Israel

Menee siinä määrin paljon tahallisen väärinymmärtämisen puolelle, ettei tätä kannata hirveän pitkälle jatkaa. Sääntöpohjainen maailmanjärjestys ei voi olla sitä että sitä huudetaan ensisijaisesti siksi että oletetaan sen olevan eduksi meille ja sitten sitä sovelletaan erittäin selektiivisesti (mikä on se ihan todellinen tilanne) ja oletetaan että jos kyseenalaistat sitä selektiivisyyttä niin olet jollain tavalla paha ihminen. Maailmassa on konflikteja missä siviilejä ihan oikeati lahdataan täysin surutta, eikä se ylitä edes uutiskynnystä. Ja sitten on konflikteja missä uutiset otetaan suoraan terroristijärjestöltä ilman pienintäkään kyseenalaistamista. Ja sitten vedotaan hurskaasti "sääntöpohjaiseen maailmanjärjestykseen", mikä lakkaa kuitenkin kiinnostamasta sillä sekunnilla kun se ei a) kosketa suoraan meitä tai b) Israel ei ole osallisena.

Se että Israel vedettäisiin Haagiin kesken konfliktin on mitä suurimmassa määrin lawfarea, Hamasia sinne ei tulla koskaan saamaan ja ainoa hyötyjä siinä kuviossa olisi Hamas ja muut ketkä tavoittelevat Israelin hävittämistä ja kansanmurhaa.

Tämä on niitä asioita missä Israel on pyrkinyt välttämään sivullisia uhreja käytännössä mahdottomassa skenaariossa ja mennyt erittäin pitkälle siinä, mutta todellisuus on se että teille hurskastelijoille mikään taso siinä ei tule koskaan riittämään. Joten jos nyt lähdetään kriteerejä perkaamaan, niin kerro meille, minkälainen vaihtosuhde on mielestäsi hyväksyttävä, mihin perustat sen vaihtosuhdeluvun, missä moderneissa kaupunkisodissa on päästy parempiin lukuhin ja mihin niistä konflikteista olet kohdistanut yhtä paljon vaatimuksia Haagista. Ilman noita tätä ei kannata jatkaa pidemmälle, koska ilman tarkkoja kriteereitä ja perusteluja vaatimukset ovat lähinnä tuuleen huutelua.
 
Olen kanssasi samaa mieltä siitä, että tahallista väärinymmärtämistä on aika vahvasti meneillään, minkä osoitatkin hyvin puhumalla ihan pötyä selektiivisyyksistä välittömästi sen päälle kun kerron olevani tasaisesti kautta linjan sitä mieltä, että ihan konfliktista riippumatta, epäselvyydet tulisi todellakin selvittää.

Israelin tekosia en ole edes kommentoinut kuin muutaman viestin verran, paljon enemmän olen aiemmin mm. "Irakissa on joukkotuhoaseita" bullshitistä puhunut. Samoin, Venäjän komentavan tason päättäjien ja Putinin oikeuteen vetäminen on ollut itelläni fokuksessa aivan helkkarin paljon enemmän.

Itseasiassa jopa punakhmereistä olen Israelia enemmän jutellut, koska vaikka heidän metkuistaan on jo aikaa enemmän, ovat ihmisen korkuinen pino teuraaksi vietäviltä riisuttuja silmälaseja olleet näky, joka jäi mieleen paikan päällä käydessäni. Toki siis myönnän, että punakhmerien kohdalla en puhu mistään oikeuteen vetämisistä kun alkaa olla vähän myöhäistä sille (ja sitä on jo tehtykin), vaan siinä kohtaa on ollut kyse enemmänkin historiallisesta mielenkiinnosta aiheeseen. Pointti silti varmaan välittyi, Lähi-Itä ei ole fokuksessani ollut miltään osin. En olisi tätäkään konfliktia todennäköisesti kommentoinut lainkaan, mikäli en olisi sattunut osumaan näkemään niitä foorumilaisten urpoiluja sen S-ryhmän boikottipäätöksen jäljiltä.

Israelia oon pyrkiny viimeiseen saakka ymmärtämään a) siksi, ettei tämä kierros konfliktissa tullut heidän aloitteestaan, sekä b) siksi, että myönnän symppaavani enemmän heitä kuin alueensa naapurivaltoja. Mut niin se vain mieli muuttui parin vuoden aikana ruumispinojen kohotessa. Ehkäpä pölyn laskeutuessa löydän sympatianikin heitä kohtaan jälleen, jos eivät nyt johonkin aikaan tämän enempiä sikaile. Plus, kun kerran olemme heiltä ostamassa ilmeisen hyvän IT-järjestelmän, niin kovasti toivon että nyt malttavat jättää teurastuskimarat tällä erää tähän jotta voidaan yhteistyötä vielä heidän kanssaan pyrkiä jatkamaan.

