Panssari Salama
Respected Leader
... ja tosiaan Loviisa 2 palaa verkkoon jossain välissä lokakuun aikana.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Voi helvetti, näitä lukiessa välillä kaipaa foorumin reaktio-valikkoon oikein kunnon face-palm-paikiketta.. Ylläpito hoi, miten olisi?![]()
Jo valmiiksi myllerryksessä olevat sähkömarkkinat muuttuvat entistä kiivaammiksi – jatkossa pörssisähkön hinta vaihtelee neljä kertaa tunnissa
Niin sanottu varttitase tulee sähkömarkkinoille. Porrastetusti toteutettavaa uudistusta perustellaan muun muassa tuulivoiman takia yhä ennakoimattomammaksi muuttuneella sähkön tuotannolla.yle.fi
Eli kallit määräaikaset sopimukset ei kannattaa enää tehdä?Ilmeisesti koskaan ei pitäis kehua mitään, paha karma.
Juuri näin. Ja sen perinteisen pistorasiasta virtansa saavan lämminvesivaraajan voi kyllä ajastaa, halvallakin. Vitosella saa ajastimia, joiden virrankesto riittää yli kolmen kilowatin tehoille.Pörssisähkö on hyvä, jos osaat toimia sen kanssa; käytät sähköä lämmittämiseen silloin kun se on halpaa (eli yöllä) ja silloin kun se on kallista (eli päivällä) et käytä sitä lainkaan, ks. [poistin linkin]?
...
Tutustu, spot-hintaan ja säästät selvää rahaa. Tuossa huomisen tiistain 27.9. tuntihinnat: [lpoistin linkin] Lämmitys on suurin energiasyöppö, joten se kannattaa ehdottomasti hoitaa yöaikaan!. Ajastimet käyttöön, jos sinulla on lämpöpatterit. Tai Tesla. Ja lämminvesivaraajankin voi ajastaa, käsittääkseni.
Pörssisähkö on hyvä, jos osaat toimia sen kanssa; käytät sähköä lämmittämiseen silloin kun se on halpaa (eli yöllä) ja silloin kun se on kallista (eli päivällä) et käytä sitä lainkaan, ks.
![]()
Sähkön spot-hinta: Pörssisähkön hinta tunneittain, sähkö pörssihinta
Pörssisähkön spot-hinta nyt ja myöhemmin tänään Tältä sivulta löydät sähkön spot-hinnan nyt ja valitulla ajanjaksolla. Parhaan hyödyn pörssisähköstä saat Herrfors-sovelluksella, jonka avulla voit kohdistaa sähkönkulutustasi vuorokauden edullisimmille tunneille.www.herrfors.fi
Tutustu, spot-hintaan ja säästät selvää rahaa. Tuossa huomisen tiistain 27.9. tuntihinnat:
Katso liite: 67970
Lämmitys on suurin energiasyöppö, joten se kannattaa ehdottomasti hoitaa yöaikaan!. Ajastimet käyttöön, jos sinulla on lämpöpatterit. Tai Tesla. Ja lämminvesivaraajankin voi ajastaa, käsittääkseni.
No miltä kuulostaa pörssisähkö sitten kerrostalossa? Lämmityksenä kaukolämpö. Ei lattialämmitystä, talvalla ilmakostutin, sekin yöksi. Sitten kodinkoneet, mitään ruoanlaittoa en harrastaa, kun satunnaisesti. Päivällä olen poissa, ei joka päivä mutta kuitenkin. Kannattako?Pörssisähkö on hyvä, jos osaat toimia sen kanssa; käytät sähköä lämmittämiseen silloin kun se on halpaa (eli yöllä) ja silloin kun se on kallista (eli päivällä) et käytä sitä lainkaan, ks.
![]()
Sähkön spot-hinta: Pörssisähkön hinta tunneittain, sähkö pörssihinta
Pörssisähkön spot-hinta nyt ja myöhemmin tänään Tältä sivulta löydät sähkön spot-hinnan nyt ja valitulla ajanjaksolla. Parhaan hyödyn pörssisähköstä saat Herrfors-sovelluksella, jonka avulla voit kohdistaa sähkönkulutustasi vuorokauden edullisimmille tunneille.www.herrfors.fi
Tutustu, spot-hintaan ja säästät selvää rahaa. Tuossa huomisen tiistain 27.9. tuntihinnat:
Katso liite: 67970
Lämmitys on suurin energiasyöppö, joten se kannattaa ehdottomasti hoitaa yöaikaan!. Ajastimet käyttöön, jos sinulla on lämpöpatterit. Tai Tesla. Ja lämminvesivaraajankin voi ajastaa, käsittääkseni.
