Fremen
Greatest Leader
Joo, noh ehkei se ihan noin yksinkertaista ollut. Tarkoitus oli suojella suomalaisia pankkeja, jotka olivat myyneet valuuttaluottoja, ja suomalaisia yrittäjiä, jotka olivat ne ottaneet. Tuskin silloinen hallinto pahansuopuuttaan piti kiinni "vahvan markan" -politiikasta, tietty kun tilanne ei parantunut maailmalla, koska Saksan pääomat menivät Itä-Saksan uudelleen-pykäämiseen, ja muualtakin uudesta idästä löytyi kiinnostavampia kv-sijoituskohteita kuin syrjäinen Suomi, niin lopulta piti luovuttaa, kun toivotut valuuttavirrat menivät muualle kuin markkaan.Vahva markka oli talouspolitiikan Suur-Suomi - ihan kiva idea teoriassa, katastrofi käytännössä.
![]()
1990-luvun lama pitkälti omatekoinen | Uusi Suomi Puheenvuoro
Sisäministeri Maria O h i s a l o on synnyttänyt pienen myrskyn 1990-luvun lamaa koskevilla twiiteillään. Tiivistetään. Vaikka tuolloin kierrettiin maailman finanssikeskukset Tokiota myöten…puheenvuoro.uusisuomi.fi
Sisäministeri Maria O h i s a l o on synnyttänyt pienen myrskyn 1990-luvun lamaa koskevilla twiiteillään. Tiivistetään. Vaikka tuolloin kierrettiin maailman finanssikeskukset Tokiota myöten, vastaanotto oli nihkeä ja rahan hinta nousi. Siksi ei voitu ylläpitää riittävää investointitasoa ja tukea työllisyyttä. Lamahan siitä vaan syntyi ja syveni.
Miksi Tokioon? Lähempänäkin olisi ollut osoite, ihan Snellmanninkadulla.
Älkää nyt uskoko ihan mitä tahansa mitä nämä nykyiset vasemmistolaiset ajatuspajat syytävät lehdistön kautta ulos. Ei se ihan niin mennyt, eikä mene, todellakaan.
Hyvänä esimerrkinä tämä tilaustyönä tehty kotityövähennyksen teilaus. Jahhah taas kerran. Väite, vastaväite. Point, counterpoint.
(Jälkimmäinen on muuten yksi englannin kielen harvinaisista orgaanisista yhdyssanoista, puhutaan muutamista sadoista siis).