SvenDufva
Kersantti
Haluan kieltää sen tässä ketjussa jossain muualla tätä saa jatkaa.
Ja siis ei saa spekuloida miten Suomen ilmavoimat reagoivat jos Ahvenanmaan suuntaan tapahtuvan alueloukkausta suorittaa konventionaalisin asein varustettu SU-35 kone vs. jos havaitaan selkeästi ydinasetta kantava TU-160 ilmatilassa?
Entä Suomen kynnys ampia alas jopa SU-35 venäläiskone tai maahanlaskuhelikopteri alas Ahvenanmaan ilmatilassa kun tiedetään Venäjän taktisista ydinaseista vs. jos sillä ei ydinaseita olisi?
Uskotko Suomen puolustusvoimienkin kieltävän tällaisen spekulaation Ahvenanmaan puolustusta suunnitellessaan? Uskotko Venäjän esikunnassa naurettavan asialle jos sellaisesta kuulevat? Entä auttaako se Suomen puolustuskykyä tai suvereniteettia jos itsesensuroimme keskustelumme tällä alueella? Vai uskooko Venäjän propagandasodan esikunta voittaneensa pisteitä painostuksessaan/sumutuksessaan jos näin teemme?

.



Kuulin muuten entiseltä ilmavoimien mekaanikolta jutun, että Tshekkoslovakian miehityksen aikoihin Luonetjärven kenttä olisi varauduttu sulkemaan neukkujen kuljetuskoneiden varalta ajamalla kantahenkilökunnan henkilöautot kiitotien tukkeeksi. 

. Mpnettikin olisi hiljaisempi, kun useimmat aktiivit olisivat tehneet harakirin kiukusta...