Itämeren turvallisuustilanne

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Jukkis
  • Aloitus PVM Aloitus PVM
Puolassa räjäytetty junarata.

Mielestäni mikään ei viittaa siihen, että räjäyttäjä olisi venäläinen. Toisaalta taas kaikki viittaa siihen, että teko olisi tehty venäläisten tilauksesta.

Euroopassa on nähty runsaasti näitä vandaalitekoja ja sabotaasia viime aikoina. Ennen Ukrainan sodan alkamista Euroopassa oli todella vähän tämän tyylistä ”sofistikoitunutta vandalismia”, jossa olisi panoksia nostettu jotain graffitointia tai ikkunoiden rikkomista korkeammalle tasolle.

Syykin on selvä. Ne joilla olisi ollut motiivi ei ollut kykyä ja ne joilla olisi ollut kyky ei olisi ollut mitään motiivia, koska perinteinen järjestäytynyt ja elämäntaparikollisuus tähtää vain taloudellisen edun tavoitteluun laittomilla keinoilla. Kukaan ei ennen hyötynyt vandalismista taloudellisesti paitsi joku kunnossapitofirma.

Sen takia näitä tuhopolttoja, linkkimastojen kaateluita, laitekaappien tuhopolttoja yms. on nyt alkanut esiintyä. GRU tiedustelee kohteet valmiiksi, järjestää välineet ja ulkoistaa riskialttiimman toteutusvaiheen paikallisille rikollisille. Nämä rikolliset taas laskevat tuotto-panos-riski -suhteen kolmikentässä mitä rikoksia tai töitä kannattaa tehdä rahansa eteen. Esim. 10 000 € virtuaalivaluuttana junaraiteen räjäyttämisestä voi olla monellekin kannattava yhtälö, koska työmäärä ja kiinnijäämisriski ovat pieniä.


Joo ihan näin kaverin puolesta tosiaan kyselen että minkä helvetin takia kukaan muuten vaan räjäyttäis junarataa,tai kaatais niitä mastoja kun ei niitä tähänkään mennessäoo räjähdelly ja kaatuillu...
 
Joo ihan näin kaverin puolesta tosiaan kyselen että minkä helvetin takia kukaan muuten vaan räjäyttäis junarataa,tai kaatais niitä mastoja kun ei niitä tähänkään mennessäoo räjähdelly ja kaatuillu...
Selvästikin nämä sabotaasiteot ovat luonteeltaan sellaisia, että onnistuminen voidaan varmistaa etänä lehdistön välityksellä. Yksikään GRU:n agentti ei mene iskun jälkeen lähellekään tuota paikkaa. Liian suuri kiinnijäämisriski.

Vanhan liiton ratkaisuna tähän voisi olla sensuuri. Siis jos tieto ei ole vielä ehtinyt levitä. Sabotööriltä jäisi provikat saamatta ja pelotteluvaikutus jää saavuttamatta.
 
Selvästikin nämä sabotaasiteot ovat luonteeltaan sellaisia, että onnistuminen voidaan varmistaa etänä lehdistön välityksellä. Yksikään GRU:n agentti ei mene iskun jälkeen lähellekään tuota paikkaa. Liian suuri kiinnijäämisriski.

Vanhan liiton ratkaisuna tähän voisi olla sensuuri. Siis jos tieto ei ole vielä ehtinyt levitä. Sabotööriltä jäisi provikat saamatta ja pelotteluvaikutus jää saavuttamatta.
Vähän vaikeaa tuota on salata kun junat myöhästelevät. Sitäpaitsi kun ollaan avoimia iskusta niin yleisövihjeitäkin on helpompi saada. Joku on todennäköisesti nähnyt jotain.
 
Kaksi Ukrainan kansalaista pidätetty Puolassa rautatiesabotaasista epäiltynä. Paikalta löydetty sormenjälki, joka täsmäsi epäiltyjen liittymien haltijoiden teletunnistetietoihin. Puhelinliittymät oli ostettu omilla nimillä.

Juna ei suistunut kiskoilta, koska kulki riittävän kovaa. Telit ja pyörät hyppivät pois räjäytetyn reilun metrin kiskonpätkän yli. Osaltaan junan pysymiseen raiteilla vaikutti myös junan malli sähkömoottorijunana. Veturivetoinen ”vaunujuna” olisi todennäköisesti suistunut kiskoilta tuhoisin seurauksin.

Puola siirtyy DEFCON asteikolla tasolle 3.


 
Viimeksi muokattu:
Jaa? ryssä käyttää toistuvasti ukrainan kansalaisia sabotaaseissa tai niiden peiteoperaatioissa. Vähän kuin siinä Nord Stream -kaasuputkessakin?
Vähän liian kömpelöä, sanon mä. Mutta sopii kyllä ryssään.

Jos katsoo vanhempiakin äänestystietoja Ukrainasta voidaan havaita, että itä-ukrainalaiset ovat vahvasti aina olleet Venäjä-mielisiä. Mitä lännemmäksi maassa liikutaan, sitä vähemmäksi käy Venäjä-mielisten määrä alueittain.
Itä-laidalta saa varmasti Venäjän piikkiin toimivia henkilöitä, jotka kuitenkin ovat Ukrainan kansalaisia. Potentiaalisia toimijoita löytyy siis koko maasta.

.
 
