Sekalaista mussuttelua

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja miheikki
  • Aloitus PVM Aloitus PVM
Yksi kaukopartiokin lähti muutama päivä ennen jatkosotaa Stalinin kanavan sulkuja räjäyttämään, mutta se oli myöhemmin kuin 15.6. Partio menetti heti ensitöikseen yhden vänrikin ja myöhemmin toisen sotilaan.
 
Eikös sotahistoria langassa ollut ennen sekalaisia kysymyksiä ketju? En löytänyt sitä vaikka yritin etsiä.
No laitetaan kysymys tähän ketjuun.

Kävin tänään Sjoen sankarihautausmaalla. Siellä oli useampi hauta missä kuolin aika pitkästi sodan jälkeen, jopa useita vuosia. Asia ei sinänsä uusi, mutta millä perusteella sodan jälkeen kuolleet ovat haudattu sankarihautausmaalla? Haavoittuneita, mutta mihin vedetään raja?
Oli myös yksi hauta missä kuolinaika 15.61941, eihän sota ollut vielä edes alkanut.
Paljon näistä on julistettu tuolloin (sodan jälkeen) kuolleiksi ja kuolleeksi julistamis päivä on se kuolinpäivä joka kiveen on kaiverrettu. esim. jostain Viipurissa kadonneesta on sota-arkistossa kortti jossa sanotaan "katosi 20.6.1944 Viipurissa, todennäköisesti kaatui." Omaiset sitten hakenut kuolleeksi julistamista sodan jälkeen, että saadaan sotalesken asiat järjestettyä ja orvoille korvausta... Oli sellaisiakin tapauksia että esim. mainittiin että "kaatunut, ruumis jäännyt kentälle." Sitte oli hautakivi sankarihautausmaalla, mutta soturi palasikin vankien mukana sodan jälkeen, no kivi tietysti poistettiin.
 
Viimeksi muokattu:
Välirauhan jälkeen sotavammaansa kuoli satoja haavoittuneita vielä.

Kesäkuun 1941 uhri on myös selvitettävissä, jos laitat nimen. Hänkin tietenkin voi olla talvisodan uhri.

Neuvostoliiton puolelle rajaa päätyi välirauhan aikana yhteensä 212 suomalaista siviiliä ja sotilasta, joista vain 79 palasi takaisin. Tämä tarkoittaa, että noin 133 suomalaista surmattiin tai katosi. Osa siepattiin, osa oli varmaan loikkareita, mutta pieni osa, etenkin sotilaista, oli rajan pinnassa tehtävässä. Yleensä katoamiset sattuivat kuitenkin heti talvisodan jälkeen.
Onni A J Harju

s.25.12.1918
k.15.6.1941
 
Paljon näistä on julistettu tuolloin (sodan jälkeen) kuolleiksi ja kuolleeksi julistamis päivä on se kuolinpäivä joka kiveen on kaiverrettu. esim. jostain Viipurissa kadonneesta on sota-arkistossa kortti jossa sanotaan "katosi 20.6.1944 Viipurissa, todennäköisesti kaatui." Omaiset sitten hakenut kuolleeksi julistamista sodan jälkeen, että saadaan sotalesken asiat järjestettyä ja orvoille korvausta... Oli sellaisiakin tapauksia että esim. mainittiin että "kaatunut, ruumis jäännyt kentälle." Sitte oli hautakivi sankarihautausmaalla, mutta soturi palasikin vankien mukana sodan jälkeen, no kivi tietysti poistettiin.
Myöhäisin mitä tuli tänään vastaan oli 27.101949 ja paikaksi merkitty Harjavalta. Onko siellä aikoinaan ollut sotasairaala?

Yks mikä pisti kans silmään. Kuolin paikka Ruotsi, niitä oli kaksi. Toinen oli 1945 keväällä ja toinen syksyllä. Onko Lapin sodassa haavoittuneita viety Ruotsiin hoitoon?
 
