Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Noin mie tuon ymmärtäisin, jos oikein tulkitsen tuota kohtaaEikös tuohon 5.56 negeviin pystynyt laittamaan perus lippaan kiinni?
Gas regulator settings
The Negev's adjustable gas regulator has three settings:
setting "1" is used exclusively when feeding from a magazine (rate of fire in this mode is around 850–1,050 rounds per minute).
setting "2" is used in normal operating conditions when feeding from a belt (rate of fire in this mode is also around 850–1,050 rounds per minute).
setting "3" which is used under adverse operating conditions, such as in the presence of dust, dirt or heavy fouling (rate of fire in this mode is around 950–1,150 rounds per minute).
Eikö niillä ole ne jo?PKM:t panssarijoukoille, joiden sadat vaunut yhä käyttävät PKT:ta. PKT:n korvaaminen olisi varmaankin vähintään yhtä kallis operaatio, sillä siinä menisi uusiksi vaunujen sovitteet sekä tähtäinratkaisut/ammunnanhallinta.
Eikä ammushuoltokaan olis vaikeeta painavamman ammuksen vuoksi.PKM:t panssarijoukoille, joiden sadat vaunut yhä käyttävät PKT:ta. PKT:n korvaaminen olisi varmaankin vähintään yhtä kallis operaatio, sillä siinä menisi uusiksi vaunujen sovitteet sekä tähtäinratkaisut/ammunnanhallinta.
Eikös tuohon 5.56 negeviin pystynyt laittamaan perus lippaan kiinni?
Vaikuttaa hyvältä, näin maalikon silmin.Sekin onnistuu ja aseen kaasuportissa on oma asetus lipassyöttöä varten, mikä estää tulinopeutta nousemasta liian suureksi:
Battle proven -leiman pitäisi olla vaatimus eikä hidaste. Eiköhän noilla ole jonkinmoinen joukko vapausraiskaajia lähetetty neitsyitä tapaamaan.Vaikuttaa hyvältä, näin maalikon silmin.
Mutta kun on Israelilainen käykö nyky mielipiteen aikana.
Kyllä PKT taitaa korvautua FN tuotteella CV osalta päivityksessä ja aika hoitaa sen BMP:n osalta. Sen jälkeen jää vielä muutamia tyyppejä kuten MTLB missä tuo PKT saattaa palvella elinkaaren loppuun.PKM:t panssarijoukoille, joiden sadat vaunut yhä käyttävät PKT:ta. PKT:n korvaaminen olisi varmaankin vähintään yhtä kallis operaatio, sillä siinä menisi uusiksi vaunujen sovitteet sekä tähtäinratkaisut/ammunnanhallinta.
Astu tulivoiman tulevaisuuteen.
Tässä eksklusiivisessa käytännönläheisessä esityksessä Jonathan sukeltaa syvälle FN Herstalin Evolys-konekivääriin: seuraavan sukupolven konekivääriin, joka kuroa umpeen kuilun rynnäkkökiväärin ja kevyen konekiväärin välillä.
0:00 Johdanto
1:27 Alkuperä ja kehitys
3:20 Tekniset tiedot
5:40 Tärkeimmät suunnitteluominaisuudet
17:54 Rataesittely
21:47 Tulevaisuus ja lopetus
Nämähän on jo oikeita kevytkonekivääreitä. Pienempi painaa 5,5 kiloa ja isompi 6,2 kiloa.
Tykkään erityisesti tosta miten tämä operaattori ja konekiväärimies kertoo tavan huonosti koulutetuille mobikeille, että PKMn kanssa oikeat ammattilaiset ei tarvii apulaista ohjaamaan vyötä.
Eipä tarvii kyllä kukaan muukaan satasen kannuilla. Isot kannut on sitten mun mielestä eri asia, mutta ehkä Utissa on siihen löytynyt joku sellainen kikka, jota mä en vaan ymmärrä. Kenties olkapään yli niinku Rambo? Tai ehkä sitä konekiväärin tulivoimaa vaan sitten hyödynnetään parilla satasen kannnulla.
Vähän oudoksun myös GPMGn ottamista aseistukseen rinkkahommissa, kun sotakokemusten perusteella jo ajat sitten pikakivääriäkin pidettiin tulivoimastaan huolimatta liian raskaana.
On tämä Petäistö vaan melkoinen epeli. En kyllä itse ilkeäisi mihinkään metsästysaiheiseen podcastiin mennä ja antaa ymmärtää olevani Martti Kitusen moderni reinkarnaatio jos karhunkaatamistarinat jää tasolle tietäjät tietää ja enempää en asiasta halua puhua. Mä kun en ole karhua myöskään kaatanut, niin ei oo paljon millä brassailla siinä asiassa eikä sitä muuta karhukokeen ampuminen tai pienpetojahdit. Ylipäätään mistään tai minkään tappamisesta ei kannattaisi ehkä paljon puhua ammattimiehen sanakääntein ja tekijämiehen varmuudella jos on kaatanut vain jantteripeltiä.
Menisikö kukaan muukaan ns. normaali ihminen johonkin seksiaiheiseen podcastiin larppaamaan panomiestä ja kertomaan omalla naamallaan miten kova ja taitava on runkkaamaan ja kuinka se valmisti lopulta kokeilemaan fleshlightin panemista, mutta kun siirryttäis keskustelemaan seksistä naisen tai toisen miehen kanssa niin suu suppuun ja "en kommentoi noita juttuja" kortti pöytään.
Huutista vittu tuollaisille "karhunkaatajille", joiden kaadot jää peltiin ja "panomiehille", joiden seksikokemukset rajoittuu hanskaan ja flesariin.
Ja en lainkaan väheksy näiden erkkarien saamaa koulutusta. Mutta tämä ylimielinen ganstalarppaaja vaan resonoi uskomattoman paljon.
Vähän oudoksun myös GPMGn ottamista aseistukseen rinkkahommissa, kun sotakokemusten perusteella jo ajat sitten pikakivääriäkin pidettiin tulivoimastaan huolimatta liian raskaana.