Ukrainan konflikti/sota

Valmistuskapasiteetti on jotain 1200+ vuodessa ja uudempi versio vähintään tuplaa kantaman, tosin tuo on vielä kehitysasteella. Ranskan tuntien se tullee testattavaksi Ukrainaan heti kun mahdollista.


Alkaa olemaan ilmeisesti IFV:t vähän kortilla. Pikkuisen raskas ja kömpelö viritys, mutta ryssäthän on tunnetusti asetekniikassa ihan virtuooseja. Paikalleen laitettuna tuo vain odottaa tykin tai heittimen ammusta saapuvaksi. Ei jatkoon.



Kirjoitin reilut 2 vuotta sitten että rintamalla oli havaittu useita mt-lb tela-ajoneuvoja, mihin oli kiinnitetty laivaston 2M-3 2X 25mm konetykkejä, joiden alkuperäinen tarkoitus oli toimia taistelulaivan it omasuojana.

Koska kaikki mtlb:t on tuhottu niin nyt laivastoturretteja lyödään jo kuorma-autoihin.

1750890801630.webp
 
Viimeksi muokattu:
Väitetysti jonkinlainen ryssän ammusvarasto räjähtelee hyvin kaukana idässä:

There are only five possibilities for how the fire started at the RF ammo dump in the eastern Transbaikal region of Russia given it is +-3,300-miles (5,300 km) from Ukraine:

- Sabotage;
- Accident;
- Wildfire;
- Spiderweb II; and,
- Vodka.



-

MUOKKAUS: ilmeisesti tämä alkoi jo aikaisemmin tänään, valoisan aikaan (nämä twiitit on julkaistu 25.6.2025 klo 14.42 Suomen aikaa):

Ammunition is exploding at a military facility in the Transbaikal region of Russia. The cause is not associated with regional wildfire and is most likely the result of SWD (Smoking While Drunk).

Too far away for LR UAV's.


1750890952579.webp

 
Viimeksi muokattu:
Päivän luvut:
511709399_1076358218010589_4164714842698057024_n.jpg
 
Linkataas tännekin.
Tässä ukrainalaisen sodankäynnin asiantuntija Serhi Kuzanin ajatuksia miten Venäjää vastaan taistellaan.
Jatkokeskustelu kuulunee tänne paremmin:
 
:ROFLMAO:

Ei todellakaan jatkoon! Ensimmäisissä kommenteissa jo ammuttu tuo pölkkypäinen idea alas.
Se vie paljon tehoa, ja niiden pitäisi toimia laivan tutkan ohjaamina... wtf?

Paniikkireaktio ryssiltä selvästi.
Eihän tuosta puutu kuin se tutka ja betonisuoja ympärille.
 
Tässä Girkinin tuore arvio siitä mitä voi odottaa seuraavien kuukausien osalta:

Girkin's prediction for the next few months of the war:

Our offensive on Sumy-Kharkiv (and not only) will "get bogged down" and stop in the next 2-3 weeks and will go into the same "snail's pace" as in Donbass.

The enemy:

a) will sharply increase strikes deep into our territory with UAVs and missiles;

b) In the middle - second half of the summer (when it is sure that our reserves are exhausted, and there is no longer a threat of a breakthrough of the front) it will deliver 1-2 (or more) strong and dangerous counterattacks (or attacks in other directions).

Only one thing depends on the outcome of these battles: will we come to the fall with the same (or slightly improved) positions, or ..., or will we come with positions worsened (and by how much).

For now, this is all I want to write.


 
Viimeksi muokattu:
Olenkin odottanut, milloin Ukraina kopioi tai tekee oman versionsa ryssän KAB- eli ohjautuvien liitopommien kitistä. Tässä se on:

Declared as: Ukrainian KAB with an analogue of UMPK. Range 60 kilometers. Price for the module itself "planning and correction" - $ 25,000.

-

Ukraine has created an analogue of Russian KABs with a range of 60 km, — Defense Express.

▪️ The developers are actually repeated the appearance of the Russian UMPK.
▪️ Solutions are already being worked on that will allow hitting targets at a range of 80 km.



Väitetysti Ukrainan liitopommi käytössä.

 
Operatiivinen tilannetieto 26.6.2025 klo 08.00 – koskien Venäjän hyökkäyssotaa
Kunnia Ukrainalle!

Tänään on meneillään 1219. vuorokausi Venäjän federaation laajamittaisesta aseellisesta hyökkäyksestä Ukrainaa vastaan.

Kuluneen vuorokauden aikana kirjattiin yhteensä 154 taistelukosketusta.

Tarkennettujen tietojen mukaan vihollinen suoritti 79 ilmaiskua, pudottaen 117 ohjattua pommia. Lisäksi venäläiset käyttivät 3278 itsemurhalennokkia ja tekivät 5902 tulitusta Ukrainan asevoimien asemia ja asutuskeskuksia vastaan.

