Niin kaipa se Suomen taso tässä on jotain sellaista länsimaalaista alempaa keskitasoa, vai mitä mieltä olette? Eli ei mitenkään turhaa mutta silti aika kuppaista verrattuna muihin Pohjoismaihin, Viroon tai englanninkielisiin maihin jossa vapaaehtoistoiminnalla on muutenkin yhteiskunnassa pidemmät perinteet
Syitä pohtiessa kannattaa pitää mielessä se, että Suomessa vedetään monilla aloilla todella laadukasta vapaaehtoistoimintaa. Ihan tavalliset ihmiset sitä tekevät, superihmisiä vapaaehtoiskentillä näkee harvoin.
Homo järkevä ihminen on aika aktiivinen, kun hänellä on tavoite silmissään, hän tietää missä on mukana ja miksi. Kannustimeksi riittää monesti se, ettei hänelle vittuilla liikaa.
Harva-alueet silmän aloissa näin selvästi, mitä tapahtui reserviläistoiminnalle, kun niiden kellokkaat ja aktiivit vyötettiin MAAKKhin. Aivan. Jäljelle jäi patsastelu- ja poseeraustoiminnot. Kenties se oli tarkoituskin?