Ville Niinistö se jatkaa myyräntyötään Suomen vahingoittamiseksi . Eikö tätä pitäisi kutsua maanpetokselliseksi toiminnaksi . Vieraan EU liittymän eteen tekee töitä Suomea vastaan .
- Vihreiden mukaan metsien talouskäyttöä korostavaa linjaa ajetaan hallituksen kulisseissa sekä EU-lobbaamisessa vastoin yhdessä sovittuja linjauksia.
- Keskusta ja SDP kiistävät vihreiden syytökset, ja vakuuttavat, että EU:ssa ajettava metsäpolitiikka on hallituksen yhdessä sopiman linjan mukaista.
- Vihreiden europarlamentaarikko syyttää suoraan myös pääministeri Sanna Marinia hallituksen linjan vastaisen kulissilobbaamisen sallimisesta.
–Hallituksen virallinen kanta, jonka myös EU-ministeriövaliokunta on hyväksynyt, on mielestäni kohtuullisen tasapainoinen. Vihreät sai siihen yleislinjan, että Suomi ajaa hiilinielujen kasvattamista ja metsäluonnon monimuotoisuuden turvaamista, mutta missään käytännön vaikuttamistyössä, jota pääministeri ja keskustaministerit ovat tehneet EU-päättäjiin päin, ei ole näkynyt yhtään konkreettista ehdotusta, jossa tuettaisiin EU:n luonto- ja ympäristötavoitteita metsien käytössä,
Ville Niinistö moittii.
Vihreän mepin mukaan pääministeri
Sanna Marin (sd) on myös itse käytännössä hyväksynyt sen, että keskusta saa ajaa EU:n metsäpoliittisessa vaikuttamisessa talous edellä.
Niinistö väittää myös, että vihreät on pidetty kulissilobbaamisen osalta pimennossa ”pääministerin hiljaisella suostumuksella”.
–Käytännössä vihreillä ei ole ollut mitään tosiasiallista mahdollisuutta vaikuttaa siihen, miten keskustaministerit lobbaavat EU:ssa ja pääministeri on tämän nähtävästi hyväksynyt, Niinistö sanoo.
Ville Niinistö syyttää demareita ja keskustaa ”härskistä vaikuttamisesta”. OUTI JÄRVINEN
Hän muistuttaa, että Marin on myös itse osallistunut tähän lobbaustoimintaan.
Hän viittaa Marinin ja Ruotsin pääministeri
Stefan Löfvenin huhtikuiseen kirjeeseen, jonka he lähettivät Euroopan komission puheenjohtajalle
Ursula von der Leyenille. Siinä vaadittiin luonnonläheisen metsätalouden käsitteen poistamista taksonomiaesityksestä, eli käytännössä vastustettiin hakkuumenetelmien kehittämistä nykyistä luontoystävällisemmiksi.
–Kaikki yksittäiset lobbausteot, joita Suomi on tehnyt ovat olleet luontotavoitteita vastustavia, ja tämä on tapahtunut ilman hallituksen erillisiä päätöksiä, eli vain sitä kautta, että pääministeri on antanut keskustaministereille oman tukensa ja väittää, että se on EU-ministerivaliokunnan kannan mukaista.
Niinistön mukaan on ”härskiä vaikuttamista”, että Suomi ajaa käytännössä sellaista linjaa, jossa EU ei saa torjua luontokatoa metsissä.
–Ainoastaan ne asiat, jotka ovat ympäristöministeri
Krista Mikkosen (vihr) vastuulla, eli biodiversiteettikysymykset, ovat edistyneet, mutta kaikki muut asiat, jotka ovat maa- ja metsätalousministeri
Jari Lepän (kesk), tai elinkeinoministeri
Mika Lintilän (kesk) tai valtiovarainministeri
Annikka Saarikon (kesk)vastuulla, niissä Suomi on yksipuolisesti vastustanut kaikkia EU-toimia, Niinistö syyttää.