Eikö tuolla kulutuksella ole jo ihan sama, millainen se sopimus on? Mihin sinä käytät sähköä? Mitkä laitteet ovat välttämättömiä, kuinka usein käytät niitä ja mihin aikaan?No miltä kuulostaa pörssisähkö sitten kerrostalossa? Lämmityksenä kaukolämpö. Ei lattialämmitystä, talvalla ilmakostutin, sekin yöksi. Sitten kodinkoneet, mitään ruoanlaittoa en harrastaa, kun satunnaisesti. Päivällä olen poissa, ei joka päivä mutta kuitenkin. Kannattako?
Kylminä kuukausina n >600 kWh, kesällä n 400> kWh. Sauna/uuni varmaan vaikuttaisi lisää. Yli 2000 kWh vuodessa. Noin 160/kWh kk. Minulla on vanha jääkaappi ja liesi, ne nakertelee varmaan.@Maidan Mikä on sinun keskimääräinen kulutus kuukaudessa; kWh/kuukausi?
Kuten olen keronut niin omani on n. 80kWh/kuukausi. Kerrostaloyksiö, kaukolämpö.
Valot, sähkölaitteet,mm pölyimuri, tavall.ruoanlaitto, sauna harvoin, huomasin että ilmakostutin syö sähköä talvella. Rytmi heittelee, mutta kyllä päivällä enimmäkseen. Ei pörssisähköä, se on selvä.Eikö tuolla kulutuksella ole jo ihan sama, millainen se sopimus on? Mihin sinä käytät sähköä? Mitkä laitteet ovat välttämättömiä, kuinka usein käytät niitä ja mihin aikaan?
No mitä tässä ahmi sähköä sitten,vanha jääkappi ja liesi, ja sitten kun en muista aina sammuttaa valot..luin että muut sähkölaitteet eivät ole syöppöjä.Hmm...tuntuu isolta kulutukselta otaen huomioon ettei ole sähkölämitys.
Joo, aika isoja on erot kulutuksissa asumismuodosta ja lämmitystavasta riippuen. Meillä kuukausikulutus on vaihdellut välillä 300 - 1800 kWh/kk. Joskus on mennyt yhtenä päivänä yli 100 kWh. Maalämpö.@Maidan Mikä on sinun keskimääräinen kulutus kuukaudessa; kWh/kuukausi?
Kuten olen keronut niin omani on n. 80kWh/kuukausi. Kerrostaloyksiö, kaukolämpö.
Osta tai vuokraa/lainaa mittari, jos et tiedä, mitkä laitteesi kuluttavat sähköä. Valoista ei tarvitse huolehtia, jos ovat LEDejä. Jos eivät, kannattaa harkita sellaisiin vaihtamista, vaikka kyllähän niilläkin oma takaisinmaksuaikansa on.No mitä tässä ahmi sähköä sitten,vanha jääkappi ja liesi, ja sitten kun en muista aina sammuttaa valot..luin että muut sähkölaitteet eivät ole syöppöjä.
LED-valaistukseen siirtyminen ei välttämättä edellytä uusiin valaisimiin investoimista. Vanhoihin hehkulampuille tarkoitettuihin valaisimiin saa nykyisin varsin halvalla ostettua LED-polttimoita ainakin sillä perinteisellä E27-kierrekannalla.Valoista ei tarvitse huolehtia, jos ovat LEDejä. Jos eivät, kannattaa harkita sellaisiin vaihtamista, vaikka kyllähän niilläkin oma takaisinmaksuaikansa on.
Juu, tiedossa on. Tarkoitin juuri näiden hankkimista. Hintaero on tietysti pienempi (olematon), jos sellaisen hankkii uuden energiansäästölampun sijaan.LED-valaistukseen siirtyminen ei välttämättä edellytä uusiin valaisimiin investoimista. Vanhoihin hehkulampuille tarkoitettuihin valaisimiin saa nykyisin varsin halvalla ostettua LED-polttimoita ainakin sillä perinteisellä E27-kierrekannalla.
Unin voin unohtaa vähäksi aikaa. Olen tehnyt ternimaitojuustoa ajemmmin, ja ranskalaista anka, sitten ternimaito hävisi. Minulla on vielä muinainen jääkaappi/pakastin, sulatan kyllä, mutta kai sitä pitää vaihtaa pian.Sulata jääkaappi/pakastin ja varmista, että takapuoli (jääkaapin, ei oma) on pölytön. Saunan kiuas vie paljon sähköä, samoin uuni, kun nyt kuitenkin ilmeisesti sitä ruoanlaittoa harrastat.