Sotasammostahan näitä kaatuneita voi haeskella. Data on ladattavissa myös csv muodossa. Pikaisesti katsottuna:
1980 luvulla 3 kpl
1970 luvulla 23 kpl
1960 luvulla 122 kpl
1950 luvulla 310 kpl

Vain muutamassa näistä on katoamispäivää tai luokitusta sotavankeudessa menehtyneeksi. Pääosin näissä on "kuolinsyy muu kuin vihollistoiminnasta johtuva" ja niissä harvoissa, joissa on kuolinpaikka tiedossa, niin ovat sairaaloissa ja hoitolaitoksissa kuolleita. Suurimmassa osassa ei ole mitään lisäinfoa tuon "muu kuin vihollistoiminnasta johtuva" lisäksi.
 
Loikannut tai siepattu?
Minulla JR58 historiikki hyllyssä, pitää tutkia olisko siellä mainintaa.
 

Liitteet

  • Screenshot_2025-09-28-20-50-11-14_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.webp
    Screenshot_2025-09-28-20-50-11-14_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.webp
    117 KB · Luettu: 27
Myöhäisin mitä tuli tänään vastaan oli 27.101949 ja paikaksi merkitty Harjavalta. Onko siellä aikoinaan ollut sotasairaala?
Harjavallassa oli 6. sotasairaala, psykiatrinen osasto, sotaneuroosi...

Pohjalaiset ovat reilusti pistäneet sankarihautaan veljen, joka soti loppuun asti päänsä sisällä eikä toipunut. Luulisin. Ja sotakuolemahan se on. Ei sitä kärsimystä soisi kellekään.
 
25 vuotta sitten Korpilammella tapasin veteraanin, joka kertoi 1960-luvulla käyneensä katsomassa sotakaveria, joka menetti molemmat kätensä ja jalkansa ja oli viettänyt 20 vuotta sängyssä parantumattomasti mielisairaana.

Siinä sodan kuva. Pitäisi jokaisen, joka intoilee, että pitäisi päästä koittamaan, ymmärtää se kuva
 
Jossain oli joku kertonu mitä unta oli nähny... No minä kerron nyt...Emäntä tosin sano, että jätät nyt vähemmälle sotien seurannan... Viime yönä näin unta että putin jahtas minua kalashnikov kädessä, oli viellä 47 malli... Näyttämönä oli semmonen normi aavikkokylä, tai kaupunki... Semmonen missä on niitä ykskerroksisia tasakattosia hiekanruskeita tönöjä... Minä juoksin perkeleesti, mutta unessa jo ajattelin että putleri on minua vanhempi mies, ei se minua juoksemalla kiinni saa... Sitte käännyin talon kulmasta vasemmalle... ja sillon putleri lasautti rynkyllään, keskelle selkää.... Nurkan takana oli tuttuja kavereita, ne kyselemään "osuko?" .... Minä että "Saatana osu keskelle selkää, mutta onneks oli repussa luotiliivit, ei tullu läpi." Ehkä alan kattomaan teletappeja , tai keksin jotain muuta, ettei nää uniin tuu ;)
 
Jossain oli joku kertonu mitä unta oli nähny... No minä kerron nyt...Emäntä tosin sano, että jätät nyt vähemmälle sotien seurannan... Viime yönä näin unta että putin jahtas minua kalashnikov kädessä, oli viellä 47 malli... Näyttämönä oli semmonen normi aavikkokylä, tai kaupunki... Semmonen missä on niitä ykskerroksisia tasakattosia hiekanruskeita tönöjä... Minä juoksin perkeleesti, mutta unessa jo ajattelin että putleri on minua vanhempi mies, ei se minua juoksemalla kiinni saa... Sitte käännyin talon kulmasta vasemmalle... ja sillon putleri lasautti rynkyllään, keskelle selkää.... Nurkan takana oli tuttuja kavereita, ne kyselemään "osuko?" .... Minä että "Saatana osu keskelle selkää, mutta onneks oli repussa luotiliivit, ei tullu läpi." Ehkä alan kattomaan teletappeja , tai keksin jotain muuta, ettei nää uniin tuu
Sulla on ollut unessa väärä kanava päällä ;)
 
Back
Top