Arto Luukkasella oli ihan hyvä pohdiskelua iltalehden jutussa.
Venäläinen aseteollisuus valmistautuu rauhaan ja uuteen sotaan, kirjoittaa Venäjän ja Itä-Euroopan tutkimuksen vanhempi yliopistolehtori Arto Luukkanen.
www.iltalehti.fi
Venäjän perimmäinen ongelma tuon rauhan suhteen on se, että jos rauha tulee nykyisillä rintamalinjoilla, niin se on putinille valtava arvovaltatappio. Ja kuten Luukkanen tuossa kirjoituksessa tuo asian esille, niin kyseessä on vain välirauha ja venäjälle tauko kerätä voimia uutta hyökkäystä varten. Venäjän suurin ongelma on kuitenkin se, että myös Ukraina pystyy käyttämään tuon välirauhan valmistautumisen, linnoittautumiseen ja uusien aseiden rakentamisen. Joten tämän takia ei ole ihme, että putin on vaatinut rauhanehdoissa Ukrainaa vetäytymään rintaman läheltä ja suorittamaan aseista riisuntaa. Lisäksi mahdolliset Euroopan maiden antamat turvatakuut olisivat varsin suuri ongelma venäjälle.
Putinin kannalta pahin skenaario olisikin se, jos Ukraina saisikin välirauhan aikana armeijansa niin hyvän iskuun, että tässä toisessa sodassa se kykenisi lyömään venäjän hyökkäyksen heti alkumetreillä ja mahdollisesti käynnistämään vastahyökkäyksen vuoden 1991 rajojen palauttamiseksi. Joten kun tässä nyt ottaa huomioon Ukrainan varsin onnistuneen kampanjan venäjän energiainfraa vastaan, niin onkin hyvin mielenkiintoista nähdä miten putin yrittää tuoda noissa neuvotteluissa omat vaatimukset esille, kun ottaa huomioon sen, että venäjän tilanne on paljon huonompi kuin Alaskan neuvottelujen aikana. Lisäksi vetäytyminen niistä vaatimuksista, mitä putin esitti keväällä, olisi valtava sisäpoliittinen arvovaltatappio ja julkinen myöntäminen, että Ukrainan tekemät iskut vaikuttavat venäjän talouteen ja sen kykyyn käydä sotaa. Lisäksi on myös suuri kysymys, että pystysikö venäjä pitämään tuon nykyisen armeijan kasassa tuon rauhan vaiheen yli, koska venäjällä ei ole varaa päästää noita sotilaita poistumaan siviiliin, koska uuden hyökkäysarmeijan rakentaminen voi muodostua mahdottomaksi.
Lisäksi on tullut esille, että Trump alkaa olemaan aikaa turhautunut putiniin, niin onkin mielenkiintoista nähdä, miten hän tulee reagoimaan näihin putinin vaatimuksiin, koska tuskin venäjä on valmis tulemaan mitenkään vastaan. Ja vastaavasti tulemme näkemään myös vaatimuksen siitä, että Ukrainan on lopetettava yksipuolisesti iskut energiainfraa vastaan, jo ennen neuvottelujen aloitusta.
Ja kuten on tiedossa, että putinin yksi haave on uuden Maltan sopimuksen saaminen, jossa hän pystyy sopimaan euroopan turvallisuusratkaisut Yhdysvaltojen kanssa eurooppalaisten yli. Mutta onneksi Trumpin sisäpoliittinen asema alkaa olemaan jo niin heikko, että ei tuskin hänellä on mitään mielenkiintoista tällaista kohtaan. Lisäksi Trumpin näkökulmasta venäjä on liian heikko ja liian pieni peluri