Lännen taloussota Venäjälle ja sen seuraukset

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Heinrich
  • Aloitus PVM Aloitus PVM
Tämä taitaa liittyä Unkarin ydinvoimalaprojekteihin, joita he solmivat samaan aikaan kun täällä tupeksittiin Fennovoiman kanssa. Toisin kuin meillä, Orbanin Unkari jatkaa näiden projektien kanssa.
VVER:iä on aika paljon EU alueella:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0029549325001268
"In EU countries (Finland, Slovakia, Czech Republic, Hungary, and Bulgaria), 19 VVER units are in operation."

Näistä vain Suomi on hankkinut aikoinaan täysin itsenäisen kyvyn voimaloiden ajoon. Muut ovat ostaneet ryssälästä polttoainetta, huoltoja ja varaosia.
 
Näistä vain Suomi on hankkinut aikoinaan täysin itsenäisen kyvyn voimaloiden ajoon.
Ja rakentaneet muutenkin varsin pitkälle uudestaan.

Kiitosta pekkarinen, että suljit ulos noinkin osaavan tahon ydinvoiman jatkorakentamisesta. Miten meni noin niinkuin omasta mielestä :rolleyes:
 
Yle kirjoittelee ryssän taloudesta:
https://yle.fi/a/74-20167575

Jutussa kirjoitellaan miten ryssän bisneseliitti hyötyy sodan aiheuttamasta tilanteesta, eli saavat ryöstää länisyhtiöitä itselleen.

Tässä on mielestäni nyt aika iso ajatusmallionglema. Heti kun sota alkoi pitkittyä niin kyllä tuolla osattiin laskea pakotteiden vaikutus. Lopulta rupla menettää tavalla tai toisella vaihdettavuuden joten ainoa reitti pitää maa pyörimässä on ottaa koko talous zsaarin haltuun. Näin rupla saadaan pidettyä vaikka väkisin sisäiseti kelvollisena maksukuponkina. Itse katson että ryssä on menossa kovaa vauhtia täysin suljetuksi taloudeksi jossa ztsaarin pajarit pyörittää kaikkea. Eli toimivat orjaisäntinä ja keräävät sen mikä irti lähtee. Tässä pelissä vatnikin kohtalo on olla orja tai sitten elitiin eteen uhrattava örkki.

Koko ryssälän talous on ajautumassa markkinataloudelliseen umpikujaan. Tämähän ei haittaa kun palataan kunnon Neuvostoliiton suunnitelmatalouteen. Tällä tiellä se talouden luhituminen ei tapahdu heti mutta sitä pystytään tekohengittämään jonkinaikaa. Tälläkertaa ryssän suurin ongelma on että kulutustavarateollisuutta ei ole, on vain maataloutta, hiilivetyjä ja sotateolliuutta. Lähes kaikki joudutaan tuomaan ulkoa vatnikin arkeen. Joten se talouden sulkeminen ei onnistu kuten Neuvostoliitossa.

Mutta onnea vain sinne ztaarin pajareille ja ennen kaikkea vatnikeille valitsemallanne tiellä.


Asuntolainojen maksamatta jättäminen kasvanut ennätykseen.


20250701_000636.webp
 
Back
Top