Ukrainan konflikti/sota

Päivän luvut:
505525381_1065500932429651_7089251846239562053_n.jpg
Pakko toistaa oma kommenttini tässä ketjussa lähes kolme vuotta sitten:

Kikkelis kokkelis. Mitäs läksit.
 
Viimeksi muokattu:
Tuosta 1M luvussa on varmaan mukana paitsi ns. lapin lisää niin myös aika monta Lasarusta. Jotkut ehkä jopa useampaan kertaan, siis ainakin Naton ja Ukrainan sodanjohdon mukaan. Kun mobikiksi kelpaa kaikki 18 - 65 vuotiaat, ehkä isompikin haarukka, niin kyllä niitä vielä riittää. Valitettavasti :(
 
Tuosta 1M luvussa on varmaan mukana paitsi ns. lapin lisää niin myös aika monta Lasarusta. Jotkut ehkä jopa useampaan kertaan, siis ainakin Naton ja Ukrainan sodanjohdon mukaan. Kun mobikiksi kelpaa kaikki 18 - 65 vuotiaat, ehkä isompikin haarukka, niin kyllä niitä vielä riittää. Valitettavasti :(
PerunAU teki jokin aika sitten analyysiä tappioista (kuolleet, haavoittuneet, kadonneet) käyttäen useita lähteitä ja verraten niitä keskenään. Mukana oli mm. venäläisiä talouslukuja, joissa näkyi rekrytointikustannuksia. Lopputulema oli, että luku on kyllä oikealla hehtaarilla.

Suurin osa tappioista on syrjäseutujen etnistä vähemmistöä, Pietarissa ja Moskovassahan sota korkeintaan näkyy niin, että sotateollisuus kasvaa ja palkat paranee. Inflaatio toki siinä sivussa. Ei ole kyllä saavin pohja mobikkien lukumäärän osalta näköpiirissä. Toivottavasti rahat alkaisivat loppumaan.
 
Ukrainassa tehdään toistakin NATO kaliiperin rynnäkkökivääriä sarjatuotantona. Aiemmin oli esillä, että valmistavat lisenssillä tsekkiläistä Bren-2 kivääriä ja nyt uutisoidaan, että AR-15 klooni UAR-15 on sarjatuotannossa ja vain piiput tulevat enää ulkomailta. Niidenkin suhteen on tavoitteena, että ensi vuoden alusta alkaen piiputkin olisivat kotimaista tuotantoa. Palanen kerrallaan aseteollisuus nousee tuolla siihen asemaan, joka tarvitaan ryssien voittamiseen.


Shahedien ja risteilyohjusten torjuntaan on kehitetty myös AI ohjattu konekivääritorni Sky Sentinel, jonka listahinta olisi noin 150 000 dollaria. Sen verran huokea, että jos toimii mainostetulla tavalla niin noita tulee paljon käyttöön. Jutun mukaan 10-30 riittäisi suojaamaan suurehkon kaupungin.

Korkeusulottuma on vain 1500 m joten korkealle lentoradalle ohjatut droonit menevät yli , mutta ne taas toisaalta ovat tutkilla helposti paikannettavissa ja torjuttavissa muilla keinoilla.

 
Viimeksi muokattu:
Tuosta 1M luvussa on varmaan mukana paitsi ns. lapin lisää niin myös aika monta Lasarusta. Jotkut ehkä jopa useampaan kertaan, siis ainakin Naton ja Ukrainan sodanjohdon mukaan. Kun mobikiksi kelpaa kaikki 18 - 65 vuotiaat, ehkä isompikin haarukka, niin kyllä niitä vielä riittää. Valitettavasti :(
Nämä oli vasta täällä, mutta laitetaan muistutuksena kun sopii tähän keskusteluun.

Venäläiseltä lääkäriltä mielenkiintoinen avautuminen liittyen haavoittuneisiin:
Kaiken tämän seurauksena taistelukentän kuolleisuus on erittäin korkea.

– Vakavasti haavoittuneilla rynnäkköyksiköiden sotilailla ei ole mitään mahdollisuuksia selviytyä. He kuolevat harmaalla vyöhykkeellä, monet tekevät itsemurhan päästäkseen kärsimyksistään, hän sanoo.