Ai sopiva vaihtosuhde? Israelilaista väkeä on konfliktissa kuollut nyt mitä, kolminumeroinen määrä? Siinä sulle vaihtosuhde, jos perseyteen on pakko vastata perseydellä, niin kolminumeroinen lukumäärä on omien siviilien menetysten kostamisella perusteltavissa. Sen jälkeen enää luisuu luisuu luisuu...

En muuten vieläkään ole kuullut perustetta sille, miten vapauttava tuomio IDFn toimille Haagista toimisi Hamasin eduksi kuten väität. Haluaisitko tätä väitettäsi perustella jotenkin?
 
Jatkan valheiden paljastuksia. Olkoon nimi Gaza-kupla. Nyt olen yhteydessä oikeiden israelilaisten kanssa, josta mm Tatjana Glezer tekee näitä paljastuksia lelheita levittävien jornalistien Länteen ja ns sanottujen jornalistien, eli outojen henkilöiden paljastuksia. Tässä on yksi:


"Geolokaatioiden paljastamisen teeman jatko Twitterissä. Kuka on toimittaja Motassem A. Dalloul? Hän on pitkään raportoinut Gazasta ja väittänyt, että hänen vaimonsa ja kolme lastaan tapettiin sodassa. Hänen tilinsä kuitenkin rekisteröitiin Puolassa vuonna 2011, ja vuonna 2012 BBC jo viittasi häneen Gazan toimittajana. Kiitos sen, että X julkaisi tietoa siitä, missä tilit on rekisteröity ja mistä yhteyttä otetaan, voidaan päätellä, että Motassem on tällä hetkellä Lontoossa, koska hänen yhteytensä tapahtuu United Kingdom App Storen kautta (kuvankaappaus on kommenteissa).

PÄIVITYS: Kuten kommenteista on selvinnyt, yhteys brittiläisen App Storen kautta ei kerro mitään – henkilö voi olla missä tahansa. Samalla hän julkaisee videoita, joissa hän väittää olevansa Gazassa. Kommenteissa hänelle lähetetään vastaväitteeksi erittäin uskottavia videoita, jotka ovat selvästi tekoälyn luomia: esimerkiksi video naisesta, joka kävelee kannettavan tietokoneen kanssa toimistovaatteissa raunioiden keskellä – videon tarkoitus oli erityisesti korostaa tilanteen mahdottomuutta ja tekoälyn käyttöä videon luomiseen (päivitetty linkki löytyy kommenteista).

En ole suuri kyberasioiden asiantuntija, mutta olisi mielenkiintoista kuunnella teitä ja mielipiteitänne. Miten tilannetta todennäköisimmin tässä tapauksessa pitäisi tulkita?"
Tatiana Glezer.
 
Pitäiskö perustaa joku Israel-psykoosiketju myös? Sellainen jossa voi karvajalat muut devijatkinit ja syksyräsäset vängätä. 😶
 
Saamalla vapauttavan tuomion Haagista kun osoittaisivat kiistattomasti koko maailmalle, että toimivat kuten kuului. Tämähän olisi valtaisa pr-voitto Israelille, ja samalla tuon oikeudenpäätöksen tuomalla lisänojalla olisi paljon helpompi jatkossa hiljentää esim muut soraäänet Lähi-Idän muilta valtioilta.
Tässä on yksi tapaus, missä IDF:n johtoporrasta on haastettu oikeuteen Haagissa:


Haasteen nostaneen Hind Rajab -järjestön mukaan IDF maalittaa toimittajia. Jutun keskiössä on al-Sharif, 28-vuotias Al-Jazeeran toimittaja, joka kuoli 10. elokuuta kuuden kaverinsa kanssa lähellä Al-Shifan sairaalaa. Tarinassa on vain yksi pieni mutta: Israelin esittämien todisteiden mukaan al-Sharif toimi samanaikaisesti Hamasin terroristisolun komentajana.

Hamasin toimittaja-terroristit olivat siis keksineet, että lehdistöliivien taakse piiloutuminen antaa kuolemattomuuden mutta taivaalta pudotettu täsmäase oli aiheesta eri mieltä. Hamaksien tilastonikkarit saivat tapauksesta 7 uutta "siviiliuhria" ja al-Sharif kavereineen pääsi neitsyitä tapaamaan, joten win-win kaikille!

Toimittaja-terroristien lisäksi otsikoissa ovat olleet YK-terroristit, missä päivällä on heitetty keikkaa YK:lle ja yöllä Hamasille. Tähän tapaukseen on tuskin saatu vielä ratkaisua, koska oikeusprosesseilla on tapana kestää vuosia.
 