Ilmaiskuja kohdistettiin muun muassa seuraaville paikkakunnille:
• Harkovan alue: Vodjane, Hraniv, Okhrimivka, Hryhorivka
• Donetskin alue: Poltavka, Shakhove, Illinivka, Volodymyrivka, Popiv Yar, Novotoretske, Sukhyi Yar, Myrnohrad, Pokrovsk, Udachne, Oleksandrohrod, Andriivka-Klevtsove
• Zaporižžjan alue: Malynivka, Olhivske, Kamjanske
• Hersonin alue: Olhivka, Tavriiske

Puolustusvoimien ilma-, raketti- ja tykistöjoukot iskivät vuorokauden aikana 11 vihollisen henkilöstön, aseistuksen ja kaluston keskittymäalueelle, yhden tykistöjärjestelmän ja yhden muun tärkeän kohteen.

Tilanne rintamasuunnilla:
• Pohjois-Slobozhanskin ja Kurskin suunnat: Ukrainan joukot torjuivat 14 hyökkäystä. Vihollinen teki 8 ilmaiskua, pudotti 20 ohjattua pommia, ja suoritti 263 tulitusta, joista 7 raketinheitinjärjestelmillä.

• Etelä-Slobozhanskin suunta: 8 hyökkäystä alueilla Vovtšansk, Vovtšanski Khutory ja Lyptsi.

• Kupjanskin suunta: 4 hyökkäystä pysäytettiin alueilla Holubivka, Stepova Novoselivka, Nova Kruhljakivka ja Zelenyi Hai.

• Lymanskin suunta: 17 hyökkäystä, pyrkien murtautumaan puolustukseen Hrekivka, Kopanky, Nadiia, Ridkodub, Kolodiazi, Zelena Dolyna ja Torske -alueilla.

• Siverskin suunta: 4 hyökkäystä torjuttu alueilla Verkhniokamjanske ja Hryhorivka.

• Kramatorskin suunta: 8 taistelukosketusta, vihollinen pyrki etenemään Stupochkyyn ja Bila Horaan.

• Toretskin suunta: 16 hyökkäystä Toretskin, Nelipivkan, Oleksandro-Kalynoven ja Yablunivkan alueilla.

• Pokrovsken suunta: Ukrainan puolustajat torjuivat 51 vihollisen hyökkäystä. Hyökkäyksiä oli alueilla Poltavka, Myrne, Koptjeve, Myroljubivka, Lysivka, Zvirove, Udachne, Novosergiivka, Novomykolaivka, Orikhove ja Oleksiivka.

• Novopavlivkan suunta: 20 hyökkäystä Zaporižžjan, Vilne Polen, Perebudovan ja Shevchenkon alueilla.

• Huljajpilen suunta: 1 hyökkäys Malynivkan lähellä.

• Orihivin suunta: Vihollinen yritti edetä Novoandrijivkan suuntaan.

• Dneprin vasemman rannan suunta: 2 epäonnistunutta yritystä edetä Ukrainan asemia kohti.

• Volynin ja Polissjan suunnat: Ei havaintoja vihollisen hyökkäysryhmien muodostamisesta.

Vihollistappiot

Ukrainan joukot aiheuttavat viholliselle jatkuvasti raskaita tappioita henkilöstössä, kalustossa ja toimivat tehokkaasti vihollisen hyökkäyspotentiaalin heikentämiseksi myös syvässä selustassa.

Vuorokauden aikana arvioidut vihollistappiot:
• 1100 sotilasta
• 1 panssarivaunu
• 7 taisteluajoneuvoa
• 48 tykistöjärjestelmää
• 107 droonia
• 111 ajoneuvoa
• 1 erikoiskalustoyksikkö

IMG_7895.webp

Liity puolustusvoimiin!
Yhdessä voittoon!
Kunnia Ukrainalle!

Vilkas työpäivä Pohjois-Slobozhanskin suunnalla. Sumin alueen puolustaminen on yksi tämän hetken tärkeimmistä tehtävistä.

Touko–kesäkuun tapahtumien perusteella voidaan todeta, että tämänvuotinen vihollisen niin kutsuttu “kesähyökkäyksen” aalto Venäjältä käsin on tyrehtymässä samalla tavoin kuin viime vuonna – aivan kuten yritys edetä Harkovan alueella. Sen sijaan aiemmin tekemämme päätökset tuottavat jo tulosta.

Venäjän joukkojen eteneminen Sumin raja-alueella on tällä viikolla pysäytetty, ja taistelukosketuslinja on vakautettu.

