Antares
Respected Leader
Sillalla kulkee koko Krimin siviililiikenne joten jos tuolla jotain liikuttelee niin siitä tulee postaukset varmasti someen. Itse pidän tätä joidenkin joukkojen siirtoreittinä joko Krimille tai pois sieltä niin että tieto ei ole reaaliajassa kaikilla. Kyseessä voi olla myös asekuljetukset, räjähteet, polttoaine tms. joiden väliin ei haluta siviilejä mahdollisien pommiautojensa kanssa.
Samalla saadaan käytettyä Saksan Taurus lupausta keppihevosena sillan sululle. Tässäkin tapauksessa pitää muistaa että ryssä valehtelee aina eli syy ei ole ainakaan hyökkäysvaara.
Tuo on mahdollista, tosin ryssä on liikuttanut joukkoja ja kalustoa siltaa pitkin ilman että se on suljettu siviililiikenteeltä. Ja vaikka silta olisikin suljettu, maantie- ja rautatieosuus varsinaisen Venäjän alueella ja Krimin niemimaalla ei olisi, joten niiden varressa voisi silti olla silmäpareja ja kameroita kuvaamassa ja jakamassa tietoa näistä siirroista.
Minä arvaan että sillan sulkeminen on varotoimenpide eli ei haluta ottaa pienintäkään riskiä siitä että Ukraina onnistuisi pilaamaan Suuren Johtajan Suurjohtajuuden vuosipäivän eli "voitonpäivän". Mikäs sen nolompaa kuin Kerchin silta meressä juuri ko. päivänä.
En ihmettelisi, vaikka tämä käsky sillan sulkemisesta tulisi jopa Putinilta itseltään. Hän kuitenkin kantaa syvää huolta siitä, millaisena johtajana hänet nähdään ja tullaan muistamaan. Kerchin silta on yksi hänen uransa näkyviä, kalliita projekteja ja kirjaimellisesti linkki jolla Krimin niemimaa sidottiin varsinaiseen Venäjään.
Ukraina on eri aikoina uhitellut voivansa / tulevansa iskemään siltaa vastaan ja ryssäläisten lähteiden mukaan tätä olisi yritetty droneilla ja ohjuksilla muutaman kerran mutta ne olisi torjuttu. Toki ryssä sanoo aina torjuvansa kaikki yritykset, myös ne mitkä ovat heidän omaa keksintöään - eikä tarjoa todisteita.
Sillan tuhoaminen pysyvästi olisi iso urakka, koska se on raskastekoinen betonirakennelma. En ole varma, onko Ukrainalla tällä hetkellä resursseja tähän. Eikä muutama reikä sillan kannessa olisi välttämättä tämän vaivan ja resurssien käytön arvoinen lopputulos.
Enemmän epäilen, että Kerchin silta olisi Yhdysvaltain tai laajemmin länsimaiden asettama "punainen raja". Jos näin olisi, se selittäisi miksei siltaa vastaan ole isketty useammin ja kovemmalla voimalla. Ehkä yllä pohdittu resurssien puuttuminen tai rajallisuus selittää tämän, tai ehkä silta on ollut suojeltu kohde? Jos Yhdysvallat sanoo "vetäytyvänsä" tämän sodan diplomaattisesta ratkaisemisesta ja keskittyvänsä muihin maailman ongelmiin, kenties tällainen "punainen raja" katoaa samalla ja Ukrainalla on vapaammat kädet tehdä mitä kokevat tarpeelliseksi tehdä?
Minä olen edelleen sitä mieltä että kenties sillan tuhoamisen näkökulmasta parempi keino olisi raskaiden "sukellusvenedronejen" tai torpedojen tai kenties jonkinlaisten suunnattujen katkaisupanosten käyttäminen sen kantavia pilareita vastaan vedenpinnan alla (mieluiten mahdollisimman syvällä). Tällöin sillan oma paino olisi tehokkaasti mukana sen tuhoamisessa ja korjaaminen olisi vaikeampaa.
Toivotaan toki että ryssän väittämä uhka olisi todellinen ja Ukrainalla olisi purevat keinot tämän sillan hävittämiseen. Toivotaan että tämä nähtäisiin, mieluiten juuri ennen "voitonpäivän" juhlallisuuksia jotta sen symbolinen merkitys olisi oikein pureva.