vain mainospuhetta muistaessa, jos sitäkään.

Sinällään nyky-kokkareet mahtuisivat kevyesti Lipposen demareihin. Yrittäjyyden ja työllistämisestä huolehtimisen lipunkantajat ovat harvassa.

Jaa-a...
 
On tässä näitä demari pääministereitä ollu.
Lipposen kausista mitää painajaisia jääny.
Näitä kokoomus hallituksia hikoillaan todennäköisesti vielä vuosikymmeniä....

Täällä demarit ennemmin kuin kokoomus.
Demaripolitiikot ovat olleet kriittisiä mm. hävittäjien täysmääräisestä korvaamisesta ja vielä kun lisäävät Vasemmistoliiton hallitukseen niin siinä kaipaisin Kokoomusta johtavaan asemaan hallitukseen.
 
Demaripolitiikot ovat olleet kriittisiä mm. hävittäjien täysmääräisestä korvaamisesta ja vielä kun lisäävät Vasemmistoliiton hallitukseen niin siinä kaipaisin Kokoomusta johtavaan asemaan hallitukseen.
Näin maanpuolustuksellisesti varminta olisi Kokoomus, RKP, Keskusta -linjalta saada hallitus johon SDP:kin voisi mahtua yksinään ilman vihervasemmistoa.
 
  • Tykkää
Reactions: PSS
Maailmanparantaja-sosialistit(sdp) tuskin lähtevät hallitukseen ilman kommunistien perinneyhdistystä(vasemmistoliitto) ettei kehity kannatusvuotoja. Myös anti-kansallisvaltiolliset(vihreät) hierovan käsiään yhteen siihen malliin, että seuraavasta hallituksesta he eivät aio jäädä ulos.
 
Demaripolitiikot ovat olleet kriittisiä mm. hävittäjien täysmääräisestä korvaamisesta ja vielä kun lisäävät Vasemmistoliiton hallitukseen niin siinä kaipaisin Kokoomusta johtavaan asemaan hallitukseen.

Näillä kannatusluvuilla vasemmistolaispainotteinen hallitus on todennäköinen. SDP:stä tulisi pääministeripuolue. Lin ja Pekan porukat pääsisivät ilman muuta mukaan, samoin RKP takiaisena. Iso kysymys olisi sitten se, että kumpi lähtee demareiden kelkkaan, Kokoomus vai Keskusta ? Kepu Sipilän johdolla saattaa kärsiä rökäletappion. Onko heillä sitten mielihaluja lähteä Antti Rinteen kilteiksi pikkuapureiksi ? Oppositio saattaa kiinnostaa enemmän. Demareille Keskusta olisi varmaankin mieluisampi kumppani kuin Kokoomus. Oli miten oli, niin tuollaisella kokoonpanolla edessä tulee olemaan maanpuolustuksen kannalta aika nihilistiset lähivuodet. Pahoin pelkään että HX-hanke vesitetään ja että samalla aletaan ottaa etäisyyttä Yhdysvaltoihin ja NATO:n suuntaan. Varsinkin tämän tiiviin sotilaallisen yhteistyökuvion jatkuvuus saattaa olla sitten vaakalaudalla.
 
Näillä kannatusluvuilla vasemmistolaispainotteinen hallitus on todennäköinen. SDP:stä tulisi pääministeripuolue. Lin ja Pekan porukat pääsisivät ilman muuta mukaan, samoin RKP takiaisena. Iso kysymys olisi sitten se, että kumpi lähtee demareiden kelkkaan, Kokoomus vai Keskusta ? Kepu Sipilän johdolla saattaa kärsiä rökäletappion. Onko heillä sitten mielihaluja lähteä Antti Rinteen kilteiksi pikkuapureiksi ? Oppositio saattaa kiinnostaa enemmän. Demareille Keskusta olisi varmaankin mieluisampi kumppani kuin Kokoomus. Oli miten oli, niin tuollaisella kokoonpanolla edessä tulee olemaan maanpuolustuksen kannalta aika nihilistiset lähivuodet. Pahoin pelkään että HX-hanke vesitetään ja että samalla aletaan ottaa etäisyyttä Yhdysvaltoihin ja NATO:n suuntaan. Varsinkin tämän tiiviin sotilaallisen yhteistyökuvion jatkuvuus saattaa olla sitten vaakalaudalla.
Onneksi TP Niinistö istuu seuraavan hallituskauden yli. Perälauta, liekö peräti ainoa, jos tuo hallituskokoonpano toteutuu.
 
