Vonka
Supreme Leader
Mielisairasta sakkia. On niin älyvapaat jutut, mitä yritin muutaman kanssa jutella et moro. Kahen viikon päästä nähdään, pompsahtaako tartunnat.
En usko pompsahteluun, mutta silti tuo on näyttö siitä, että paskat ohjeista.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Mielisairasta sakkia. On niin älyvapaat jutut, mitä yritin muutaman kanssa jutella et moro. Kahen viikon päästä nähdään, pompsahtaako tartunnat.
Onhan tuossa pari länsimaatakin, joiden raportointiin voi kohtuullisesti luottaa, mukana.
Ahaa eli kuplassasi on tälläistä jengiä. No, varmaan sellaisiakin ihmisiä maailmaan mahtuu. Itse en ole tälläisiin viesteihin törmännyt, joten hieman ihmetytti jatkuvat peloista kertovat kirjoituksesi.Luen päivittäin viestejä, joissa ihmiset kertovat, miten uskaltaisivat käydä joka paikassa, jos kaikilla olisi maski. He oikeasti ajattelevat, että se on ratkaisu elämään.
Suomea enemmän koronaa on liikkeellä per capita seuraavissa Euroopan maissa (Venäjä ja Valko-Venäjä pois lukien)
Irlanti, Iso-Britannia, Tanska, Ruotsi, Alankomaat, Belgia, Luxemburg, Ranska, Espanja, Portugal, Italia, Puola, Serbia, Pohjois-Makedonia
Kaikissa muissa maissa on Suomea vähemmän aktiivisia tapauksia per capita. Eli:
Islanti, Norja, Viro, Latvia, Liettua, Tsekki, Slovakia, Saksa, Itävalta, Sveitsi, Slovenia, Kroatia, Montenegro, Bosnia-Herzegovina, Albania, Kosovo, Malta, Kreikka.
Vasta parin vuoden kuluttua voidaan katsoa, miten se meni. Ei ole oleellista, onko aktiivisia tuhat (Suomi) vain viisisataa (Norja) tai se, että Norjassa on miljoonaa kohden ollut 1563 tapausta ja Suomessa 1247. Molempia sektoreita tuijottamalla erikseen nimittäin erehtyy. Rajoitusten purkaminen on kaikissa ja toinen aalto tulee.
Otetaan tapausesimerkiksi Norja, jossa on vähemmän aktiivisia per capita.
Norjassa on tullut uusia todettuja tasaisesti kymmenkunta päivässä viikon ajan. Suomessa 20-25. Rajoitusten purku on sielläkin menossa. Saa nähdä.
Nuorella voi olla astma tai muuten voi kuulua riskiryhmään.Rehellisesti täytyy tunnustaa, että jos Turussa nuorella näen maskin päässä niin hieman hymyilyttää. Saatan mielessäni sanoa, että ota nyt ihan lepi vaan. Senioreilla tietenkin täysin ymmärrettävää.
![]()
Maskien käyttö on hyödyllinen ja vaikuttava keino koronaepidemian tukahduttamiseksi
Tieteellinen näyttö on vahva sen puolesta, että kasvosuojien eli maskien käyttö auttaa pelastamaan ihmishenkiä, säilyttämään työpaikkoja ja hidastamaan pandemian etenemistä. Mitä useampi käyttää maskia – sen laadusta riippumatta – sitä suurempi on maskien merkitys väestötasolla epidemian...www.eroonkoronasta.fi
Veikkaisin että Norjassa tai vaikka Sloveniassa tai Virossa pärjäillään jatkossakin koronan suhteen paremmin kuin Suomessa. Ei toista aaltoa siellä päästetä valloilleen, vaikka meillä se on toiveena.
Kävin jo viime viime viikolla kirjastossa. Niinsanottu privaattikäynti kun 3 kerralla. Huovisen Vekoa muutaman kilon edestä olin varannut. Ei tässä voi kun tirskua ja aivastella ohjesäännön mukaan jos siltä tuntuu.Suomessa taisi olla eilen kaksi uutta tartuntaa. Nyt voisi maskipsykoosiporukka viimeistään mennä psykiatrille, että uskaltavat lähteä käymään edes kirjastossa.
Meillähän on ollut rauhallista. Monissa maissa kampanjat ovat olleet sellaisia, että härmäläistä huvittaa.
Kävin jo viime viime viikolla kirjastossa. Niinsanottu privaattikäynti kun 3 kerralla. Huovisen Vekoa muutaman kilon edestä olin varannut. Ei tässä voi kun tirskua ja aivastella ohjesäännön mukaan jos siltä tuntuu.
THL tiedottaa sotilaallisessa konfliktissa.
"Kypärä ei suojaa käyttäjäänsä esimerkiksi panssarivaunun pääaseelta. Kypärä saattaa aiheuttaa vaarallista väärän turvallisuuden tunnetta ja olla jopa haitallinen. Kansainvälisissä vertailututkimuksissa esimerkiksi talebanit taistelivat ilman kypärää. Historiallisissa tarkasteluissa saksalaissotilaat käyttivät kypäriä ja hävisivät silti."
Missä sinä varusmiehillä näet maskeja?
Allegoria on pielessä.
![]()
Kaasunaamarilla ei ole todettavia hyötyvaikutuksia. Ensimmäisessä maailmansodassa sotilaat käyttivät laajalti kaasunaamaria, silti miljoonat kuolivat. Toisessa maailmansodassa kaasunaamarit olivat lähinnä mukana, silti miljoonat kuolivat.
Presidentti Donald Trump julisti, että hydroksiklorokiini on ihmelääke koronaan. Voi olla, että hän ei ollut väärässä