Pohjanmaa-luokan monitoimikorvettien rakentaminen viivästyy – Puolustusministeriö arvostelee Rauman telakkaa
Mikko Pulliainen2.11.202115:22|päivitetty2.11.202115:22
ASETEOLLISUUSMAANPUOLUSTUSTEKNIIKKAKONEET JA LAITTEET
Ministeriön mukaan aikaa suunnittelulle oli paljon. Sekään ei riittänyt.
Tulossa, ennemmin tai myöhemmin. Havainnekuva siitä, miltä uudet monitoimikorvetit saattavat näyttää.
@
Merivoimille rakennettavien neljän Pohjanmaa-luokan monitoimikorvetin rakennusaikataulu viivästyy. Asiasta kertoo puolustusministeriön strategisten hankkeiden ohjelmajohtaja
Lauri Puranen blogissaan.
”Nyt telakalle on varmistunut, että laivan suunnittelutyö tarvitsee lisäaikaa. Telakan tilaajalle ilmoittama arvio suunnitteluviiveestä on 6–12 kuukautta”, Puranen kirjoittaa.
Tilaa tästä T&T:n maksuton uutiskirje – Kokoamme kiinnostavimmat artikkelit sähköpostiisi joka päivä.
Korvetit rakennetaan
Rauma Marine Constructionsin (RMC) telakalla. Rakennustöiden piti käynnistyä vuoden 2022 kuluessa.
MAINOSMOVETEC OY
Kiinteistöautomaatio on nyt helpompaa kuin koskaan
Purasen mukaan paraikaa selvitetään, miten telakan ilmoitus vaikuttaa alusten valmistukseen ja käyttöönottoon.
”Vaikka kaikki osapuolet ovat jatkossakin sitoutuneet hallitsemaan aikatauluriskejä ja viiveen seurannaisvaikutuksia, siirtynee viivettä myös valmistumis- ja käyttöönottoaikatauluun. Pyrkimyksenä on kuitenkin edelleen pysyä tiukasti alkuperäisessä käyttöönottoaikataulussa siten, että uusi laivue on valmis vuonna 2028”, Puranen toteaa.
Hänen mukaansa viive selittyy osin, mutta ei ainoastaan, koronapandemialla:
”Tilaajana olemme useasti ilmaisseet huolemme esille nousseesta viiveestä. Nykyaikaisen ja teknisesti edistyksellisen sotalaivan suunnittelu isoista linjoista yksityiskohtiin on kiistatta vaativa kokonaisuus, mutta tilaajan näkökulmasta suunnittelun viivettä olisi pitänyt ehkäistä leveämmillä suunnitteluhartioilla.”
Taistelualuksen suunnittelu puhtaalta pöydällä on haastavaa, ja juuri siksi suunnitteluun oli varattu aikaa runsaasti, yli kahden vuoden verran.
PURASEN MUKAAN on ongelmallista, jos uusien alusten valmistumisen viiveen vuoksi nykyisten Hämeenmaa- ja Rauma-luokan alusten käyttöikää joudutaan pidentämään. Suomen puolustuskykyä nyt ilmoitettu viivästyminen ei vielä uhkaa, ja edelleen monitoimikorvettien valmistuksessa on pelivaraa. Uutta löysää ei puolustusministeriö kuitenkaan ole valmis antamaan:
”Tästä eteenpäin on ehdottoman tärkeää, että viivettä ei tule lisää ja sitä jopa saataisiin kurottua kiinni. Tämän tavoitteen saavuttamisessa keskeisessä asemassa on tiivis ja avoin yhteistyö puolustushallinnon ja RMC:n välillä ja se, että sovitusta sopimuksesta pidetään kiinni. Se on kaikkien hankkeeseen osallistuvien ja laajemmin maanpuolustuksen etu.”