Tietyillä alueilla yksikkömme käyttävät menestyksekkäästi aktiivisen puolustuksen taktiikkaa ja vapauttavat Ukrainan maata Sumin rajaseuduilla.

Pohjois-Slobozhanskin ja Kurskin suunnilla olemme jälleen sitoneet noin 50 000 Venäjän asevoimien sotilasta, mukaan lukien heidän maahanlaskujoukkojensa ja merijalkaväen eliittiprikaateja.

Hyökkäystoimintamme Gluštšivskin alueella Kurskin oblastissa pakotti vihollisen siirtämään osan joukoistaan oman alueensa puolustukseen. Tämä heikensi merkittävästi vihollisen pääjoukkojen hyökkäyspotentiaalia Sumin suunnassa.

Pohjois-Slobozhanskin suunnalla toimivan joukkoyhteenliittymän komentoon on perustettu erityisryhmä Sumin alueen – sen kaupunkien ja kuntien – puolustusta varten. Ensisijaisia tehtäviä ovat linnoitteiden vahvistaminen ja insinööri- sekä linnoite-estejärjestelmän kehittäminen.

Lisäksi on nimetty vastuuhenkilö, joka vastaa Sumin alueen kaupunkien ja kuntien puolustuksen valmistelusta sekä tehokkaasta estejärjestelmän toteutuksesta todennäköisillä vihollisen etenemissuunnilla.

On nimetty myös apulaiskomentaja insinööri- ja linnoitustöiden kysymyksissä.

Arvioin tilanteen paikan päällä pelloilla ja metsissä – tarkastin linnoitustyöt, mukaan lukien ne osiot, joista aluehallinto (OVA) ja valtion erikoisrakennuspalvelu (DSST) vastaavat. Työ on käynnissä, mutta sen tahtia on nopeutettava, ottaen huomioon modernin sodankäynnin vaatimukset.

Lisälinnoitteiden rakentaminen, “tappovyöhykkeiden” organisointi, droonien vastaiset suojakäytävät sotilaidemme turvaksi sekä logistiikan turvaamiseksi ovat selkeitä tehtäviä, joita toteutetaan – mutta niiden suoritusnopeuden on parannuttava merkittävästi. Palaan tarkistamaan tilanteen määräajan päättyessä.

Synkronoin toimintaa komentajien ja sotilaiden kanssa paikan päällä Sumin alueella ja prikaatien komentopaikoilla. Kiitän kaikista ajatuksista ja ehdotuksista. Annoin tarvittavat ohjeet organisatorisiin asioihin ja yksiköiden huoltoon liittyen.

Kiitos rohkeudesta ja ammattitaidosta kaikille Sumin alueen puolustajille – alkaen rivimiehistä ja aliupseereista aina joukkokokonaisuuden komentajaan, prikaatikenraali Oleg Apostoliin saakka.

Palkitsin parhaat sotilaat ylipäällikön kunniamerkeillä.

Rynnäkkörykmentit, maahanlaskuprikaatit ja koneelliset yksiköt – Sumin alue ja koko Ukraina on ylpeä teistä ja kiittää teitä!

Tarvitsemme konkreettisia tuloksia miehittäjän tuhoamisessa.

Yhdessä kestämme, yhdessä voitamme.

Kunnia Ukrainalle!

Välitön vastaus ruotsalaiseen Tridoniin: paskiaiset esittelivät uuden ilmatorjuntajärjestelmän “Tremor”

Kuva tästä räpellyksestä, otettu tilapäisesti miehitetyssä Sevastopolissa, julkaistiin muutama päivä sitten – ja totta kai meille alkoi heti sataa pyyntöjä kommentoida tätä “kehitystyötä”. Siispä jätetään vitsit hetkeksi ja siirrytään faktoihin.

Kuvassa nähdään laivastokäyttöön tarkoitettu 30 mm kuusiputkinen tykistöjärjestelmä AK-306, joka on sijoitettu KamAZ-5350:n alustalle. Itse järjestelmä vastaa useilta osin AK-630:tä. Siinä käytetään sähkötoimista AО-18Л-automaattitykkiä, jonka tehovaatimus on 10 kW – toisin kuin alkuperäisessä AO-18:ssa, jossa on kaasu- ja kaksoismäntämoottori.

AK-306:n tulinopeus on pudotettu 5000 laukauksesta 600–1000 laukaukseen minuutissa, minkä ansiosta vesijäähdytys piippublokille on voitu jättää pois. Suuntaus tapahtuu etäohjatusti. Järjestelmän massa ilman ammuksia on 1100 kg, täyden ammuskuorman kanssa – 1500 kg.

