PekkaSavo
Ylipäällikkö
Asiaa enempi tuntematta väitän, että tuo nyt ei pidä paikkaansa. Pääkaupunkiseudu lähiöissä ja aivan keskustojenkin tuntumassa on lumitalvina sellaisia paikkoja, ihan ihmisasumuksia, että pääsy henkilöautoilla on siinä ja tuossa. Eiköhän siihen pitäisi löytyä rahaa vaikka sitä tarvittaisiin, kuten Sundman sanoi, vitusti tonnia.
Tulipa tuosta mieleen, on näitä isompia "kaupunkiambulansseja" joita käytetään potilaiden kuljettamiseen terveyskeskuksista sairaaloihin. Eipä ole nelivetoja. Oli tuossa viime talvena tilanne että jäi jumiin aivan tosi helppoon paikkaan josta jopa tavallinen henkilöauto pääsi ongelmitta.
Toinen tapaus, ei rohjennut ajaa ihan perille asti joten kannettiin sata metriä sohjossa hoitokodista. Minä kun sitä seurasin ja henkilökunnalta kyselin. Miksi? Raha
Pelastuslaitoksen nelivetoiset ovat varmaa tiettyjä merkkejä ja malleja siitä syystä että kun mallikanta ei ole kaikenkirjava niin se on helpompi pitää kunnossa poikkeusolosuhteissa. Ehkä on tasapainoiltava sen kanssa otetaanko Land Cruiser jonka kestävyyteen luottavat melkeinpä kaikki vaiko citymaasturi joita saa kaksi samalla hinnalla, on jonkinlainen "neliveto" ja jolla pärjätään hyvin tälläisinä aikoina.
Kaikenlaista diesel-urea ja kusiruiskua noihin citymaastureihinkin nykyään laitettu. Litraista turboa ja kinnereitä. Jos citymaasturin kone ja/tai vaihteisto kestää 200 tuhatta niin mitä sillä tekee (poikkeustilanteessa joka saattaa kestää vuosia).
Noiden pelastuslaitosten johtajien autot, niille on tiukassa paikassa muutakin käyttöä.
Viimeksi muokattu:
Taitaa olla vain niin, että tuollaista sadan tonnin vehjettä on mukavampi ajella kuin viidenkymmenentonni ja onhan ne näyttäviä pelejä. Sama se tuntuu olevan monella palokunna.. Äijät mahtuisi sinne 17 takapenkille vaikka se olisi poliisimaisesti volkkari mutta aika paljon on näkynyt mersun vitoja. Sinänsä mulle on sama mihin rahansa käyttävät mutta tuo lähinnä kertoo, että ainakin palo puolella sitä käytetään mielummin kalustoon kuin tekeviin käsiin. Toki onhan se väärin, että palopuolella eläkeikää nostettiin 55v > 65v. Siinä ollut mitään järkeä. Nyt laitokset täyttyvät henkilöstöstä joka ei ole savusukellus kelpoista ja sitten mietitään mihin nämä henkilöt sitten laitetaan. Yleensä varmaankin tarkaskastajiksi tai koulutustehtäviin jos ei pätevyys riitä.