Hallituksessa menee paljon competenssiä hukkaan. Bernerin tulisi vaihtaa salkkuja Stubbin kanssa ja nousta valtiovarainministerin pallille.
Joo, jos se johtaisi siihen, että Suomi maksaisi vähemmän tai ei ollenkaan muualle. Mutta ei se niin mene.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Hallituksessa menee paljon competenssiä hukkaan. Bernerin tulisi vaihtaa salkkuja Stubbin kanssa ja nousta valtiovarainministerin pallille.
Joo, jos se johtaisi siihen, että Suomi maksaisi vähemmän tai ei ollenkaan muualle. Mutta ei se niin mene.
Varsinaisena asiana sanoisin että ihan näppituntumalta uskon Bernerin ymmärtävän yritystaloudesta enemmän kuin Stubb..Ja, siksi sopisi paremmin raha-asioita käsitteleväksi ministeriksi. Toisekseen hänellä on varmasti parempi perehtyneisyys muutenkin yrittäjien suuntaan. Se on osaamisalue jossa Suomen hallinnolla olisi todella paljon kehitettävää..
Tuo veroparatiisijuttu on pelkästään lehtien pyrkimys nostattaa jonkinlaista kohua sinänsä aivan normaalista ja laillisesta asiasta.
Stubb taas oli yli mielisenä aamutelkkarissa puhumassa etukäteen valmisteltua jargonia. Toimittajan kysymykset hän oli saanut mitä ilmeisimmin etukäteen. Vastaukset tulivat ihan hihnalta ja kysymykset olivat helppoja ja myötäileviä.
Joo, ukkoa ei laitettu kiemurtelemaan vaivautuneen näköisenä. Pääsi heittämään latteuksia siitä "kuinka ihmisarvolle ei voi laittaa hintalappua" ym.
Menossa on juuri Ylen antama mainosaika Sipilälle.
Suomalaiset politiikonalut kävivät muutama vuosi sitten kamppaniaa siirrä yrityksesi Viroon, täytyy oikein kysyä voiko Suomalainen politiikko aloittaa korninpaa kampaniaa ja samalla väittää ajavansa Suomen asiaa.Monet tuttavat puhuvat, että muuta Norjaan,Kanadaan,x-maahan jossa tulevaisuus olisi edes hieman valoisampi.