-TripleX-
Respected Leader
Ryssä on myynyt pimeillä markkinoilla 100 tonnia kultaa, josta Puola on tullut tietoiseksi jotain kanavaa pitkin. Lienee selvää, että mikäli kultaa myydään pimeästi niin taloudessa ei ole kaikki mennyt suunnitelmien mukaan.Tutkiskellaas vaihteeksi ryssälän inflaatiota keskuspankin koron kautta:
Katso liite: 120044
Näin jälkikäteen nähdään suoraan että noin 2023 puoleenväliin korko noudatteli inflaatiota ja ruplan ulkoista arvoa. Hyökkäyssodan alussa piti puolustaa ruplan arvoa voimakkaasti ja siitä tuo 2022 piikki. Kun tilanne stabiloituu pudottiin inflaatio + jotain korkoon. Keskuspanki näkemä inflaatio on aina enemmän tai vähemmän 12 kuukauden kumulatiivinen keski-inflaation. Vuoden 2023 aikana ryssä kytkettiin irti ulkomaisesta rahamaailmasta ja ruplan kurssi siirtyi valtion säännöstelemään tuontiin. Tällä menetelmällä kurssi on jäädytetty siihen 100rup=1usd tasoon. Näin keskuspankin korko on käytännössä vain inflaatioon pohjatuva 2023 lopussa. Joten tuo 16% korko 2023 lopussa kertoo että 2022 inflaatio oli 10-15% välimaastossa. Vuoden 2024 alussa tulee tökkäys, eli politiikka alkaa ohjata keskuspankki. Reaaliteetit tulee sitten 2024 puolessa välissä vastaan ja korko karkaa +20% lukemiin. Tältä pohjalta 2024 inflaatio täytyy olla vähintään 20%, koska keskuspankki ei voi lainata rahaa alle inflaation. Muuten homma karkaa käsistä ja pankit alkaa lihoa keskupankin kustannuksella. 2025 tämä yhteys sitten katkotaan lopullisesti ja siirrytään markkinaehtoisesta komentotalouteen
Suljetussa taloudessa inflaatio heijastelee aika suoraan liikkeellä olevan rahan määrän kasvua. Tähän mennessä tiedetään että ryssän verinen hyökkäyssota on rahoitettu eläkerahastoilla ja sotateollisuuden lainoilla. Öljyn vientituloilla sitten pyöritetään yhteiskuntaa, kuten aikaisemmin. 2022 rahoitus olis ilmeisesti +500miljardia lainoilla ja hyvinvointirahastoilla. Sama tahti on jatkutun väkisin 2023, 2024 ja edelleen 2025. Hyvinvointirahatojen kuivuttua rahoitus pohjautuu lainoitukseen. Koska rahaa ei saa ulkoa niin lainoitus on keskuspankin lainaa pankeille jotka sitten lainaa edelleen sotateollisuuteen. Käytännössä painetaan rahaa. Sotateollisuuden kautta tuo raha kiertää vuoden-kahden viiveellä talouteen joka sitten näkyy inflaationa. Ryssän GPD on noin 2000miljardia joten tuo 2022 500miljardia on aika suoraan saavutettu vuosi-inflaatio eli +20%. Käytännössä ryssä joutuu siis painamaan sotimiseen tarvittavat rahat. Tämä realisoituu siihen että kierrossa oleva rahan määrä kasvaa 20-30% joka vuosi. No käytännössä tämä ei riitä koska taloudesta ei voi tuota määrä ottaa irti jatkuvasti sotimiseen joten painettavana rahan määrä on pakko nostaa normaalin talouden tukemiseen. Nykymenolla suurin osa taloudesta on jo kannattamatonta korkotason takia ja tästä alkaa sitten se exponentiaalinen rahanpainamisen kierre. 2024 korkokäyrä kertoo juuri tästä, eli homma karkasi lapasesta ja nykyinen inflaatio lienee oikeasti 40-50% luokassa. Siihenhän tuo koronnosta osoittaisi jos 2024 ekan puoliskon suora jätetään huomiotta ja jatketaan siitä edes suoralla käyrällä ylöspäin.
Katso liite: 120046
Käytännössä ryssä painoi siis jo 2024 50% ruplia GPD:stä. Vuositasolla lukemat olisi siis suurinpiirtein näin varovaisella minimiarviolla:
2022: 20%
2023: 30%
2024: 50%
2025: 80%
Tältä pohjalta on siis helposti nähtävissä että 2022-2023 sota oli vielä hallittavissa kunhan se olisi loppunut. 2024 tilanne olisi vielä täysin ok jos ulkomaiset valuutat olisi olleet käytössä. 2025 ulkomaisten valuuttavarantojen jäätyminen alkaa näkyä tosissaan koska hvyinvointirahastot on jo syöty ja setelipaino alkaa ylikuumeta kunnolla. 2026 on sitten hyvin mielenkiintoinen jos sotamenoja ei saada pikaisesti kuriin tai jostain uutta rahaa ryssän talouteen. Toistaiseksi mennään säännöstellyillä hinnoilla mutta tuo tie tulee vastaan kesän-syksyn aikaan. Loppuvuodesta ryssä on vaihdantataloudessa. Tällöin setelipainamisella ei enää saada mitään aikaan koska rupla tulkitaan sisämarkkinoillakin arvottomaksi. Inflaatio huitelee sadoissa prosenteissa.
Laskelma perustuu vahvasti keskuspankin korkoon ja sen tulkintaan historiallisten tapahtumien pohjalta. Tulkittava ajanjakso on myös lyhyt, vain 6kk ja datapisteitä on vähän. Toisaalta ryssälän uutiset todellisesta kulutus- ja ruokatarvikkeiden hinnannousuista näyttäisi osuvan aikahyvn tälle käyrälle. Ukrainan tiedot eli Budanovin lausahdus ryssän taloudesta on tällä samalla käyrällä, heillä lienee erittäin hyvät tiedot ryssälän taloudesta. Joten en ihmettele yhtään että Zelenskillä ei ole mitään kiirettä hyppiä Trumpin pillin tahtiin. Ukrainassa odotellaan varamsti mielenkiinnolla ryssän keskuhallinnon tehokasta siirtymää täydelliseen ohjattuun komentotalouteen, tästähän meillä on hyvä esimerkki eli Neuvostoliitto. Nyt vain ei ole sitä maailmanluokan teollisuuspohjaa alla.
Kommenttien mukaan tuosta saanee noin kymmenen miljardia kovaa valuuttaa äkillisiin menoihin.