viimeinen mohikaani
Eversti
Tavallinen 155mm kranaatti painaa suunnilleen 45 kg eli noin 100 naulaa. Onkohan tuossa kuvatekstissä käynyt käpy yksikkömuunnosten kanssa?Ennen vuotta 2022 olisi voinut sanoa, että selustan suurin uhka on luodit. Mutta Ukrainan kokemusten valossa näyttää vahvasti siltä, että vastaus on sirpaleet. Ei Ukrainankaan selustassa agentit ja operaattorit juokse ammuskelemassa villisti ympäriinsä, vaan kyllä ne tuntuvat pitävän hyvinkin matalaa profiilia ja ennemmin keskittyvät maalittamaan kohteita Shahedeille ym. kaukovaikutusaseille.
Valitettavasti sirpalesuojavarusteet eivät suojaa miltään käytännön uhalta. Ne vain pienentävät läpäisyn (ja kuoleman/vammautumisen) todennäköisyyttä. Lopputulos on aina tuuripeliä - millainen sirpale (koko, materiaali, muoto), missä asennossa se osuu ja millä nopeudella. Yleensä räjähdykset tuottavat lukumääräisesti enemmän pieniä sirpaleita, jotka on helpompi pysäyttää, ja vähemmän isoja sirpaleita, joiden osalta voi luottaa hyvään tuuriin että ne menee ohi.
Mikä suojaa parhaiten käytettyä euroa kohti? Eiköhän se ole pehmeä suojaliivi. Moderni sotilaskypärä suojaa ihmisen pinta-alasta n. 3 prosenttia, pehmeä suojaliivi taas n. 20-40 prosenttia (riippuen kaulasuojista, olkasuojista jne. lisäosista). Sitten kun hintoja katsoo, niin voi nopeasti todeta kypärät kalliiksi suhteessa suojattuun pinta-alaan.
Tarvitseeko suojausta, maksaako se itsensä takaisin? Jokainen vetää johtopäätökset itse. Mutta ainakin amerikkalainen poliisi kannattaa varustaa suojaliivillä.
P.S. Jätän oheisen tähän, se tuli vastaan kirjallisuuskatsausta tehdessäni.
Katso liite: 123057
EDIT: on se näköjään tuolla tekstissäkin. Kirjoittajat ovat lääkäreitä eivätkä ilmeisesti ole koskaan edes nähneet, miten tykillä ammutaan. 100 kilon kranaattien kanssa jumppaaminen olisi oikeasti isojen miesten hommaa.
Viimeksi muokattu:


. Osteskelin joskus sa kaupasta parit ihan perinteiden takia, puuvillapolyesteriä, valmistettu v.89, ihan siis käyttämättömät. Paljon paremmat kuin ne vm palveluksessa olleet kulahtaneet ja paikatut, mitä moni kiroaa vielä tänä päivänäkin. Taskuja on ilmeisesti ollut valmistuserästä riippuen monenlaista, ostamissani oli isot alataskut ja rintataskut, yhdet sisä sekä ulkopulella, ihan riittävästi taskutilaa, toissijaisia juttuja tosin joutuu pitämään sisäpuolen taskuissa. Ompelutyön laatu on hyvää, ja ylijäämänä hintalaatusuhde oikein erinomainen. Tietenkään valtio ei varusta sotureitaan tuolla hinnalla, kympin takilla ja housuilla. On noissa puutteensakin, lahkeet voisi olla pidemmät, reisitaskut ulkopuolella molemminpuolin, polvipaikat jotain korduraa, samoin takissa taskut ulkopuolella, ja vyölenkit housuihin. Jos nyt pitäisi vaatetusta lähteä uusimaan, joku montoolin tekemä kenttähousu lähtökohtana ja smokkityylinen takki ilman huppua voisi olla optimi, ainakin allekirjoittaneen mielestä. Kuuskekkosia vähän modasin kyllä, on velkrot nilkoissa ja taskut ulkopuolella, sekä housuissa vyölle kuja. Polviin liimasin farkkupaikan siihen kohtaan mistä polvi maahan nojaa siis sisäpuolelle, niin ja ex enduromies käyttää krossipolvareita housuissa aina mettässä rymytessään