Mutta kysymyksiä riittää:
– Missä on virtalähde? Aiotteko tosissanne raahata perässä 10 kW tehoyksikköä?
– Miten suuntausjärjestelmä on integroitu? Näettekö sen kuvassa? Ette? Niin emmekään.
– KamAZ-alusta? Tämän tykin rekyyli hajottaa sen hetkessä.

Yhteenveto: tämä ei ole mikään ilmatorjuntajärjestelmä (ZSU), vaan pelkkä tykin siirto pisteestä A pisteeseen B.
Auringonkukka 🌻


“Me luultiin, että ne on järjissään – mutta ne on, saatana, täysin seonneet”
— Sun Tzu, Sodan taito (oikeasti vain ylläpitäjä, joka kirjoitti edellisen postauksen)

Viime kerralla kirjoitimme jo tästä KamAZin lavalle laitetusta “ersatz-ilmatorjunnasta” – silloin se vain kuljetettiin jonnekin, ja olisi voinut ajatella, että asia jäi siihen. Mutta ei. Nyt tämä vekotin on bongattu miehitetyllä Etelän alueella (ei niillä teidän “uusilla alueilla”, senkin huulihönkäilijä takavetoinen s*ka).

Kuvassa näkyy maahan asennettu AK-306, jonka alustassa voi nähdä virtakaapelin ja ohjausjohdon. Eli jossain lähellä täytyy olla komentopiste ja generaattori. Tämän kapistuksen tähystyssysteemi on täysi arvoitus: joko se on revitty jostain samasta partioaluksesta kuin tutka/SUV-järjestelmä – tai sitten komentajan osoittava sormi toimii tähtäimenä.

Entäs teidän kiinteät ilmapuolustusjärjestelmät? Eikö ne Pantsirit enää pysy mukana, kun vastaan tulee Fevral-droonit? 😂

Auringonkukka 🌻

Edit:

IMG_7897.webp
 
Viimeksi muokattu:
Etelä-Korealaisten mukaan P-Korea saattaa lähettää lisää joukkoja sotimaan. E-Korean tiedustelun mukaan heinä-elokuulle on suunniteilla venäläisten isompi hyökkäys.

North Korea may send more troops to Russia in July or August for Ukraine war, Seoul says​


SEOUL, June 26 (Reuters) - North Korea may deploy additional troops to Russia to fight in the war against Ukraine in July or August and Pyongyang is continuing to supply arms to Russia, South Korean lawmakers said on Thursday, citing a briefing by the intelligence agency.

The National Intelligence Service (NIS) believes Russia may be readying to mount a large-scale assault against Ukraine in July or August, South Korean member of parliament Lee Seong-kweun told reporters after the closed-door briefing.
https://www.reuters.com/business/ae...-or-august-ukraine-war-seoul-says-2025-06-26/
 
Hyvä hetki tarkastella Ukrainan päivän torjuntailmoitusten tiettyjen numeroiden kehitystä, laitan kuvat ja tuumailun spoilerin taakse:

Nämä kaikki kuvaajat ovat seitsemän päivän liukuvia keskiarvoja, ne tasoittavat suurimpia vaihteluita ja kertovat paremmin trendin muutoksista.

Tässä ensin jalkaväen päivätappiot:

1750952582049.webp

-

Tässä panssarivaunut:

1750952619160.webp

-

Tässä panssaroidut taisteluajoneuvot ("armoured combat vehicles"):

1750952662846.webp

-

Tässä tykistö + MLRS-raketinheittimet:

1750952700233.webp

-

Tässä "vehicle & fuel tank" kategoria joka sisältää myös panssaroimattomat siviiliajoneuvot:

1750952744886.webp

-

Jokaisessa kuvaajassa on nähtävissä muutama huippu viimeisen kahden kuukauden aikana, mutta yleisesti ottaen ollaan selvästi maalis-huhtikuun 2025 tasoa alemmalla.

Jalkaväen tappioiden osalta marras-joulukuu 2024 olivat selvästi suurempia, vaikka edelleen ollaankin reilussa 1000 sotilasta per päivä tasolla.

Pienempiä tappioita on selitetty sillä että ryssä on vaihtanut taktiikaksi pienillä jalkaväkiryhmillä tehtävät hyökkäykset, joita tuetaan tykistöllä, ohjautuvilla liitopommeilla ja FPV-droneilla. Näissä hyökkäyksissä on käytetty paljon siviiliajoneuvoja, erityisesti motocross-pyöriä. Kenties tämä näkyy panssaroimattomien ajoneuvojen tappioissa, jotka ovat edelleen kohtuu korkeita vaikka eivät olekaan maalis-huhtikuun 2025 tasolla.

Panssarivaunuja, IFV- ja APC-vaunuja puolestaan on säästelty, mikä ei tarkoita nolla tappioita mutta aikaisempaa pienempiä joka tapauksessa.

