Ukrainan konflikti/sota

Tänään tapasin Yhdysvaltojen edustajia. Korkean tason valtuuskunta ja erittäin vakava keskustelu. Amerikkalainen puoli esitti omat ehdotuksensa – suunnitelman kohdat sodan päättämiseksi – heidän näkemyksensä. Sodan ensimmäisistä päivistä lähtien olemme pitäneet kiinni yhdestä hyvin yksinkertaisesta linjasta: Ukraina tarvitsee rauhaa. Todellista rauhaa – sellaista, jota ei murreta kolmannella hyökkäyksellä. Arvokasta rauhaa – ehtoineen, jotka kunnioittavat itsenäisyyttämme, suvereniteettiamme ja Ukrainan kansan arvoa. Ja juuri tällaiset ehdot meidän on turvattava. Esittelin keskeiset periaatteemme. Ja sovimme, että tiimimme työskentelevät näiden ehdotusten parissa varmistaakseen, että kaikki on aitoa. Emme tule antamaan jyrkkiä lausuntoja. Ja olemme valmiita selkeään ja rehelliseen työhön – Ukraina, Yhdysvallat sekä ystävämme ja kumppanimme Euroopassa ja ympäri maailmaa.

Näinä päivinä käydään paljon keskusteluja eurooppalaisten johtajien kanssa, paljon kirjeenvaihtoa – ja kiitän kaikkia Ukrainan ystäviä heidän tuestaan. Tänään puhuin Suomen presidentti Stubbin kanssa – koordinoimme toimiamme. Olen myös jatkuvassa yhteydessä muihin johtajiin, Ranskan presidenttiin. Odotan voivani puhua presidentti Trumpin kanssa lähipäivinä. Tiedostamme täysin, että Amerikan voima ja Amerikan tuki voivat todella tuoda rauhaa lähemmäs, emmekä halua menettää sitä. Tiedämme myös, ettei Venäjällä ole todellista halua rauhaan – muuten se ei olisi aloittanut tätä sotaa. On monia arvioita – täysin oikeutettuja – että tämän vuoden aikana Venäjä on pyrkinyt vain yhteen asiaan: viivyttämään pakotteita ja ostamaan lisää aikaa sodalleen. Yhdysvalloilla on valta varmistaa, että Venäjän halukkuudesta lopettaa sota tulee lopulta vakavaa. Jatkan tämän eteen työskentelyä sataprosenttisesti – koko aikani on nyt omistettu tälle. Ukraina tarvitsee rauhaa, ja Ukraina tekee kaikkensa varmistaakseen, ettei kukaan maailmassa voi sanoa, että muka me olisimme ne, jotka horjuttavat diplomatiaa. Tämä on tärkeää.

 
Päivän luvut:
586121719_1196397309340012_2434427212654501507_n.jpg
 
Homma on mennyt niin, että entinen puolustusministeri Umerov oli Miamissa hieromassa yksityiskohtia sopimusluonnoksen. Palasi Ukrainaan eilen. Eli kyllä Ukraina on ollut antamassa tähän paperiin inputtia. Hyvässä ja pahassa jos seuraava pitää paikkansa.

“A senior U.S. official said that [Umerov] significantly changed one of the 28 points. In an apparent move to expose alleged corruption, the draft had called for an audit of all international aid Ukraine had received. The language was changed to say all parties will receive “full amnesty for their actions during the war.”
 
Back
Top