Ai sopiva vaihtosuhde? Israelilaista väkeä on konfliktissa kuollut nyt mitä, kolminumeroinen määrä? Siinä sulle vaihtosuhde, jos perseyteen on pakko vastata perseydellä, niin kolminumeroinen lukumäärä on omien siviilien menetysten kostamisella perusteltavissa. Sen jälkeen enää luisuu luisuu luisuu...
En puhu siitä vaihtosuhteesta. Sillä mikä osapuoli tuottaa eniten kuolleita ei ole mitään tekemistä sen kanssa kuka on oikeassa tai väärässä. Puhun siitä, missä suhteessa siviiliuhreja saa tulla suhteessa taistelijoihin ja mihin se kriteeri kulloinkin perustuu. Ilman sitä ei oikein ole mitään järkevää vertailua esim. muihin vastaaviin konflikteihin. Jos pelkästään se että ihmisiä kuolee riittää viemään "sympatiat" niin täytyy toivoa todella kovaa että me emme koskaan joudu konfliktiin.
En muuten vieläkään ole kuullut perustetta sille, miten vapauttava tuomio IDFn toimille Haagista toimisi Hamasin eduksi kuten väität. Haluaisitko tätä väitettäsi perustella jotenkin?
Siksi koska se ei kiinnosta ketään. Islamistien propaganda jatkuu samanlaisena kuin ennenkin, se nielaistaan yhtä kritiikittömästi kuin ennenkin ja jos tulee tuomio niin siitä revitellään entistä isommin siinä toivossa että jatkossa Israel ei enää vastaa väkivaltaisuuksiin, mikä edesauttaa islamistien agendaa entisestään. Tämä ihan empiirisen seurannan perusteella miten homma on tähänkin asti toiminut. Israelilla ei ole siinä leikissä mitään muuta kuin hävittävää.
 
Jos IDF olisi halunnut päästä eroon Gazan väestöstä, se olisi järjestynyt muutamassa viikossa, ilman omia tappioita. Nyt niitä omia kalmoja on jotain 600 kun yritettiin päästä vain olennaisista peijooneista eroon ja säästää muut.

Dan Carlin mietti MS1 sarjassaan ”missä vaiheessa kenraalien epäpätevyys ja kyvyttömyys lopettaa massojen järjetön tappaminen muuttuu rikolliseksi?” Tässä tilanteessa voisi kysyä, missä vaiheessa ”lopullinen ratkaisu” olisikin se humaani ratkaisu? Montako sukupolvea vielä?
 
Tässä on yksi tapaus, missä IDF:n johtoporrasta on haastettu oikeuteen Haagissa:


Haasteen nostaneen Hind Rajab -järjestön mukaan IDF maalittaa toimittajia. Jutun keskiössä on al-Sharif, 28-vuotias Al-Jazeeran toimittaja, joka kuoli 10. elokuuta kuuden kaverinsa kanssa lähellä Al-Shifan sairaalaa. Tarinassa on vain yksi pieni mutta: Israelin esittämien todisteiden mukaan al-Sharif toimi samanaikaisesti Hamasin terroristisolun komentajana.

Hamasin toimittaja-terroristit olivat siis keksineet, että lehdistöliivien taakse piiloutuminen antaa kuolemattomuuden mutta taivaalta pudotettu täsmäase oli aiheesta eri mieltä. Hamaksien tilastonikkarit saivat tapauksesta 7 uutta "siviiliuhria" ja al-Sharif kavereineen pääsi neitsyitä tapaamaan, joten win-win kaikille!

Toimittaja-terroristien lisäksi otsikoissa ovat olleet YK-terroristit, missä päivällä on heitetty keikkaa YK:lle ja yöllä Hamasille. Tähän tapaukseen on tuskin saatu vielä ratkaisua, koska oikeusprosesseilla on tapana kestää vuosia.
Kiitos linkistä. Tässä hyvin huomaamme kuinka huhuilta siipien katkominen oikeusprosessin kautta hyödyttää eniten rehellisintä toimijaa: On ihan totaalista terroristishaibaa ujuttautua journalistiliivien (tai minkään muunkaan suojellun kohteen statuksen) taakse piiloon. Ja niinpä asian tuominen oikeuden eteen hyödyttää eniten juuri IDFää, sillä a) pääsevät kiistattomasti todistamaan sotarikoksiin syyllistyvän osapuolen olevan tässäkin keississä Hamas eivätkä he, ja lisäksi b) kun Hamas huomaa IDFn vapauttavan päätöksen myötä ettei tämäkään konnankoukku mennyt läpi, he keksinevät jatkossa jotakin muuta, jolloin jatkossa suuremmalla todennäköisyydellä pressiliivityyppi on sitä mitä sanookin olevansa.

Eli, IDF todisti syyttömyytensä, sai Hamasin näyttämään entistäkin törkeämmältä, ja lisäksi todennäköisesti samalla siivosi pressiliivien käyttöä pois sikailutarkoituksista. win-win-win IDFlle. Ja oikein hyvä niin.