Mielenkiintoista nähdä, mitä tapahtuu seuraavan kahden kuukauden aikana. Tuossa ylempänä on kirjoitettu Pohjois-Korean uusista joukoista sekä spekuloitu heinä-elokuussa tapahtuvalla "uudella suurhyökkäyksellä". Niitä on nähty eri aikoina ja eri tyylisiä.

Onko kalusto todella sillä tasolla että esim. panssarivaunuja ei tohdita käyttää massamaisesti vaan pyritään säästämään "sodan jälkeiseen aikaan"? Sama juttu muun tärkeämmän sotilaskaluston kanssa. JOS näin on, niin se tuleva suurhyökkäys ei voisi nojata merkittävästi näiden käyttöön ja tapahtuisi pääasiassa samoilla taktiikoilla kuin alkukesän hyökkäykset. TAI kenties kaluston säästäminen on tehty juuri tämän "tulevan suurhyökkäyksen" takia ja nähdään taas merkittävästi suurempia tappioita?

Minä olen epäileväinen "tulevan suurhyökkäyksen" osalta: ei ole nähty merkittävää kasvua ryssän rekrytointimäärissä, mikä tarkoittaa että sotilaita ei ole yhtä paljon uhrattavaksi kuin vuodenvaihteen tienoilla. Muutama tuhat sotilasta Pohjois-Koreasta ei käännä tilannetta merkittävästi suuntaan tai toiseen. Kaluston osalta varastotukikohdat alkavat olemaan tyhjiä, eivät 100% tyhjiä mutta korvaavan kaluston aktivointi on vaikeampaa kuin aikaisemmin. ELI onko halua ottaa riskejä kaluston suuremmista tappioista, onko mitä uhrata? Millä eväillä se "tuleva suurhyökkäys" olisi siis tarkoitus toteuttaa? Kesäkuu on kohta takana ja heinäkuu alkamassa joten ei ole paljoa aikaa.
 
Ryssä oppii:

122 mm BM-21 MLRS, but here you can see Russian 122 mm BM-1TU (one tube only).

Apparently copied from Hizbollah.


Katso liite: 122923

Katso liite: 122924

Tähän sitten näitä faktoja: ryssältä ei ole rahat loppu. Sotatalous pyörii ja tuottaa sotavermettä. jne. Miksi ihmeessä tuolla sitten hyökätään mopoilla ja henkilöautoilla sekä viritellään näitä ihme-aseita. Tuonkin osumatarkkuus lienee normikantamalla luokkaa järkyttävä, kun koko järjestelmän idea on pippuroida se neliökilometri kun ammutaan kymmeniä raketteja.
 
Tuore satelliittikuva Engels-2 sotilaslentokentältä, kuva otettu tänään aamulla. Sinne on saapunut tänään aamulla kaksi Tu-160 pommikonetta, mikä saa miettimään siirron tarkoitusta. Onko kenties aikomuksena tehdä jonkinlainen ohjusisku lähipäivinä? Toki kyseessä voi olla jonkinlainen rahti- tai koulutuslento myös mutta pommikoneiden siirto tälle ja Olenya kentällä voi ennakoida tulevaa iskua.

High-resolution satellite images of Engels Airbase as of June 26, 08:25 UTC

The airbase housed 3 Tu-160 (Blackjack), 2 Tu-95MS (Bear-H) and 1 Tu-134 (Crusty).

Two Tu-160s were redeployed here from Borisoglebskoye Airbase this morning, and landed at around 7 AM UTC.


1750954346637.webp


-

Tässä tänään otettu satelliittikuva Ukrainka sotilaslentokentältä, se sijaitsee kaukana Venäjän idässä ja valtaosa Tu-95MS pommikoneista on "varastoituna" siellä.

Satellite images of Ukrainka Airbase as of June 26, 02:56 UTC

The airbase housed 2 Tu-160 (Blackjack), 37 Tu-95MS (Bear-H), 2 Il-78M (Midas), and 2 Il-18 (Coot).

Two Tu-160s have been redeployed from Yelizovo Airbase to Ukrainka Airbase.


1750954623296.webp

1750954665600.webp


-

Hän julkaisi myös tänään otetun satelliittikuvan Yelizovo sotilaslentokentältä (LÄHDE). Kaluston määrä on aika vähäistä, tosin kaksi Tu-160 pommikonetta lensi tältä kentältä Engels-2 kentälle ja saapui sinne tänään aamulla:

Satellite images of Yelizovo Airbase as of June 26, 0:49 UTC

The airbase hosted 1 Tu-160 (Blackjack), 1 Il-76MD (Candid), 1 Tu-134 (Crusty), as well as various transport, maritime, and fighter aircraft.

