Totta, mutta kuten kirjoitit niin jotain on muutettu sitten edeltävän talven. Ehkä siviilikohteiden pommittamista ei vaan enää pidetty järkevänä, koska mitään ratkaisevaa sillä ei saatu aikaan vaikka siihen käytettiin huomattava määrä parhaita kaukovaikutteisia aseita.
Strategian vaihto kohteiden osalta voi pitää paikkansa, tosin yleinen trendi on ollut "vähemmän ohjuksia, enemmän droneja" jos vertaa tätä talvea viime talveen.
Tässä koko talven 2023/2024 merkittävimmät ohjusiskut Ukrainan ilmoitusten mukaan:
Se mitä yritin makustella omassa viestissäni oli vastaus, miksi ohjuksia on käytetty näin satunnaisesti ja vähän.
Perinteinen vastaus on "keräävät niitä varastoon päivää X varten" mikä voi selittää tämän osaltaan. Muistetaan että ryssä käytti ohjuksia hyvin vähän loppuvuonna 2023 eli selvästi silloin niitä kerättiin varastoon. Silloin selitys oli "odottavat tietysti talven tuloa ja lämmityskauden alkua, jotta voivat iskeä kriittistä infraa vastaan vuoden vaikeimpana aikana". Lämmityskausi alkoi, ohjusiskut eivät. Kuten taulukosta nähdään, tämän talven ensimmäinen vakava yritys tapahtui vasta vuodenvaihteen tienoilla ja kaikkinensa iskuja on nähty 7 kpl.
HUOM: talven 2022/2023 iskujen väliin jäi myös tyypillisesti 7-14 päivää, joten tässä mielessä sama kaava toistuu nytkin. MUTTA talvella 2022/2023 ohjuksia käytettiin huomattavasti suurempi määrä ja droneja puolestaan selvästi vähemmän.
Nyt heillä on oma dronetuotanto pystyssä ja niitä käytetään Ukrainan ilmoitusten perusteella 350-400 kpl per kuukausi, toisinaan selvästi enemmänkin (joulukuu 2023 on ennätys: 621 kpl).
Samaan aikaan väitetysti ohjustuotannon kapasiteetti on kasvanut ja valmistavat 115-130 kpl per kuukausi (Kalibr, Iskander, Kh-101, Kh-32, Kinzhal).
Joten loogisesti voisi kuvitella että ohjuksia olisi mahdollista käyttää suurempi määrä per kuukausi, ei ehkä koko uustuotantoa mutta enemmän kuin mitä on käytetty. Syystä tai toisesta näin ei ole tapahtunut.