Ukrainan konflikti/sota

Voit olla oikeassa, vaikea sanoa. Kohteita on tosiaan paljon ja on vaikea päättää mikä niistä tuottaa suurimmat ongelmat ryssälle.

Ohjautuvat liitopommit ovat olleet merkittävä ongelma jo pitkän aikaa ja Ukrainalla ei selvästi ole tehokkaita keinoja niitä vastaan. Täten massiivinen ohjusisku näiden pommien laukaisuun käyttäviä hävittäjiä sisältäville sotilaslentokentille voisi olla se mitä tarvitaan. JOS siis kyetään tuhoamaan useita kymmeniä hävittäjiä.

Yelabugan dronetehdas (ja muutama muu tehdas) puolestaan tuottaa droneja, joita laukaistaan useita kymmeniä (tai jopa satoja) joka päivä Ukrainaa vastaan. Kaikkia ei kyetä torjumaan joten joka päivä on riski että ryssä osuu ikävästi johonkin tärkeään ja vaikeasti korjattavaan kohteeseen. Massiivinen ohjusisku näitä tehtaita vastaan keskeyttäisi niiden tuotannon ja vaikka ryssä tietysti pyrkisi rakentamaan sen uudestaan, siihen menee varmasti kuukausia ellei jopa vuosia. Nykyinen kapasiteetin nosto on usean vuoden työn tulos ja vaikka toisella kertaa sen voisi olettaa sjuuvan nopeammin, tämä on myös rahakysymys.

Kuten sinäkin, myös minä olen haaveillut ryssän sähköverkon lamaannuttamisesta. Olen jo pidemmän aikaa toivonut että Ukraina iskisi vahvemmin sekä junarataverkkoa että sähköverkkoa vastaan, koska nämä kaksi yhdessä ruokkivat ryssän sotakonetta (ryssä elää rautateistään). Täten sähköverkon lamaannuttaminen iskisi samalla rautatielogistiikkaan. Muistan nähneeni väitteitä että Venäjän vetureista noin 50% olisi sähköisiä ja 50% diesel-vetureita. Toki pelkkä toimiva veturi ei riitä vaan rataverkossa on paljon muuta mikä vaatii sähköä toimiakseen eli ryssän ei voi olettaa selviävät tuollaisista tuhoista pelkillä diesel-vetureilla. Eikä varmasti ole yhdentekevää, jos kaikki diesel-veturit ajettaisiin sotaa palvelemaan: Venäjällä on varmasti tarvetta niille myös muualla, jos valtion logistiikan halutaan toimivan.

Toisaalta iskut jalostamoita ja pumppausasemia vastaan ovat tehneet paljon hyvää jo nyt. Miksei siis iskettäisi vahvemmin näihin kohteisiin, tällä kertaa 1000kg taistelukärjillä? Siinäpä sitten yrittävät korjaamista.

Venäjän ammus- ja ohjusvarastot (erityisesti GRAU arsenaalit) ovat myös oma looginen kohteensa, samoin sotatarvikkeiden aktivointiin ja korjaamiseen käytettävät tehtaat ja armoured repair plant -pajat. Sotateollisuutta puolestaan palvelevat paitsi suuremmat tehtaat niin myös suuri määrä erilaisia alihankkijoita.

Nämä ovat vain ne muutamat kohteet mitä tulee ensimmäisenä mieleen. Mikä näistä on kriittisin? Millä saisi suurimman vaikutuksen rintaman todellisuuteen tällä hetkellä (eli ryssän kykyyn jatkaa hidasta etenemistään)? Entä ryssän kykyyn jatkaa sotaa tulevina kuukausina ja vuosina? Kumpaa vastaan tulisi iskeä ensimmäisenä?
Hyvää pohdintaa. Vaikea sanoa, mikä kohde tarjoaisi parhaan bang for the buckin, mutta noita kannattaisi jo kaikkia kurittaa, jos ohjuksia vaan riittää. Ja jos niitä riittää, laittaisin ihan vittuillakseni yhden kuhunkin vovan datshaan ja ehkäpä Ukrainan tiedustelu tietää myös diman mökkeröisen koordinaatit. Sodan pitäisi nimittäin tuntua myös nomenklaturan kukkarossa ja hermostossa, vaikka siinä tietty onkin kohtalainen siviiliuhrien riski.
 
Lentävän putkilon teko sinällään on suoraviivaista. Se ongelma on navigointi. Tältäosin Saksa taannoin sanoi auttavansa Ukrainaa ohjuksen teossa. Taurusta ei tullut mutta tulikin peräkärrylavetilta ammuttava risteilevä. Olisiko se oikea ongelma juurikin lentolavettien puutostila, eli massamaiseen ohjaushyökkäykseen tarvitaan jotain muuta. Yksittäiset Taurukset ei tee kesää mutta tunnissa 1000 Flamingoa taatusti tekee. Lännellä ei ole mitään kauaksiyltävää maalavetilta ammuttavaksi ja varsinkaan määrissä. Joten Flamingo on konseptina juuri sitä mitä Ukraina tarvitsee. Kärrylavetit voi hajauttaa niin että niiden tuhoaminen on mahdotonta joten tämä pelote pysyy todella kovana pelotteena pitkään.