Two Tu-160s were previously relocated from Yelizovo Airbase to Borisoglebskoye Airbase, and earlier today they arrived at Engels Airbase.


1750954944035.webp
 
Viimeksi muokattu:
Muutama OSINT-tili näyttää olevan tätä mieltä, tässä se miten satelliittikuvista ryssän varastotukikohtia seuraava Jompy kommentoi CIT:n julkaisua (hän vastaa D'Mithridates (Mobilization briefs and analysis @CITeam_ru) jakamaan viestiin, jossa on linkki ko. artikkeliin):

If you somehow missed it, we've eventually published our longread on the T-90M production-quite a hot topic recently. I hope you'll enjoy the reading!

As Soviet-era armored vehicle stockpiles near exhaustion, Russia’s ability to build new tanks is under scrutiny. We investigated the current T-90M production rate and how it’s changed over time


https://notes.citeam.org/eng_t90?cda=

-

Johon Jompy vastasi näin:

Great job man, I'm surprised my own estimates on T-90M production rate fit so much with yours.

Johon D'Mithridates (Mobilization briefs and analysis @CITeam_ru) vastasi näin:

Thank you for appreciation, and for your work as well. It really helped while we were writing this piece! So you too are at 250-300?

Johon Jompy vastasi näin:

Yeah, got a lot of flak for it:

I believe it's closer to 200-300 per year. But in any case, far fewer than what's said here.
(hän vastasi tällä viestillä väitteeseen jonka mukaan ryssän valmistaisi 1500 kpl uusia panssarivaunuja kolmessa kuukaudessa)


-

Tiedän että D'Mithridates on seurannut hyvin tarkasti tämän sodan aikana ryssän rautateitä ja pitänyt silmällä eri tehtaiden ja BTRZ pajojen "tuotantoa". Hän myös kommentoi taannoista IISS:n artikkeli jossa oli arvioitu T-90M uustuotantomääriä sen perusteella, mitä UVZ on jakanut julkisuuteen uusien "batch" eli erien poistumisesta tehtaalta. D'Mithridates arveli että kyseinen data olisi puutteellinen ja todellinen uustuotanto olisi suurempaa kuin siinä arveiltiin.

Hyvin pitkään T-90M uustuotannon on arveltu olevan vähäistä, kokoluokan ollessa 60-140 kpl per vuosi.

CIT arvioi omassa artikkelissaan että uustuotanto oli tuolla tasolla vielä vuosina 2022 ja 2023 mutta olisi kasvanut siitä selvästi vuonna 2024:

Thus, in our opinion, T-90M tank production at Uralvagonzavod in 2022 amounted to 60-70 units. In 2023, production volumes further increased, driven by additional hiring and a transition to a 3-shift, 24-hour production schedule. It is likely that during this period, production could have increased to 140-180 tanks per year, and by 2024, it could have exceeded 250—possibly even 300—tanks per year. A recent Wall Street Journal article cited Western intelligence sources estimating current production at about 300 tanks annually. Based on information from reliable analytical sources available to us, production in 2024 was around 280 T-90M tanks per year.

Hyvä myös huomioida heidän artikkelinsa arvio UVZ:n T-90A ja T-90S/SA panssarivaunujen ja niiden kittien uustuotannosta aikavälillä 2001-2018:

Katso liite: 122857

Artikkeli ei anna tarkkoja numeroita jokaisen tilauksen valmistuksesta per vuosi, mutta kokeilin kuitenkin sovittaa sen datan taulukoksi. Tässä heidän numeronsa karkeasti ottaen (tässä on tehty muutamia arvauksia yllä olevaa kuvaajaa tihrustamalla):

Katso liite: 122864

Tästä määrästä valtaosa oli ulkomaan vientiä, ainoastaan noin 280 kpl T-90A panssarivaunuja valmistui Venäjän armeijalle, vaunut valmistettiin aikavälillä 2004-2010.

-

Tässä CIT:n arvio T-90M vaunujen sopimuksista sekä niiden valmistumisesta ja aitojen uusien vaunujen määrästä suhteessa vanhojen T-90 obr 1992 ja T-90A vaunujen modernisointiin T-90M standardiin:

Katso liite: 122858

-

ELI he näkevät T-90M vaunujen valmistus sekä modernisointien määrät per vuosi:

2022 = 60-70 kpl
2023 = 140-180 kpl - eli 2-3 kertainen määrä edelliseen vuoteen verrattuna
2024 = 280 kpl - eli 1,5-2 kertainen määrä edelliseen vuoteen verrattuna
2025 = ?

