Kuka valopää muuten toi suomen kieleen anglistisen termin "taistelukivääri"? Nimittäin v*tuttaa tuo ilmeisesti jenkkilästä hiipinyt tapa luokitella aseita jonkin ei-teknisen seikan perusteella, mikä on typerää.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Miten niin ei-teknisen?Kuka valopää muuten toi suomen kieleen anglistisen termin "taistelukivääri"? Nimittäin v*tuttaa tuo ilmeisesti jenkkilästä hiipinyt tapa luokitella aseita jonkin ei-teknisen seikan perusteella, mikä on typerää.
Mikäs tuossa on nyt niin vaikeaa? Rynnäkkökivääri ampuu lyhyttä kiväärinpatruunaa ja ns taistelukivääri täyspitkää.Kuka valopää muuten toi suomen kieleen anglistisen termin "taistelukivääri"? Nimittäin v*tuttaa tuo ilmeisesti jenkkilästä hiipinyt tapa luokitella aseita jonkin ei-teknisen seikan perusteella, mikä on typerää.
Taistelukivääri ei ole tekninen termi. Esimerkiksi, ovatko SVT-40 ja AVT-40 'taistelukivääreitä"? AG-42? Ja milloin koko termi keksittiin? Kun vaikkapa FN FAL tuli käyttöön, niin moniko kutsui sitä "taistelukivääriksi"?Miten niin ei-teknisen?
Missä menee "lyhyen" ja "pitkän" raja? Teknisesti. Millä teknisellä perusteella 5,56 x 45 on "lyhyt"? Kuitenkin 5,56 x 45 ampuva konekivääri on konekivääri siinä missä vaikkapa 7,62 x 63 ampuvakin.Mikäs tuossa on nyt niin vaikeaa? Rynnäkkökivääri ampuu lyhyttä kiväärinpatruunaa ja ns taistelukivääri täyspitkää.
Sanoisin että ~50mm jälkeen tuppaavat olemaan täysitehoisia kiväärinpatruunoita, hetkeen ei ole taidettu pesittää 30-06:lle mitään uutta kk:ta? ja toisaltaa ainakin nykyiset tehdaslataukset eivät paljoa etua anna verrattuna .308:nMissä menee "lyhyen" ja "pitkän" raja? Teknisesti. Millä teknisellä perusteella 5,56 x 45 on "lyhyt"? Kuitenkin 5,56 x 45 ampuva konekivääri on konekivääri siinä missä vaikkapa 7,62 x 63 ampuvakin.
Kylläpä ne taivavat olla nykyisen määritelmän mukaan, lienee kehitetty siksi että saadaan eroteltua eri vehkeiksi kuin rynkyt. esim L1A1:stä ei saa rynkkyä tekemälläkään.Taistelukivääri ei ole tekninen termi. Esimerkiksi, ovatko SVT-40 ja AVT-40 'taistelukivääreitä"? AG-42? Ja milloin koko termi keksittiin? Kun vaikkapa FN FAL tuli käyttöön, niin moniko kutsui sitä "taistelukivääriksi"?
Jos haluat esimerkin ei-teknisestä termistä, niin kokeile vaikka amerikkalaisten Assault weapon -termiä. Puoliautomaattisella rynnäkköaseellaTaistelukivääri ei ole tekninen termi.
voidaan tarkoittaa ihan mitä tahansa puhujasta riippuen.
Kiväärikaliiperinen konepistooli (vrt. pistoolikaliiperinen kivääri)?Rynnäkkökonekivääri (assault machine gun), raskas tarkkuuskivääri, haulikko, rynnäkkökivääri, pikakivääri..
Kaikki yrityksiä kertoa ja kuvailla aseen käyttötapaa.
Onko 10" piipulla oleva 7.62x51 ampuva ase konepistooli koonsa puolesta vai sitten jokin lähitaistelukivääri niin montaa mieltä voi olla.
Katso liite: 125859
Edellinen on myös kevyt konekivääri, jälkimmäinen ei.Kuitenkin 5,56 x 45 ampuva konekivääri on konekivääri siinä missä vaikkapa 7,62 x 63 ampuvakin.
Tähän löytyy selkeä syy, kevyempi "lyhyt" aiheuttaa pienemmän jorman kantajan otsalle verrattuna painavamman aiheuttamaan pitempään jormaan...Missä menee "lyhyen" ja "pitkän" raja? Teknisesti. Millä teknisellä perusteella 5,56 x 45 on "lyhyt"? Kuitenkin 5,56 x 45 ampuva konekivääri on konekivääri siinä missä vaikkapa 7,62 x 63 ampuvakin.
