Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Kyllä teekin kelpaa.Kiemurtelua....
Onko tässä kuitenkin putinin suunnitelma hyökätä Zelenskyn kimppuun turkissa? Tai siis ei putte itse, vaan esim. juuri henkivartijakaartiin sisällytetty nimetty murhaajahenkilö. putte tuskin edes uskaltautuu itse paikan päälle, vaan lähettää jonkun uhrattavan patsastelijan.Kiemurtelua....
No ainakin paikalle on lähetetty ihan täysi pellelauma kremlistä, eli jotain vara-ryssä-sitä-tätä ja nimiä joita ei ole koskaan kuultukaan. Ihan pellelauman johtaja jopa entinen kulttuuriministeri! Itse putler ei tule joten ei tuonne mene Zelenskikään.Onko tässä kuitenkin putinin suunnitelma hyökätä Zelenskyn kimppuun turkissa? Tai siis ei putte itse, vaan esim. juuri henkivartijakaartiin sisällytetty nimetty murhaajahenkilö. putte tuskin edes uskaltautuu itse paikan päälle, vaan lähettää jonkun uhrattavan patsastelijan.
Kulttuuria se on sirkus ja komediakin. Kyllä on siinä rivi yhden tempun poneja..No ainakin paikalle on lähetetty ihan täysi pellelauma kremlistä, eli jotain vara-ryssä-sitä-tätä ja nimiä joita ei ole koskaan kuultukaan. Ihan pellelauman johtaja jopa entinen kulttuuriministeri! Itse putler ei tule joten ei tuonne mene Zelenskikään.
https://yle.fi/a/74-20010573



Ihan samanlainen pellelauma kuin mitä amerikkalaisetkin ovat käyttäneet neuvotteluissa, joten tasoissa ollaan siinä suhteessa.No ainakin paikalle on lähetetty ihan täysi pellelauma kremlistä, eli jotain vara-ryssä-sitä-tätä ja nimiä joita ei ole koskaan kuultukaan. Ihan pellelauman johtaja jopa entinen kulttuuriministeri! Itse putler ei tule joten ei tuonne mene Zelenskikään.
https://yle.fi/a/74-20010573

Toi hekon romutus mennyt meikäiseltä ohi, vai onko sitä ollutkaan vielä missään?
Hyvää mietintöä. Toki epäilen vahvasti että riittää kantti lähteä haastamaan kenenkään kykyjä NATO-rajan takana, ainakaan Puolan tai siitä pohjoiseen. Tietävät ihan hyvin itsekin että jos erehtyvät heikoimmalta näyttäviin balttian maihin joissa etenemisen rajat tulee nopeasti vastaan kun ovat melko pieniä pinta-alaltaan ja sillä allekirjoittavat oman kuolemantuomionsa ollessaan niin Suomen kuin Puolan tulenkäyttöalueella koko Baltian alueen osalta puhumattakaa muiden NATO-liittolaisten asevaikutuksesta. Suomessa taas tulee turpaan, samoin Puolassa. Ei koulukiusaaja lähde haastamaan sitä mallioppilasta joka toki hymyilee mutta kulkee valmiiksi kolhuinen nyrkkirauta taskussaan valmiina.Itse nään putlerin suunnitelman aika selkeänä. Mahdollinen aikaikkuna on nyt tämä vuosi toimia ja homma etenee örkkien kiihtyvällä rekryämisellä. Nämä rekryytit sitten suodatellaan kahteen kastiin: taidottomat suoraan lihamyllyyn ja oppimiskykyiset sitten oikeaan koulutukseen. Nämä oikeaan koulutukseen kertyvät sitten esim. Suomen rajalle varuskuntiin. Tuonne myös kärrätään se paras uustuotannon kalusto. Kilo-örkki kulkee jalan, mopolla tai gold-kärryllä. Paremmin koulutettavista saadaan 6-12kk koulutuksella uusi ammattiarmeija. Lihavyöryllä pehmitetään ja tulevalla ammattiarmeijalla hyökätään keväällä 2026.
Tälle aikaikkunalle nykyinen rahoitusmalli saadaan venyteltyä vain vähäiselle setelipainolla jolloin talous ei vielä romahda inflaatioon. 2026 pitää sitten tehdä rajuja toimia ja siirtää koko maa pampulla ja naganin niskalauksuksella tapahtuvaan palkanmaksuun.
En usko pikaiseen rauhaan, putlerilla on pelimerkkejä ja ne käytetään ihan taatusti.
"Venäjällä ei ole rahaa jatkaa sotaa toiselle vuodelle tällä öljyn hintatasolla."
Eikä oo ihan ensimmäinen kerta muutennkun vastaava tapahtuuOlipa jännä, et tuo maalaus hommakin ryssittiin..

