Valitettavasti en voi allekirjoittaa tätä, että "kyllä mekin mutkun ei oo omaa joukko-osastoa!". Kyllä se Karjalassa taitaa kiristää jostain ihan muusta, mitä omaan vähäiseen kokemukseen nojaten voisin heittää hihalyysinä asiaan. Toki tässä on otettava huomioon mm. hiljattain lakkautettu PKARPR ja tämä aiheuttama shokki alueen toiminnalle, mutta käsittääkseni RVL:n varuskunta Jojensuusta löytyy edelleen, kuten myös ALTSTO. Karjalan Rennosto on myös yksi varuskunta tukeutumista varten. Maakunnassa on myös useampi MAAKK käsittääkseni ja heille lienee myös VEHiä tarjolla.
Sitäpaitsi, jos ei ole VEH-vrk:ta jakaa, niin ainahan kursseja voi järjestää MPK SoVa-kurssina, muonitus esim. kurssilaisten omakustanteisena eikä pulju ota maksua osallistujilta tai se on minimaalinen vakuutusturvan yms. kattamiseksi. Tällöin käsittääkseni myös harjoitusalueiden valinta on vapaampaa, korjatkaa jos olen väärässä. SoVan ei tarvitse lähtökohtaisesti erota VEH:n vaativuudesta tai koulutustuloksista mitenkään, ellei asiaa omakätisesti vesitä.
En tiedä montako VEH-vrk:ta esimerkiksi Pohjois-Karjalassa on käytettävissä, mutta rohkenen epäillä, että luku olisi muka lähellä nollaa. Jos ei ole järkevää koulutusta, niin ei sitä rahaa kannata tuhlatakaan. Epäilen myös, että MPK yhteistyössä ALTSTO:n kanssa voisi asialle virkatietä pitkin jotakin tehdä, jos ei vaan istu hattu kourassa hiljaa. Ja tämän sanon nyt teorian maailmassa, yleisluontoisesti ilman, että olen perannut SavoKarjalan alueen MPK:n kurssit tälle vuodelle koulutuskalenterista ja dumannut jokaisen yksitellen paskaksi, ei.
Kaikkea kritiikkiä ei pidä ottaa suoraan tunteisiin ja alkaa puolustelemaan. Ei kukaan tässä väitä, että jossain on homma täydellisesti hanskassa, tiedetään kaikki eikä koskaan tehdä virheitä, vaan että siellä on jossain vaiheessa kyllästytty siihen sirkukseen ja omaan huonouteen ja tehty asialle jotain. Tulokset ei tule heti eikä 15.pvä, mutta joskus pitäs alottaa...
Kun puhutaan maakunnista, jossa jengi ampuu, metsästää, ajaa Hiluxeilla ja puuhaa kaikkea muuta siistiä luonnonhelmassa, niin paljastaa oman näkemyksenpuutteensa kyllä samantien väittämällä, että tällä porukalla ei saisi aikaan vastaavaa, kenties omannäköisenään, kuin mitä Hipster-Perseenreijän a.k.a. PK-seudun väestöllä. Johan noita on kaikenmaailman maanpuolustusjuhlia ja vastaavia pönötyksiä joka kylässä, PK-seudulla olisi suunnilleen anarkomarkomellakka jo käynnissä jos vastaavaa Nationalistista SoihtuJuhlaa pidettäisiin samaan tahtiin.
Isänmaallista ja maanpuolustukselle myönteistä sakkia siis löytynee kyllä enemmän kuin tarpeiksi...
Ei sielä Kaartissakaan joka vklp ole tupa ääriään myöten täynnä ja paljon samat naamat niitä hommia taitavat kerrasta toiseen pyörittää.
Ilmaisuni on hieman karkeahkoa ja lukijalle jää vastuu pyöristellä tekstini rosoisia kulmia paremmin korville sopivaksi, mutta pointti tästä tullee selväksi. Jos Savo-Karjalan alueen toimijoita kiinnostaa tehdä asioille jotain, niin yksityisviestillä tavoittaa.