Minulla ei ole syytä epäillä heidän arviotaan, tosin heidän artikkelinsa ei myöskään selitä pitkään ja perusteellisesti, mihin nämä numerot perustuvat. Ovatko ne teoreettisia arvioita eli ekstrapoloitu edellisistä vuosista, ottaen huomioon työvuorojen lisäyksen ja muita tekijöitä? Vai onko tällainen tuotantomäärä kyetty vahvistamaan esim. videoiden, satelliittikuvien ja muiden tiedustelutietojen avulla?

280 kpl per vuosi tarkoittaisi keskiarvoisesti 23-24 kpl per kuukausi, mikä on melkoinen määrä. Luulisi tällaisen "virran" näkyvän, olisi vaikea pitää sitä salassa? Panssarivaunut voidaan tietysti kuljettaa panssarijoukkojen tukikohtiin ja varastoida peltihalleihin, jolloin niitä ei näe optisilla satelliiteilla, mutta mietin silti että OPSEC:in täytyy olla erinomaista, ettei näistä ole vuotanut yhtäkään kuvaa tai videota julki viime vuonna eikä tänä vuonna.

-

MUOKKAUS: täsmennän tätä viestiä. Jompy kommentoi UVZ:n T-90M vaunujen uustuotantoa näin (10.6.2025): LÄHDE

I believe it's closer to 200-300 per year. But in any case, far fewer than what's said here.

Häneltä kysyttiin näin:

I think your estimate includes the T-90A -> T-90M modernisation.

Johon Jompy vastasi näin: LÄHDE

Nope, I'm going off visual evidence from transpotters. But this is just my own estimate.

Panssarivaunuja ja ryssän tuotantoa tarkasti seuraava Athene Noctua vastasi Jompyn viestiin näin:

The maximum theorical output of UVZ is 200 brand new tanks per year (based on the 30 previous year production numbers including exports). Remember that the workforce went down continuously after the different fusion and acquisitions processes.

-

IISS julkaisi 11.6.2024 tällaisen artikkelin jossa yritettiin arvioida T-90M uustuotantoa julkisen materiaalin eli luovutettujen erien (batch) perusteella:

https://www.iiss.org/online-analysi...ian-t-90m-production-less-than-meets-the-eye/

Lyhyt lainaus artikkelista:

"increase in annual output from about 40 before February 2022 to a wartime output of 60–70 for 2023, with possibly even more to be produced over the course of 2024. Based on this pattern, the production rate from 2025 could be more than 90 annually."

Artikkeli sisältää mm. tällaisen taulukon:

Katso liite: 122906

Muistan että eri OSINT-tilit kritisoivat tätä laskelmaa sen julkaisun aikaan. Kritiikki johtui mm. siitä että ryssä ei julkaise kaikkea materiaalia toimitetuista uusista vaunuista eli tämä ei ole koko totuus. Lisäksi laskelmaa vääristää se että ei ole tarkkaa tietoa kunkin erän koosta, minkä IISS myöntää itsekin - he käyttävät pyöreitä ilmaisuja kuten "at least" tai "around".

Toki lainatun tekstin arvio "90 kpl T-90M vaunuja vuonna 2025" jää hyvin kauas siitä mitä Jompy ja CIT arvioivat, heidän arvionsa ovat kokoluokassa 200-300 kpl vuonna 2025.
Mielenkiintoista analyysia. Tästä about 300kpleen vuotuisesta T-90 valmistustahdista on nyt ollut usemmassakin lähteessä juttua. Taisi olla myös Sotakorkeakoulun suunnalta.
Tässä minua, näin vanhana panssarimiehenä, mietityttää eniten tämä; mistä näihin vaunuihin saadaan tykit, mallia 2A46M-5 siis.

Ryssien tykkituotanto on, RUSIn mukaan keskittynyt kahteen, tai maksimissaan neljään tuotantolaitokseen ja todennäköisesti 2A46M-5 tehdään Jekaterinburgissa tehdas numero 9:ssa (ei siis pidä sekoittaa pilveen numero 9). Näitä on tehty myös Permissä sijaitsevassa Motovilikan tehtaassa, joka on sittemmin mennyt konkurssiin - joka ei tietenkään tarkoita sitä, etteikö taontakoneet olisi edelleen käytössä.
Putkituotanto on kuitenkin pääosin kahdella tehtaalla, em. numero ysillä ja Titan-Barrikadilla Volgogradissa.
Lisäksi on mahdollista että jotain tuotantoa myös Burevestnikin tutkimuskeskuksessa Nizhny Novgorodissa.

Noista laitoksista siis pitäisi saada kaikki venäjän sotavoiman käyttämät tykinputket. Taonta on ilmeisesti hankalaa hommaa ja kaikki laadukkaat taontalaitteet ovat länsimaisia. Uusimmat koneet on toimitettu Itävallasta joskus 2010 paikkella. Laitteisto kuluu, varaosien (etenkin laadukkaiden) saaminen on hankalaa. RUSI:n mukaan näitä saadaan smuglattua E-Afrikasta ja Turkista, ja lisäksi tietenkin kiinalaisilla on taontakoneita mutta laadultaan huomattavasti heikompia.