Alexander antaa konkreettisen esimerkin tykistökeskityksen seurauksista:

– Yhdeksästä kranaattiräjähdyksessä haavoittuneesta sotilaasta vain kaksi lievästi haavoittunutta selviää hengissä, ja senkin jälkeen on olemassa riski vakaville komplikaatioille. Jos haavoittunut pääsee sairaalaan, hän voi luottaa pätevään hoitoon. Mutta useimmat eivät selviä hengissä sairaalaan.
Ukrainalta puuttuu noista arvioista myös osa Venäjän tappioista, koska heillä ei ole näköhavaintoa niihen, esim 2023 uutenavuotena isku, jossa arviolta kuoli 300-400 venäläistä, niin ei aiheuttanut sillon noihin lukemiin mitään hyppäystä.
 
Droonien metsästykseen on myös kehitetty näitä emoaluksia, jotka kantavat korkealle ns. metsästysdrooneja, voivat partioida pidempään odottaen maaleja ja sitten laskevat tilanteen tullen pudottajat matkaan ylhäältä alaspäin, mikä edelleen lisää kantomatkaa ja nopeuttaa havainnosta pudotukseen välistä aikaa.

Pääsääntöisesti niillä pudotetaan tiedusteludrooneja, mutta paljon on pudotettu jutun mukaan Shahedejakin ja soveltunee myös kuitudroonien pudottamiseen kunhan vain havainto/seuranta tulee riittävän ajoissa.


Tässä on toinen vähän edistyneempi malli, näitäkin väitetysti lentelee Ukrainan taivaalla. Saksalainen yritys joka on hiljattain saanut rahoitusta kehitykselle ja toiminnan skaalaamiselle.


 
Viimeksi muokattu:
Päivän luvut:
505525381_1065500932429651_7089251846239562053_n.jpg

Vertailun vuoksi tilanne vuosien takaa, raakaa on meno. Edellisen 12kk ajan mennyt keskimäärin 1311 ukkoa tai kaksi pataljoonaa päivässä 😲


1749719220361.webp
(2022 päivätappiot laskettu jakamalla arvo 106:lla)


1749717099746.webp

1749716635520.webp


1749716911598.webp

1749717084721.webp





12.06.2025
  • Tanks — 10933 (+6)
  • Armored fighting vehicle — 22786 (+3)
  • Artillery systems — 29063 (+47)
  • MLRS — 1413
  • Anti-aircraft warfare — 1184 (+1)
  • Planes — 416
  • Helicopters — 337
  • UAV — 40435 (+138)
  • Cruise missiles — 3337
  • Ships (boats) — 28
  • Submarines — 1
  • Cars and cisterns — 51715 (+136)
  • Special equipment — 3914
  • Military personnel — aprx. 1000340 people (+1140)

12.06.2024
  • Tanks — 7911 (+9)
  • Armored fighting vehicle — 15187 (+11)
  • Artillery systems — 13736 (+46)
  • MLRS — 1099
  • Anti-aircraft warfare — 844 (+2)
  • Planes — 359
  • Helicopters — 326
  • UAV — 11042 (+19)
  • Cruise missiles — 2280 (+2)
  • Ships (boats) — 28
  • Submarines — 1
  • Cars and cisterns — 18736 (+60)
  • Special equipment — 2290 (+2)
  • Military personnel — aprx. 521830 people (+980)

12.06.2023
  • Tanks — 3931 (+5)
  • Armored fighting vehicle — 7636 (+5)
  • Artillery systems — 3746 (+10)
  • MLRS — 601
  • Anti-aircraft warfare — 362
  • Planes — 314
  • Helicopters — 299
  • UAV — 3307 (+7)
  • Cruise missiles — 1183
  • Ships (boats) — 18
  • Cars and cisterns — 6471 (+10)
  • Special equipment — 510 (+1)
  • Military personnel — aprx. 216180 people (+540)


