Ukrainan konflikti/sota


Ukrainian gunners in Donetsk region wiped out Soviet ML-20 system, a weapon designed in 1937​


Voittoisa ja vapauttava Z-salamapartio on järjestänyt syksyn piristykseksi todellisen perinnease-esittelyn suoraan Stalinin vainojen ajoilta, koska vanhassa vara parempi. Pieleen toki meni sekin.
 

Ukrainian gunners in Donetsk region wiped out Soviet ML-20 system, a weapon designed in 1937​


Voittoisa ja vapauttava Z-salamapartio on järjestänyt syksyn piristykseksi todellisen perinnease-esittelyn suoraan Stalinin vainojen ajoilta, koska vanhassa vara parempi. Pieleen toki meni sekin.
Voipi olla että ei mene ihan sinne minne piti kuntääkätään. Toisaalta ei se murkula eikä vastaanottaja tiedä millä se matkaan saatettiin , sama on kranaatin tuhovaikutus( nooh siitä paikasta viis) . Tuo toki sitoo ihmisiä , ja tuhlaa ammuksia eikä tulinopeuskaan liene huima. Vanhaan Neukkudoktriimiin " tykkejä metrin välein" tuokin kelpaa. Paksukimin murkuloilla .. :) :) kuka tahtoo vetäistä narusta? ?
 
Ensimmäistä kertaa Ficon palattua valtaan Slovakian hallitus ilmoitti uudesta sotilasavustuspaketista Ukrainalle. Asiasta kertoi maan varapääministeri ja puolustusministeri Robert Kalinák kansainvälisessä puolustusteollisuuden foorumissa Kiovassa.

"Suurella ilolla ilmoitan, että yhdessä ministeri Šmyhalin kanssa olemme juuri allekirjoittaneet muistion 14. tukipaketista, joka sisältää insinööri- ja miinanraivausavun tarjoamista Slovakialta Ukrainalle," Kalinák totesi.

Lisäksi hän mainitsi, että Kiovassa käytyjen neuvotteluiden aikana tullaan keskustelemaan mahdollisista projekteista puolustusyhteistyön laajentamiseksi.
 

Veikkaanpa ja toivon, että tätä on oikein odotettu. Pian lähtee flamingot ja muut muutolinnut kohti venäjää. Oikeisiin kohteisiin. Oikeutetusti jopa lännen vellihousujen mielestä, kun Ukraina on pumpannut rautaa ja ei tarvitse itse peljätä eskalaatiota.
 
Palianytsia on nyt sitten virallisesti aktiivikäytössä olevaa kalustoa. Määrät kasvavat todennäköisesti tasaisesti ylöspäin. Tekee ryssille kyllä torjunnan haastavaksi kun nopeutta on aivan eri malliin kuin potkurihärveleillä ja 100 kg taistelukärki saa kyllä tuhoa aikaan.

Tuli illan aikana mieleen, että puheet Tomahawkeista voivat olla myös ryssien sumuttamista. He eivät voi tietää annetaanko niitä vai ei ja jos Tomahawkit annetaan niin Taurukset kaiketi myös samointein. Jokatapauksessa Venäjän on varauduttava siihen, että mitä jos Ukraina kuitenkin saa ne Tomahawkit? Tällöin pitäisi olla jotain parempaa jemmassa niiden torjuntaa varten. Mikäli hilloavat ohjuksia nyt varastoon niin se parantaa Ukrainan mahdollisuuksia saada vaikutusta drooneilla sekä omilla risteilyohjuksillaan.

Pelkästään tuolla huhulla on merkitystä joka on jollain tavalla otettava huomioon.

 
Flamingo faktoja/huhuja. Eli Zelensky kertoi, että viime viikolla käytettiin Flamingoja. Weltin mukaan se FSB:n datsa Krimillä jyrättiin kolmella Flamingolla. 15 metriset kraaterit kuulemma.

Örkkien videosta en tuollaista bongannut. Olikohan satelliittikuvaa, en muista.

Sinänsä tämmöinen syrjäinen kohde olisi hyvä harjoittelumaali. Ettei jyrätä vahingossa sitä vatnikkikerrostaloa.


Tämä näiden Flamingojen laukaisusta

 
Back
Top