Anyway, näiden tietojen perusteella noista laitoksista ei saada välttämättä edes 300 putkea vuodessa ulos, ja jos nyt oletettavasti muutkin vetimet tarvitsevat tykinputkia, joko uustuotantoon tai vaihtoputkia, niin minun matematiikkakyvyillä ei mitenkään saada edes kahtasataa tykillä varustettua T-90 vaunua valmiiksi vuodessa.

Tykkien lisäksi panssarivaunussa on muitakin osia, joiden kanssa laadusta ei oikein hirmuisesti voi tinkiä, kuten vaikka laakerit. Joita niitäkään ei kovin helposti saa. Tai optroniikka.

Jokin tässä ei nyt siis kohtaa ..
--
Edit: lisätään tähän nyt vielä sekin seikka, että ryssillä ei liioin riitä mm. kromi, siis omasta takaa. Joten myös kromia pitää salakuljettaa näiden kepulimaiden kautta .. ja tietenkin lännen pitäisi räimäistä kyseisille toimijoille kunnon sanktiot niskaan.
 
Viimeksi muokattu:
Väitetysti räjähdys ja sitä seurannut tulipalo Bryanskissa Venäjällä. Mahdollisesti polttoainevarastolla, mahdollisesti jossain muualla - odotellaan geopaikannusta ja/tai lisätietoja:

An explosion rocked Bryansk, Russia, and a fire broke out shortly after.

It’s still unclear what exactly was hit—some say it might’ve been a fuel depot, but that hasn’t been confirmed yet.


 
Mielenkiintoista analyysia. Tästä about 300kpleen vuotuisesta T-90 valmistustahdista on nyt ollut usemmassakin lähteessä juttua. Taisi olla myös Sotakorkeakoulun suunnalta.
Tässä minua, näin vanhana panssarimiehenä, mietityttää eniten tämä; mistä näihin vaunuihin saadaan tykit, mallia 2A46M-5 siis.

Ryssien tykkituotanto on, RUSIn mukaan keskittynyt kahteen, tai maksimissaan neljään tuotantolaitokseen ja todennäköisesti 2A46M-5 tehdään Jekaterinburgissa tehdas numero 9:ssa (ei siis pidä sekoittaa pilveen numero 9). Näitä on tehty myös Permissä sijaitsevassa Motovilikan tehtaassa, joka on sittemmin mennyt konkurssiin - joka ei tietenkään tarkoita sitä, etteikö taontakoneet olisi edelleen käytössä.
Putkituotanto on kuitenkin pääosin kahdella tehtaalla, em. numero ysillä ja Titan-Barrikadilla Volgogradissa.
Lisäksi on mahdollista että jotain tuotantoa myös Burevestnikin tutkimuskeskuksessa Nizhny Novgorodissa.

Noista laitoksista siis pitäisi saada kaikki venäjän sotavoiman käyttämät tykinputket. Taonta on ilmeisesti hankalaa hommaa ja kaikki laadukkaat taontalaitteet ovat länsimaisia. Uusimmat koneet on toimitettu Itävallasta joskus 2010 paikkella. Laitteisto kuluu, varaosien (etenkin laadukkaiden) saaminen on hankalaa. RUSI:n mukaan näitä saadaan smuglattua E-Afrikasta ja Turkista, ja lisäksi tietenkin kiinalaisilla on taontakoneita mutta laadultaan huomattavasti heikompia.

Anyway, näiden tietojen perusteella noista laitoksista ei saada välttämättä edes 300 putkea vuodessa ulos, ja jos nyt oletettavasti muutkin vetimet tarvitsevat tykinputkia, joko uustuotantoon tai vaihtoputkia, niin minun matematiikkakyvyillä ei mitenkään saada edes kahtasataa tykillä varustettua T-90 vaunua valmiiksi vuodessa.

Tykkien lisäksi panssarivaunussa on muitakin osia, joiden kanssa laadusta ei oikein hirmuisesti voi tinkiä, kuten vaikka laakerit. Joita niitäkään ei kovin helposti saa. Tai optroniikka.

Jokin tässä ei nyt siis kohtaa ..
--
Edit: lisätään tähän nyt vielä sekin seikka, että ryssillä ei liioin riitä mm. kromi, siis omasta takaa. Joten myös kromia pitää salakuljettaa näiden kepulimaiden kautta .. ja tietenkin lännen pitäisi räimäistä kyseisille toimijoille kunnon sanktiot niskaan.
Tai sitten saavat piippuja, laakereita yms Kiinasta.
 
Back
Top