Mut aattele jos totakaan oikeuteenvetämistä ei ois tapahtunut, SE ois ollu Hamasin voitto, kun olisivat suureen ääneen voineet jatkossakin julistaa IDFn targetoivan journalisteja.


En puhu siitä vaihtosuhteesta. Sillä mikä osapuoli tuottaa eniten kuolleita ei ole mitään tekemistä sen kanssa kuka on oikeassa tai väärässä. Puhun siitä, missä suhteessa siviiliuhreja saa tulla suhteessa taistelijoihin ja mihin se kriteeri kulloinkin perustuu. Ilman sitä ei oikein ole mitään järkevää vertailua esim. muihin vastaaviin konflikteihin. Jos pelkästään se että ihmisiä kuolee riittää viemään "sympatiat" niin täytyy toivoa todella kovaa että me emme koskaan joudu konfliktiin.

Siksi koska se ei kiinnosta ketään. Islamistien propaganda jatkuu samanlaisena kuin ennenkin, se nielaistaan yhtä kritiikittömästi kuin ennenkin ja jos tulee tuomio niin siitä revitellään entistä isommin siinä toivossa että jatkossa Israel ei enää vastaa väkivaltaisuuksiin, mikä edesauttaa islamistien agendaa entisestään. Tämä ihan empiirisen seurannan perusteella miten homma on tähänkin asti toiminut. Israelilla ei ole siinä leikissä mitään muuta kuin hävittävää.
Ymmärrän tämän toki. Pyrin sillä suhdelukuvastauksellani tuomaan esiin sitä, mitä Joh10f (sori jos muistan nikin pieleen) eritteli ansiokkaasti sotarikosoikeudenkäytänteiden historiikissaan. Eli, suhdeluvulla omat vs vieraat on myös väliä siinä mielessä, että mikäli esim yhden sotilaan kuolemaa kostetaan kymmenien tuhansien tappamisella, ni se ei oo enää ok mitenkään päin. Ja nyt suhde siinä merkityksessä on sadat vs kymmenet tuhannet. Jos siis nyt malttavat pysähtyä abaut ees näille suhdeluvuille.

Ja puolestaan kysymykseen siitä mikä sitten olisi hyväksyttävä suhdeluku merkityksessä vihollistaistelijat/tielle osuneet siviilit, niin itselläni ei ole tähän antaa suoraa vastausta. Kuten ei ole sullakaan. Mut arvaatkos jo kellä/millä on? Aivan. Tässä olisi erinomainen sauma hakea kättä pidempää päätökseksi tuohonkin kysymykseen.

Lisäksi, kyllä aika todella monia kiinnostaa kansainvälisen oikeustuomioistuimen päätökset. Islamistien propaganda varmastikin jatkuu juu, mutta mitä useampi vapauttava tuomio IDFlle tulee, sitä useammassa aiheessa islamistien propandamylly joutuu jatkossa yrittämään tarinoida juttujaan vasten kansainvälisen oikeuden päätöksiä. Ja se on jo huomattavasti haasteellisempi temppu tehdä uskottavasti, kuin se että nykymalliin huutelee sana vs sana -periaatteella, jolloin meidän ulkopuolisten on lähes mahdotonta saada varmuutta siitä kumman osapuolen jutut ovat oikeassa.

Useissa, jollei peräti useimmissa maissa, kun kuitenkin tän tyyppiset uutisskuupit tsekataan kyllä ennen julkaisua. Ja mikäli aiheesta on tuoreehko oikeudenpäätös, silloin usein jätetään vaan disinfona julkaisematta. Joka vaikeuttaa Hamasin huhumyllyn pyörittämistä alati enenevissä määrin.

Toisin sanoen, Israelilla ei ole tässä mitään muuta kuin voitettavaa sillä, että lakkaavat sekoilemasta noita cowboyleikkejään omin päin, ja käyvät haetuttamassa vahvan kansainvälisen oikeutuksen toimilleen.


Jos IDF olisi halunnut päästä eroon Gazan väestöstä, se olisi järjestynyt muutamassa viikossa, ilman omia tappioita. Nyt niitä omia kalmoja on jotain 600 kun yritettiin päästä vain olennaisista peijooneista eroon ja säästää muut.

Dan Carlin mietti MS1 sarjassaan ”missä vaiheessa kenraalien epäpätevyys ja kyvyttömyys lopettaa massojen järjetön tappaminen muuttuu rikolliseksi?” Tässä tilanteessa voisi kysyä, missä vaiheessa ”lopullinen ratkaisu” olisikin se humaani ratkaisu? Montako sukupolvea vielä?
Idioottimaiseen kysymykseen selväjärkinen vastaus: Ei missään vaiheessa. Nyt valoja tauluun hei.
 
Viimeksi muokattu:
Back
Top