12.06.2022
  • Tanks — 1430 (+11)
  • Armored fighting vehicle — 3484 (+18)
  • Artillery systems — 715 (+3)
  • MLRS — 226 (+4)
  • Anti-aircraft warfare — 97
  • Planes — 212
  • Helicopters — 178
  • UAV — 582 (+3)
  • Cruise missiles — 125
  • Ships (boats) — 13
  • Cars and cisterns — 2455 (+7)
  • Special equipment — 54
  • Military personnel — aprx. 32150 people (+100), aprx. 500 captives
 
Viimeksi muokattu:
Jokainen sen tietää, että Ryssän tappioista annettu tieto ei ole totuus. Miljoona saattaa olla vielä kaukana tai sitten se meni jo. Edes ryssä ei tiedä omia tappioitaan kun ei se välitä. Sen mitä videoita on nähty, niin kyllä se miljoona varmaan aika lailla oikealla alueella on. Se, että jotkut haudat ja kuolinilmoitukset ei täsmää johtuu vain siitä, että suuri osa niistä ryssistä on tuhkana tai liejun seassa palasina. Jos ryssä ei välitä edes kokonaisista raadoista, niin ei se ala kaapimaan jauhelihaakaan kotiin toimitettavaksi.

Mitä raatojen määrään tulee, niin alkaahan Ukraina jo lähestymään Vietnamin sotaa. Pari vuotta vielä sotimista ja sitten voidaan väitellä kummassa tuli enemmän raatoja. Mutta jos puhutaan vain "sivistyneiden länsimaiden" välisistä sodista, niin onko suurempia tappiolukuja tullut missään sodassa jos WW1 ja WW2 ei lasketa?
 
Tossa kun kalareissulla vaijerisahalla sahasin nuotiopuita, mietin näitä kuitudroneja. Ukrainan maasto on peltoa ja välissä ohut metsäsoiro. No tämmösen metsäsoiron kohdalla kuitudronen kuitu on irti maasta. Metsän laitaa pitkin kun ajelisi dronella jossa roikkuu tommosta vaijerisahan leikkaavaa vaijeria ja paino päässä. Jos se ei kuitua katkaise, niin ainakin nirhaa sen käyttökelvottomaksi. Asiaahan voi kehitellä vielä tyyliin päässä koukku joka kerää kuidut nippuun ja koukun kita on leikkaava, en tiedä toimisko, mutta ainahan voi tehdä kenttäkokeita todellisessa toimintaympäristössä ;)
 
Mitä raatojen määrään tulee, niin alkaahan Ukraina jo lähestymään Vietnamin sotaa. Pari vuotta vielä sotimista ja sitten voidaan väitellä kummassa tuli enemmän raatoja. Mutta jos puhutaan vain "sivistyneiden länsimaiden" välisistä sodista, niin onko suurempia tappiolukuja tullut missään sodassa jos WW1 ja WW2 ei lasketa?

Kuolleina laskettuina ainakin Napoleonin sodat, seitsenvuotinen ja 30 vuotinen sota. Toki noissa sotaa käytiin maantieteellisesti suuremmalla alueella ja ne kestivät paljon pidempään. Jos Ukraina jatkuu vielä vuoden tai kaksi niin mennee ohi seitsenvuotisesta.
 
Kaksi kysymystä-

Miksi kesti yli kolme vuotta saada ensimmäinen miljoona täyteen?
Kuinka saadaan hommaan uutta vauhtia?

Tämä kuvaaja on IISS:n raportista, piirsin siihen mustan pystyviivan jotta erottaa helpommin, milloin heidän arvionsa mukaan ylittyi 600 000 ryssän sotilasta Ukrainassa (IISS on sama organisaatio joka laatii The Military Balance julkaisun, joten heidän arvionsa ovat laadultaan vaihtelevia):

1749718882881.webp

Tuo raportti on julkaistu alunperin 14.2.2025: LÄHDE

Kuvaajan alareunassa on heidän arvionsa kuolleista sekä vakavasti ja lievästi haavoittuneista.

Huomaa että takaraja on vuoden 2024 loppu eli tästä puuttuvat kaikki vuoden 2025 numerot.

