Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Zele lähtenee vaihtoon pikapuoliin. Pitkäaikainen stressi ja väsymys paistavat jo aika selvästi. Vaalit ovat tietysti vähän hankalat sotatilassa mutta nyt lienee pakko. Uusi pressa saattaa olla se entinen suosittu puolustusministeri. Tuskin mikään huono vaihtoehto hänkään.
Tässä oli vaan kyse mineraalisopimuksesta.Jännä nähdä tulevaisuudessa nykyhetken muuttuessa historiaksi ja tiedonrippeiden alkaessa muodostamaan entistä tarkempaa kokonaiskuvaa neuvotteluista, että minkälaista diiliä Trumppi yritti. Joka tapauksessa Trumpin toiminen välittäjänä ei olisi voinut päättyä juurikaan enää paskemmin. Se mikä tässä kiinnostaa eniten on se, että mikä Putinin venäjän kanta mahdolliseen tulitaukosopimukseen olisi ollut. Oliko pöydällä edes mitään konkreettista lupausta vai mikä se seuraava askel olisi ollut?
Paremmin asiasta perillä olevat voisivat mielellään valaista asiaa, mutta ilmeisesti kyseessä oli mineraalisopimus johon liittyi jokin tulitaukoelementti. Oma uskomus on ettei pöydällä ollut edes mitään konkreettista rauhansuunnitelmaa. Vai oliko kaikki kiinni vain siitä, että Zelensky ja putin toteelisivat, kun Trump kertoisi heille, että sota pitää lopettaa?
Se mikä tuossa lehdistötilaisuudessa häiritsi ja aikaisemmassa Marconin ja Trumpin lehdistötilaisuudessa oli Trumpin jatkuva valehtelu ja ukrainan vähättely. Ainakin Trumpin ja hänen adjutanttinsa Vancen uskottavuus minään rauhan lähettiläinä on nyt pyöreä nolla. Viimeistään nyt euroopassakin on aika herätä muuhun, kuin hyvesignalointiin. Mihinkä tässä enää tarvitsee vihollisia, jos omat liittolaiset ovat tuolla tasolla.
En ole kovin tarkasti perillä, ovatko ukrainalaisten dronet vältelleet enää niitä kaikkein mehukkaimpia energiainfran kohteita eteläisen venäjän alueella. Eivätkö nämä kohteet olleet niitä venäjän viennin kannalta merkityksellisimpiä. Täälä palstalla ainakin vaikuttaa muutama kirjoittaja, jotka ovat erittäin hyvin perillä näistä asioista. Näitä kohteita oli ainakin kuukausia sitten vältelty jollain tasoa, jotta polttoaineiden hinnat eivät nousisi.
Zelensky kutsuttiin valkoiseen taloon sitä mineraalisopparia allekirjoittamaan, ei rauhan tai tulitaukosoppareita. Ilmeisesti jäi kuitenkin allekirjoittamatta kun ei sisältynyt turvatakuita. Katselen juuri Foxilta Zelen haastattelua jossa puhuu noista turvatakuista ja sanoo että tiedotustilaisuus oli virhe.
Olen edelleen sitä mieltä että olisi pitänyt laittaa nimi paperiin. Sopimuksella Trump voi veronmaksajille ja äänestäjilleen perustella miksi tukea kannattaa jatkaa ja samalla Yhdysvallat ja Trump sitoutuisivat vahvemmin Ukrainan asian taakse.
Vaalien järjestäminen on käytännössä mahdotonta sodan keskellä, vieläpä kun lähes kolmasosa ukrainalaista on poissa maasta.Näin voi olla. Zele uhrautuu suuremman hyvän vuoksi. USA-suhde ei kuitenkaan ole pieni asia Ukrainan kannalta.
Jos Ukrainaan pressavaali, tulee trumpin hallinto painostamaan ehdokasasettelua, jotta 'sopiva'. UA-armeijan ex-komentaja Zaluzhnyi on ollut pressagallupeissa korkealla, mutta saattaa olla liian hapokas rauhanneuvotteluja varten.
Sekä putlerin että trumpin tiedustelupalvelut häärivät sotaa käyvän maan vaaleissa minkä pystyvät eikä siitä tule kaunista.
Tässä realisoitui se tosiasia että Zelenski ei ole ammattipoliitikko, joka pystyy töysin pokkana naureskelemaan ja nyökyttelemään vaikka vastapuoli olisi täysi imbesilli.No, oli miten oli on tämä koko sotku kyllä aika katastrofi. Ihan mahdotonta yrittää arvioida asioita edes muutaman päivän päähän
Helvetti. USA:n johtohan pelkää ryssää. Ovat valmiina uhraamaan Ukrainan ja omat periaatteensa ryssän vuoksi.Ulkoministero Rubion haastattelu.
Ei Ukrainassa tälläisessä sotatilassa mitään vaaleja voi pitää. Ihan vaan reality check. Miljoonia äänioikeutettuja ulkomailla. Miljoonia venäjän hallussa olevilla alueilla. Venäjän trollit sekaantuisivat ja alkaisi valitus vaalien "legitimiteetin puutteesta".Zele lähtenee vaihtoon pikapuoliin. Pitkäaikainen stressi ja väsymys paistavat jo aika selvästi. Vaalit ovat tietysti vähän hankalat sotatilassa mutta nyt lienee pakko. Uusi pressa saattaa olla se entinen suosittu puolustusministeri. Tuskin mikään huono vaihtoehto hänkään.
Ihan suunniteltu juttu tuo oli Zelenskyin pelaamiseksi ulos, koska hän ei ole valmis lahjoittamaan Ukrainan mineraalivaroja ilman kunnon turvallisuustakuita ja suostumaan putinin sanelemaan rauhaan. Siis sehän näyttää olevan Trumpin hallinnon pelikirja.Tässä realisoitui se tosiasia että Zelenski ei ole ammattipoliitikko, joka pystyy töysin pokkana naureskelemaan ja nyökyttelemään vaikka vastapuoli olisi täysi imbesilli.
Toivon meidän kuminaamoilta vahvempia suorituksia.