Suomi on hänen mukaansa eturintamassa Venäjän hybridiuhkien kohteena. Suomen tulisi panostaa aseiden lisäksi vastatiedusteluun ja poliisitoimintaan.
Suomi on liittynyt NATOon ja Venäjä voi nyt katsoa edukseen heikon Suomen. Sen on verraten helppo sotkea meidän kaupankäyntiämme ja tuotantoelämäämme siten, että Suomen talous heikkenee tai oikeammin ei pääse toipumaan nykyisestä köyhtymisen alhosta. Pientä vipinää merellä. Kauppaa rajan yli, mutta sen verran epävarmasti, ettei Suomeen kannata investoida. Inversio YYA/clearing-Suomesta, siis. Mainitsemiini keinoihin ei poliisitoiminnalla ja vastatiedustelulla oikein voi vaikuttaa vaikka kiusanteko olisi ohjelmallista, mitä se arvatenkin tulee olemaan.

Itä-Suomea etenkin käy sääliksi, mutta rajamaissa on tällaisia kausia. Olemme nyt lännen leirissä ja meidän kannattaa hakea hyvinvointia sieltä.
 
Olen aika vakuuttunut sekä politiikan, että yritysmaailman puolelta löytyvän sankoin joukoin niitä vähemmän järkeviä johtajia. Ryntäys on tulossa.
No tää on 110% varma. Jos ja kun tilanne rauhottuu ja pakotteet poistetaan niin siellä on koko länsi yhtenä rintamana tekemässä vähä pisnestä. Jos firman A johtokunta/hallitus/dirikka sanoo että sinne ei mennä ja kilpailijat menevät niin firmaan A löydetään sellanen porukka joka sen sinne vie. Yritysmaailmassa raha ja tulos ratkaisee ja tarpeeksi moni kun sinne suuntaa niin edes kuluttajan henkilökohtainen boikotti ei paljon paina kun se kuluttaja saa boikotoida sit jokaista firmaa.

Tää nyt vaan on maailma missä eletään ja siitä on turha murjottaa. Mun mielestä ei tarvis kenenkään mennä ja annetaan painua takas kivikaudelle, mutta mun mielipiteellä ei paljon ole väliä.
edit.typo
 
Bisneksessä moraali on tois-sijainen juttu. Sinne mennään mistä kasvua (fyffee) saadaan! Vaikka takaoven kautta, bulvaaneja käyttäen.
 
Venäjä-tutkija Mark Galeotti ei pidä Venäjän täysimittaista hyökkäystä Suomeen todennäköisenä. Sen sijaan Suomi on hänen mukaansa eturintamassa Venäjän hybridiuhkien kohteena. Suomen tulisi panostaa aseiden lisäksi vastatiedusteluun ja poliisitoimintaan.

Rupesin kuuntelemaan Galeottin kirjaa Sodista taottu Venäjä. Jo alkumatkasta häiritsi se, että venäjän ymmärrys ei olekaan sitä, että ymmärtää miksi venäjä toimi miten toimii vaan, että pitäisi myös omaksua se ajattelu mikä tähän johtaa.

20 minuuttia riitti kun kirjassa kahden autoritaarisen valtion (operaatio Barbarossa) yhteenoton voitti Stalin. Ja ansiot voitosta annetaan avosylin Stalinille ja venäläisille.

Ei sanaakaan Saksan kahdesta rintamasta tai Venäjän liittoutuneilta saamista materiaaleista.

Se siitä. Takaisin dekkareihin.
 
Kunhan ei olla taas myymässä jotain kopteritukialuksia ja riskit sekä tappiot jätetään yksityiselle puolelle.
 
Bisneksessä moraali on tois-sijainen juttu. Sinne mennään mistä kasvua (fyffee) saadaan! Vaikka takaoven kautta, bulvaaneja käyttäen.

Ei siitä mihinkään pääse, että pakotteet haittaavat Suomen taloutta. Se tavara-, energia- ja turistivirta mikä itärajan yli kulki ennen sotaa ei ollut ihan pieni.

Niin kauan kuin sota jatkuu niin tästä ei oikein edes puhuta, mutta sodan päätyttyä houkutukset alkavat.
 
Ei siitä mihinkään pääse, että pakotteet haittaavat Suomen taloutta. Se tavara-, energia- ja turistivirta mikä itärajan yli kulki ennen sotaa ei ollut ihan pieni.

Niin kauan kuin sota jatkuu niin tästä ei oikein edes puhuta, mutta sodan päätyttyä houkutukset alkavat.
No Suomen viennistä esmes ennen ryssien suuremman hyökkäyksen alkua 2020 suuntautui vennäälle 5.6%... Elikkäs useasti muistellaan kekkoslovakkian aikoja, jolloin venäjä oli tärkeä kauppakumppani tommosella 20% osuudella, nykypäivinä tullaan hyvin toimeen ilman venäjää ja tätähän vassarit pelkää myöntää. Mitä turismiin tulee, niin sopii oikein hyvin, ettei venäjältä tule tänne ainottakaan seuraavaan sataan vuoteen... Jos ne sitte oppis olemaan???
 
No Suomen viennistä esmes ennen ryssien suuremman hyökkäyksen alkua 2020 suuntautui vennäälle 5.6%... Elikkäs useasti muistellaan kekkoslovakkian aikoja, jolloin venäjä oli tärkeä kauppakumppani tommosella 20% osuudella, nykypäivinä tullaan hyvin toimeen ilman venäjää ja tätähän vassarit pelkää myöntää.

Raaka-aineiden ja energian tuontia oli kohtalaisen iso osuus, ja lisäksi venäläinen turismi oli monin paikoin Itä-Suomessa melko suuri elinkeino. Venäjältä kulki myös transitoa Suomen kautta.

Kyllä tuollainen tuntuu, ja epäilemättä se on yksi syistä sille, että miksi talous ei Suomessa kasva.
 
Back
Top