Yleistä keskustelua Ylestä

Ylellä on enemmän pomoja kuin duunareita ja uskomattomaan kuraan käytetään rahaa, mutta sitten irtisanotaan kansansuosikit ja lopetetaan suosittu ja about ainoa ylen ohjelma jota itsekin välillä katselen, eli Strömsö. No ehkä siinä on sitten liian vähän väriä ja moderneja aiheita Ylen makuun.
 
Mutta Yle on osakeyhtiö ainoastaan, jotta voi pimittää taloudellisia ja muita tietojansa. Kaupallisin ehdoin toimivan yrityksen kanssa sillä ei ole mitään yhteistä.
Ei osakeyhtiölaki vaadi minkään pimittämistä.
Yhtiökokouksessa omistajien äänten enemmistö päättää kaikkesta.
Pitää vain kysyä KUKA käyttää omistajan ääntä Ylen yhtiökokouksessa.
 
No niinpä. Ei olisi aidosti kaupallisen yhtiön toimintamalli tiukkoina aikoina lopettaa niitä yleidön suosikkeja.

Mutta Yle on osakeyhtiö ainoastaan, jotta voi pimittää taloudellisia ja muita tietojansa. Kaupallisin ehdoin toimivan yrityksen kanssa sillä ei ole mitään yhteistä.

Tämähän onkin poliittinen toimi. Jos Ylen rahoitukseen kosketaan, niin juuri suositut ohjelmat lopetetaan, näin pyritään vaikuttamaan kansan mielipiteisiin leikkauksista. (Edit: ja nämähän ei edes olleet vielä leikkauksia vaan indeksin jäädytyksiä.)
 
Viimeksi muokattu:
Back
Top