Näillä kannatusluvuilla vasemmistolaispainotteinen hallitus on todennäköinen. SDP:stä tulisi pääministeripuolue. Lin ja Pekan porukat pääsisivät ilman muuta mukaan, samoin RKP takiaisena. Iso kysymys olisi sitten se, että kumpi lähtee demareiden kelkkaan, Kokoomus vai Keskusta ? Kepu Sipilän johdolla saattaa kärsiä rökäletappion. Onko heillä sitten mielihaluja lähteä Antti Rinteen kilteiksi pikkuapureiksi ? Oppositio saattaa kiinnostaa enemmän. Demareille Keskusta olisi varmaankin mieluisampi kumppani kuin Kokoomus. Oli miten oli, niin tuollaisella kokoonpanolla edessä tulee olemaan maanpuolustuksen kannalta aika nihilistiset lähivuodet. Pahoin pelkään että HX-hanke vesitetään ja että samalla aletaan ottaa etäisyyttä Yhdysvaltoihin ja NATO:n suuntaan. Varsinkin tämän tiiviin sotilaallisen yhteistyökuvion jatkuvuus saattaa olla sitten vaakalaudalla.
Kokoomus hallitukseen ja siihen vielä päälle vahvasti ulkopolitiikkaa luotsaamaan Niinistö, niin jotenkin saataisiin vassareiden idiotismia kontrolloitua.
 
Näillä kannatusluvuilla vasemmistolaispainotteinen hallitus on todennäköinen. SDP:stä tulisi pääministeripuolue. Lin ja Pekan porukat pääsisivät ilman muuta mukaan, samoin RKP takiaisena. Iso kysymys olisi sitten se, että kumpi lähtee demareiden kelkkaan, Kokoomus vai Keskusta ? Kepu Sipilän johdolla saattaa kärsiä rökäletappion. Onko heillä sitten mielihaluja lähteä Antti Rinteen kilteiksi pikkuapureiksi ? Oppositio saattaa kiinnostaa enemmän. Demareille Keskusta olisi varmaankin mieluisampi kumppani kuin Kokoomus. Oli miten oli, niin tuollaisella kokoonpanolla edessä tulee olemaan maanpuolustuksen kannalta aika nihilistiset lähivuodet. Pahoin pelkään että HX-hanke vesitetään ja että samalla aletaan ottaa etäisyyttä Yhdysvaltoihin ja NATO:n suuntaan. Varsinkin tämän tiiviin sotilaallisen yhteistyökuvion jatkuvuus saattaa olla sitten vaakalaudalla.
Totta, ja jos sota tulee, niin toivottavasti puolustusvoimat priorisoivat alueet, joilla äänestettiin vahvan maanpuolustuksen puolesta ja pommit saavat pudota vassareiden niskaan ja he saavat kokea politiikkansa jälkiseuraukset. Sitten kun vasemmistolaiset ihmettelevät miksi heidän naapurustonsa ovat tuhottuja ja maanpuolustushenkisten paremmassa kunnossa, niin saamme osoitttaa heille että tämä on sitten sitä vasemmistolaista politiikkaa ja saavat nauttia siitä kunn priosivoivat oman maan hyvän kaiken maailman Afrikan ja Lähi-Idän ihmisten hyvän taakse.
 
#1,946
Vihreiden pj-äänestyksessä joltisenkin odotettu tulos. Lopputulos 40-1, kaksi ehdokasta joista toinen ei edes vaivautunut paikalle tuo mieleen kansandemokratioiden henkilö'vaalit'

snips yltä. Joo, varsin suosiolla normaalisti profiiliaan koroittelevat kälättäjät luovuttivat touhun Pekalle. Vaalikriisiin ajautunutta puoluetta ei ehkä olekaan niin helppoa ja kivaa johdella.

Jos muistatte, millaisella äänestysmetodilla Touko valittiin ja miten valittiin Pekka, niin onhan tuossa -hiven- eroa.:cool:

Toivottavasti äänestäjät panivat nyt visusti mieleensä, millaisia lapatossuja nämä profiilipyrkyrit oikeasti ovat, ei heti tule mieleen tilannetta Suomen politiikan kentältä, joka vastaisi nyt tapahtunutta.

Voidaan sanoa, että wanha Pekkis otti puolueen reppuselkään ja kälättäjät voivat nyt saada työrauhan omissa vaalitaisteluissaan, kritisoida pätkäjohtajaa ja valmistella omaa nousuaan puolueen johtoon!

Aika vähän on jäljellä koijärveläisyydestä tuossa liikkeessä.:cool:
 
Kaivoin pari lausetta SDP:n "globalisaatio ohjelmasta", näillä pääsee mukavasti ensi kevään vaalitunnelmaan:
https://sdp.fi/fi/globalisaatio/

"Turvallisuuspolitiikan keskiössä tulee olla ihminen, ei valtion rajat."

"Uudet sotilaallisen ulottuvuuden omaavat uhat ovat paljolti epäsymmetrisiä eikä niitä voida ratkaista perinteisellä voimapolitiikalla."

"Suomen tulee aktivoitua kansainvälisessä aseidenriisuntapolitiikassa."

"Kehitysrahoituksen tasainen nousu kohti 0,7% on taattava uskottavalla suunnitelmalla ja siihen vaalikaudet ylittävällä sitoutumisella. Määrärahojen lisäämisestä tuleekin tehdä pidemmän aikavälin parlamentaarinen sopimus."
 
Back
Top