Sodan lopetus vaatii jonkin massiivisen iskun ryssälään ja niin että sen voi todistettavasti toista eikä ryssä voi tällä uhalle mitään. Flamingo täyttää juuri tämän ihan täydellisesti.

On se iso jötkäle! 6 tonnia. Flamingon tutkatunnisteesta ei taida löytyä julkisia tarkkoja tietoja?

Koska se on aliääninen risteilyohjus, sen tutkatunniste on varmaan todella huomattava, mikä tekee siitä haavoittuvan edistyneille ilmapuolustustutkille. Häiveominaisuuksien puute tarkoittaa, että se on helpompi havaita ja torjua verrattuna häiveominaisuuksiltaan parempiin alustoihin. Myöskin Flamingon aliääninopeus (n. 900 km/h) tekee siitä suuremman tutkakohteen kuin nopeammat yliääni- tai hyperääniohjukset.

Käytössä tarvitaan siis runsasta harhamaalien tms käyttöä, voimakasta elektronista sodankäyntiä ja häiveominaisuuksiltaan tehokkaiden droonien yhteiskäyttöä. Tuo massiivinen (ensi)isku vaatii siis muutakin kuin ison määrän flamingoja ilmaan...


 
Jos ajatellaan asevaikutuksen optimointia, niin lienee katsottava mihin kaikki johtaa? Aivan, Moskovaan. Se on se hermokeskus ja sydän. Pääkaupungin toimintojen vikuuttaminen on se isolla ässällä.

Melkein kaikissa sodissa pyritään pääkaupunkiin. Miettikääs, jos helsinki lamautetaan. Joo, hengittäminen jatkuu, mutta hirmu moni asia muuttuu vaikeaksi. Osa arjesta ei toimi laisin.

Useimmat kriittiset kohteet ovat julkista tietoa. Ja ainakin jo ajat sitten tiedusteltua.

En usko, että moskovan ilmapuolustusalue on mikään hermeettinen pullo.

Mutta sota on myös politiikkaa ja aina vaikuttavin sotatoimi ei ole poliittisesti käyttökelpoinen.
Tässä on myös psykologinen vaikutusmahdollisuus. Oletetaan, että 6x Flamingoja iskeytyy Kremliin. Kremlin johtosuhteet/järjestelmät lienee kahdennettu, kolminnettu, mutta tavan kansalaiselle onnistunut isku kertoi siitä, että sitä ei mitenkään pystytty estämään.
 
Jos ryssälään uppoaa kuin veitsi voihin nuo nykyiset UL-koneista kyhätyt dronet jotka lentelee tuhansia kilometrejä heitin alueella suhteellisen hitaasti, niin kyllä tollanen Flamingo on ryssille liian vaikea pala, jos ne muutaman saa alas niin loput tulee läpi että heilahtaa...
 
Vaikea sanoa, mikä kohde tarjoaisi parhaan bang for the buckin, mutta noita kannattaisi jo kaikkia kurittaa, jos ohjuksia vaan riittää.
Kannattaisi iskeä sytemaattisesti ja täsmällisesti tiettyyn elintoimintoon. Öljynjalostus ja sitä kautta polttoaineet on ehdottomasti hyvä, koska ilman öljyä ei pyöri oikein mikään ja tässä ollaan jo päästy hyvään alkuun. Turha hukata ruutia moniin polttoainehuollon vaiheisiinkaan, jos voi katkaista ketjun yhdestä vaiheesta eli öljyn jalostuksen, koska ne kaikki kuljetusvälineetkin jäävät hyödyttömiksi ilman tavaraa. Sähkö olisi myös hyvä mutta sähköverkko on hyvin monisäikeinen kokonaisuus ja iskettäviä kohteita on valtavan paljon enemmän kuin öljynjalostamoita.

Ajattelepa vaikka suuren puun hävittämistä. Ei se paljon kärsi, vaikka katkaiset latvan tai puolet oksista. Mutta kun leikkaat kuoren poikki oksien alapuolelta koko puun ympäri, niin se kuolee hitaasti mutta varmasti pystyyn, kun juuret jäävät ilman ravintoa.
 
Tässä on myös psykologinen vaikutusmahdollisuus. Oletetaan, että 6x Flamingoja iskeytyy Kremliin. Kremlin johtosuhteet/järjestelmät lienee kahdennettu, kolminnettu, mutta tavan kansalaiselle onnistunut isku kertoi siitä, että sitä ei mitenkään pystytty estämään.

Kremlin suhteen saattanee päteä se, että koska Ukraina ei iske Kremliin niin Venäjä ei myöskään iske Kiovan hallintorakennuksiin, ja päinvastoin koska Venäjä ei iske Kiovan hallintorakennuksiin niin Ukraina ei myöskään iske Kremliin.
 
Kremlin suhteen saattanee päteä se, että koska Ukraina ei iske Kremliin niin Venäjä ei myöskään iske Kiovan hallintorakennuksiin, ja päinvastoin koska Venäjä ei iske Kiovan hallintorakennuksiin niin Ukraina ei myöskään iske Kremliin.
Symbolisia kohteita, vaikkapa putten datcha, toki niin että on varmaa ettei putteli ole siellä, eli vaikkapa rauhanneuvottelujen aikana. :) ( olisi turhaa saada propagandaa niskaan murhayrittksestä)
 
Back
Top