Ei. Ei laivoja suunnitella näin. Ne pitää piirtää kokonaisuutena alusta saakka. Päämitat, haluttu nopeus ja koneteho on tiedettävä. Samoin järjestelmä joka alukseen tulee. Sitä vartenhan se alus suunnitellaan, taistelujärjestelmän lavetiksi. Vanha Pohjanmaa on aika kivasti suunniteltu alus semmoiseksi mikä se oli. Hidas tietenkin, koska 78 metristä ja 1440 -tonnista alusta ei vaan saa kulkemaan millään kovaa. Tuo 24 solmuakin on sille rungolle tekemätön paikka.Ihan vain teoriassa ajatuksen asteella, heittelen mietteitä ilmoille.
No, jos sitten tyydytään n.23-25 solmuun, Pohjanmaa korvetit 26 solmua.
Kuinkahan suuri työ olisi muokata tuon Pohjanmaa miinalaivan piirustuksia, niin että siitä tulisi nykyaikainen korvetti.
Vanhoissa kuvissa keulakannella näkyy olevan 120mm tykki, saiskoha sen kohalle
Self Defense korkuisen Mk.41 VLS:n (jos sattus niitä jostakin saamaan ), eikös 120mm tykin alapuolelle kannen alle tarvita tilaa ammuksilla. Jos näin on, niin piirustuksia ei kai tarvii hirveesti muokata siltä osin, VLS laukaisin voi kohota hiukan kannen yläpuolelle. 57mm tykkihän on sitten modernisoinin yhteydessä sijoitettu jo teamaksi ja korkeemalle.
Komentosillan takana näyttää olevan tasaista, ehkä siihen sopisi Sea Giraffe 4A FF tutka masto, rakenteita vahvistetaan maston takia, vaikuttaako masto liikaa aluksen vakauteen? Siellähän on jo vaikka minkälaista mastoa jotka vastavuoroisesti poistuvat.
Taistelukeskus voi olla pieni nyky tarpeisiin pientä muutosta siis sinne.
PTO-ohjukset (4kpl) vois sijoittaa kontissa takakannelle heti 40mm tykin alapuolelle, jos ei tehdä helikopterille laskeutumis tilaa, niin tarvittaessa vois sopia kaksi PTO konttia takakannelle, kantavuus ainakin riittää.
Konehuoneen kohdalla olisi kai suurin muokkaus kohde.
Ne 23mm it-tykit korvataan Trackfirellä, en tosin kuvista löytänyt kuinka 23mm:set on sijoitettu.
Torpedoille ja hinattaville sonareille löytyy tilaa miinakannelta, kai sen pohjassa olevan sonarin myös saa johonkin sopimaan.
Tarvitaanko aluksella RIB venettä?
Sitten muualla alusta tehdään tarpeelliset muutokset jotta alus saadaan nykyaikaiseksi.
Loppujen lopuksi muutokset piirustuksiin konehuonetta lukuun ottamatta vois olla kohtuullisia.
Osaan kyllä sanoa, miltä se 2000-tonninen tulee näyttämään, pituus voi lähennellä jopa 100 metriä.