Ryssällä on kyllä käsittämätön kyky ryssiä ihan perusasiatkin. Milloin sim kortit on Sims pelejä, armeijan mainos sisältää länsimaista kalustoa, "ryssälän suuret saavutukset" videomateriaali on otettu elokuvasta tai tietokonepelistä, Urhea venäläinen sotilas olikin saksalainen jne. Igor ei jaksa tehdä yhtään taustatyötä ja älykkyys on muutenkin ameeban luokkaa, niin tuossa lopputulos. No saadaanpahan taas nauraa ihmiskunnan pohjasakalle.Eikä oo ihan ensimmäinen kerta muutennkun vastaava tapahtuu![]()
950 000 venäläistä uhria helmikuusta 2022 lähtien (kuolleet, haavoittuneet, kadonneet)
160 000 tappioita tammi-maaliskuussa 2025 (tammi: 48 060, helmi: 35 300, maalis: 40 670, huhti: 36 570)
Päivittäinen keskiarvo huhtikuussa: 1 220 uhria päivässä
Tammi-huhtikuun aikana saavutettu määrä: 1 627 km²
Keskimäärin 99 uhria per neliökilometri
Saavutukset 45 % vähemmän kuin vuoden 2024 lopussa
Neuvostoliiton-Afganistanin sota: 73 000 uhria 10 vuoden aikana
Tammikuu-huhtikuu 2025: 160 000 tappioita neljässä kuukaudessa Ukrainassa
Toinen Tšetšenian sota: yhteensä 6 000 kuollutta
Pelkästään Pokrovski-taistelu tammikuussa 2025: 7 000 kuollutta yhden kuukauden aikana
Verdun (1916): 70 000 keskimääräisiä kuukausitappioita
Venäjä 2025: 40 000 kuukausittaisia tappioita, mutta saavutettu hyöty on minimaalinen
Uudet venäläiset kutsuntaan otetut: 1 kuu koulutusta
Kansallisen strategisen reservin puuttuminen
600 000 venäläistä sotilasta Ukrainassa
Kuukaudessa noin 30 000 uutta rekrytointia
Kuukaudessa 36 000–40 000 uhria
Sotilaiden keskimääräinen kokemus: alle 6 kuukautta
Puolustusbudjetti: 183 miljardia dollaria (6,3 % BKT:stä)
45 miljardin dollarin budjettivaje vuonna 2025 (1,7 % BKT:stä)
Inflaatio: 10 % tai enemmän
Puolustusteollisuudessa 4,5 miljoonaa työntekijää (1400 yritystä)
50 % Neuvostoliiton aikaisista asevarastojen tuhoutumisesta
Pohjois-Korean toimittamat ammukset kattavat 75–100 % tarpeista
Puolijohteiden tuonnin lasku: 65 % Eli miun 2ha kesantopellollekin on suolattu inan alle 2 ukkoa. Hurja ajatella että kylän peltoaukealle olisi lahdattu satoja ryssiä kun tästä ikkunasta katsoo.Keskimäärin 99 uhria per neliökilometri
Ryssän tappiot tulee omasta hyökkäämisen halusta, jos he lopettavat hyökkäyksen, niin kuin varmasti tekevät jossain vaiheessa, niin rajatilanne alkaa jäätyä, koska Ukrainan ei kannata pyrkiä vastahyökkäykseen jos voimasuhteet on edelleen noin 1:1. Tässä tilanteessa tämä muuttuu asemasodaksi, ja ennen pitkään sovitaan tulitauko jota kuitenkin rikotaan kokoajan on todennäköisin vaihtoehto.Tuohon yllä maidan viestiin. Tapiot ovat olleet jo pidemmän aikaa enemmän kuin voivat rekrytä. Joten sotilaalinen voima tippuu joka kuukausi. Yleensä zenäjä on voinut hyökätä kun mies vahvuus on pyörinyt 550-700k välissä. Mutta kun on menty alle 600k niin sillon ne on alkaneet hiipumaan. Jos tuo pitänee paikkaansa niin menis 3-5 kk suunilleen niin aletaan olla 500k örkissä, Niin alkaako sen jälkeen tulla turpaan tiedä häntä. 2022 Ukrainan aluelliset palautukset niin ryssän mies vahvuus oli jotain 300k-400k välissä ja mobilisaation ja jenkit sai sen seis.
Ryssän tappiot tulee omasta hyökkäämisen halusta, jos he lopettavat hyökkäyksen, niin kuin varmasti tekevät jossain vaiheessa, niin rajatilanne alkaa jäätyä, koska Ukrainan ei kannata pyrkiä vastahyökkäykseen jos voimasuhteet on edelleen noin 1:1. Tässä tilanteessa tämä muuttuu asemasodaksi, ja ennen pitkään sovitaan tulitauko jota kuitenkin rikotaan kokoajan on todennäköisin vaihtoehto.
Tuskinpa ryssä päästäisi tilanteen siihen pisteeseen, että Ukrainalle muodostuisi suurta voimasuhde-etua, eli tuo tilanne että niille alkaisi tulla turpaan on mielestäni epätodennäköinen.
Asemasota varmaan tässä sodassa tulee näyttämään hyvin samalta kuin nytkin, mutta tappiot on varmaan huomattavasti pienemmät kun kaivautuvat vaan maan alle.