proileri
Kenraali
Strixiä ei ole valmistettu aikoihin.
Näyttäisi että tällä hetkellä kehitellään GPS/laserohjattuja vastaavia. Joka tapauksessa, älykranaattien hinta pyörii liene tuossa 5-10k kieppeillä / kpl.
Jenkit ovat näemmä kehitelleet 'halpisversiota' 155mm Excaliburista eli käytännössä pelkkä pienillä siivillä varustettu sytytin - osumatarkkuus tuolla pitäisi olla 30 m kun normi 155mm tarkkuus on 250 m, ja käytännön testeissä suurin osa laakeista tippuu 5-10 m säteelle. http://en.wikipedia.org/wiki/XM1156_Precision_Guidance_Kit Hinta ohjaavalle sytyttimelle on 3k luokkaa, saisikohan vastaavaa heittimille?

Pyörillä seisovan kuorma-auton lavalla oleva heitin puolestaan painaa kuorma-auton jousitusta kasaan, mikä vaikuttaa impulssin välittymiseen maahan. Käytännössä vahvistamattoman kuorma-auton rakenteet tuskin kestävät näin suuria voimia, vaan alkavat väsyä ja pettävät pian. Veneen kohdalla jousituksen korvaa veneen painuminen syvemmälle veteen laukauksen voimasta. Tässäkin veneen rakenteet voivat olla kovilla. Huono sieltäkin on ampua jos ensimmäisen laukauksen jälkeen veneen pohjassa on vastinlevyn kokoinen reikä ja heitin on meren pohjassa.