-

Tässä Ukrainan päivän raporteista laadittu kuvaaja, seitsemän päivän liukuva keskiarvo:

1749719099692.webp

-

Sanoisin että ryssän jalkaväen / henkilöstön tappioiden määrä riippuu merkittävästi kahdesta tekijästä:

1) henkilöstön määrä Ukrainassa
2) hyökkäysoperaatioiden tempo

Henkilöstön määrä on pysynyt pitkään melko vakiona, JOS uskotaan IISS:n arviota (edes suuntaa-antavasti).

Hyökkäysoperaatioiden tempo on vaihdellut sodan eri aikoina, mutta mitä aktiivisemmin hyökätään, sitä suurempia tappiot ovat. Tosin vuoden 2025 on saatu lukea että ryssä on tehnyt eräänlaisen taktiikan vaihdoksen eli hyökätään useammin pienillä määrillä sotilaita, usein mopoilla tai muilla nopeammilla kulkuvälineillä ja yritetään löytää aukkoja puolustuksessa tai miehittää tiettyjä maastonkohtia, ennen kuin tuodaan ko. alueelle lisää joukkoja (jos siis hyökkäys onnistuu).

Ukrainan ilmoitusten perusteella vuonna 2024 ryssän tappioita tuli noin 480 000 sotilaan verran ja alkuvuoden 2025 numeroiden perusteella on mahdollista, että päästään nytkin samoihin lukuihin (olettaen ettei nähdä merkittävää muutosta kesän ja loppuvuoden aikana).

Eli kuten yllä toinen käyttäjä totesi, näiden numeroiden perusteella tosiaan se "ensimmäinen miljoona on vaikein" mutta seuraava onkin sitten helpompi / nopeampi - jos siis sota jatkuu ja tappioita tulee samalla tahdilla. Silti jos oletetaan matalampi 400 000 per vuosi tahti, niin se vaatii 2,5 vuotta jotta saadaan miljoona täyteen. Ensimmäiseen miljoonaan meni noin 1200 päivää eli 3,29 vuotta (nyt on sodan 1204. päivä) joten tuo 2,5 vuotta tarkoittaisi 912,5 päivää siihen toiseen miljoonaan.

Miten tahtia saisi kiihdytettyä? Jos oletetaan että ryssä hyökkäisi jatkossakin pienemmillä ryhmillä eikä massamaisesti JA jos oletetaan että myös ryssä pyrkii miehittämään etulinjan minimimäärällä joukkoja (tarkoituksena minimoida tappiot) niin silloin pitäisi kyetä iskemään tehokkaammin ja useammin etulinjan takana olevia joukkoja vastaan. Siellä on erilaisia joukkokeskittymiä, odottamassa rotaatiota tai muuten valvomassa miehitettyjä alueita sekä tekemässä kaluston huoltoa yms. logistiikkaa. Toki helpommin sanottu kuin tehty, mutta ehkä dronejen ja ohjusten kokoajan kasvavan määrän ja suorituskyvyn myötä tämä voisi onnistua?
 
Kuolleina laskettuina ainakin Napoleonin sodat, seitsenvuotinen ja 30 vuotinen sota. Toki noissa sotaa käytiin maantieteellisesti suuremmalla alueella ja ne kestivät paljon pidempään. Jos Ukraina jatkuu vielä vuoden tai kaksi niin mennee ohi seitsenvuotisesta.

Myö ollaan vielä eellä :salut:

Talvi- ja jatkosodassa Neuvostoliitto menetti 1 035 000 sotilasta, joista 380 000 kaatuneina ja 655 000 haavoittuneina
Ville Kivimäki - Sodan särkemä arki (WSOY)

Lähde
lähde2


Jos WW2 jätetään laskuista niin:
Yhdysvaltojen sisällissota, n. 1 miljoona
Ranska-Preussi, 1,2 miljoonaa
Meksikon sisällissota, n. 2 miljoonaa
Ranskan uskonsodat (sisällisota) n. 3 miljoonaa
Pohjolan sodat, n. 4 miljoonaa


Lista sodista uhriluvun mukaan:

 
Viimeksi muokattu:
Back
Top