John Hilly
Respected Leader
Suomeen ei ole koskaan aiemmin rakennettu tällaisia tiloja – Vahvistavat F-35-hävittäjien huoltovarmuutta
F-35-hävittäjien moottorien uusi kokoonpano- ja huoltohalli on jo harjakorkeudessa.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Ja jos alkaa olla ongelmia meidän F-35 kanssa, esim. ei saa päivityksiä, ei siihen ohjuksia, ottaa yhteyttä Kiinaan ja ryssään, jos voisitte tulla tutkimaan ongelmaa, luulen , että ongelmaa ei enää olekkaan.Ja monelle rebuplikaanille asekauppa on se kotiosavaltion siltarumpu. F-35 kootaan Fort Worthissa Texasissa. Pääosa Texasilaisista edustajanhuoneen jäsenistä on republikaaneja, kuten molemmat senaattorit. Veikkaan, että 10 miljardin kaupan makulointi pelkästään poliittisista syistä, joka kohdistuu suurellta oasin omaan osavaltioon ja äänestäjiin... Voisi olla hivenen hapanta. Lisäksi tulevat ne muut osavaltiot, joissa on F-35:n komponenttien kokoonpanoa...
Ja Trumpkin vielä kehuskelee asekaupoilla ja niiden tuomillla rahoilla USA:lle...
Jos USA:ssa peruttaisiin heille rahaa jauhava kauppa, niin liittolaissuhde venäjään pitäisi olla jo hyvin syvä ja laajalti rakastettu.
Julkisuudessa on virinnyt eri foorumeilla keskustelua F-35-kaluston luotettavuudesta tulevissa kriiseissä. Voin todeta, että F-35:ssä ei ole ”tappokytkintä”. Olemme luotettavasti operoineet yhdysvaltalaisella kalustolla jo kolmekymmentä vuotta, vaikka Hornet-hankinnankin yhteydessä esitettiin vastaavia väittämiä kyvyn lamauttamismahdollisuudesta.
Suomen ja Yhdysvaltojen välinen yhteistyö on ollut koko Hornet-aikakauden molempia osapuolia hyödyttävää ja suomalainen osaaminen on tuonut lisäarvoa muun muassa Hornetin suorituskykyä kehitettäessä. Pitkällä aikavälillä rakentuneet suhteet ja molemminpuolinen luottamus ovat erinomainen pohja F-35-valinnan ja Nato-jäsenyyden myötä entisestäänkin tiivistyvälle yhteistyölle. Suomi on huolehtinut puolustuksestaan pitkäjänteisesti ja se on huomattu.
Eikös F-35:n hinnat nousisi pääosin silloin jos Euroopan vastatullit osuu niihin. Jotenkin tuntuu, ettei ne nyt tähän maailman aikaan osu aseisiin.Ei ainakaan vielä huomannut että olisi ollut täällä. Eli F-35 hinnat voi nousta jos tariffit pysyy voimassa.
![]()
F-35-hävittäjistä jättimäinen lisälasku – Uuteen riskiin ei varauduttu mitenkään
Valtio suojautui hävittäjiä ostaessaan valuuttakurssien heilahteluun, mutta silti tulossa on huimasti lisää kustannuksia. Donald Trumpin tullit aiheuttavat myös uuden riskin, johon ei osattu varautua.www.iltalehti.fi
Eihän siitä suurempaa haittaa tulisi vaikka niistä jouduttaisiin maksamaan tuontitulleja sillä valtiohan ne perii, eli rahaa siirrettäisiin vain taskusta toiseen. Näyttää pahalta ainoastaan tilastoissa ja niiden puheissa jotka hanketta muutenkin vastustavat. Tietysti siinä tapauksessa, jos tullimaksun perii EU, niin raha saattaa mennä vaikka Välimeren alueen kehittämiseenEikös F-35:n hinnat nousisi pääosin silloin jos Euroopan vastatullit osuu niihin. Jotenkin tuntuu, ettei ne nyt tähän maailman aikaan osu aseisiin.
Eihän siitä suurempaa haittaa tulisi vaikka niistä jouduttaisiin maksamaan tuontitulleja sillä valtiohan ne perii, eli rahaa siirrettäisiin vain taskusta toiseen
Toisaalta, jos koneen osia, kuten eturunkoja, rahdataan jenkkeihin kokoonpanolinjalle, joudutaan maksamaan kai jenkille tariffi. Iso osa koneestahan tehdään kai Euroopassa.
Eihän se noin mene? Ei kiinalainen tehdas maksa tariffia Yhdysvaltoihin myymästään tavarasta, vaan Walmart tms. joka tuo sen maahan. Eli tässä tapauksessa Lockheed Martin, jos ostaa Patrialta eturunkoja.
Tosin luultavasti homma hoidetaan jotenkin muuten, jos tariffit uhkaavat. Esim. että Suomi toimittaa eturunkoja Italian kokoonpanolinjastolle.
Juu, mutta kai sitä lyödään sitten lm toimesta lisää hintaan, kun se tuodaan kokonaisena taas tänne, jotta kattaa tariffien kustannukset LM:lle? Tuossakin esimerkissäsi, Walmart lopulta lisää ne kulut asiakkaan maksettavaksi.
Tariffithan on siitä ärsyttäviä, että ne lätkäistään aina, kun raja ylitetään.
Vai onko tämä mahdollisuus poistettu sopimuksessa? LM tuskin näitä kuitenkaan meille tappiolla myy.
Suomi ei osta koneita LM:lta vaan Yhdysvaltojen hallinnolta. Käsittääkseni koneista on hallinnon kanssa kiinteähintainen sopimus, mutta voihan siinä olla vaikka mitä pikkupränttiä. EU:n mahdolliset tuontitullit kokonaisista koneista sekä dollarin vahvistuminen suhteessa euroon voivat nostaa hintoja.Vai onko tämä mahdollisuus poistettu sopimuksessa? LM tuskin näitä kuitenkaan meille tappiolla myy.
Suomi ei osta koneita LM:lta vaan Yhdysvaltojen hallinnolta. Käsittääkseni koneista on hallinnon kanssa kiinteähintainen sopimus, mutta voihan siinä olla vaikka mitä pikkupränttiä. EU:n mahdolliset tuontitullit kokonaisista koneista sekä dollarin vahvistuminen suhteessa euroon voivat nostaa hintoja.
Suomi ei osta koneita LM:lta vaan Yhdysvaltojen hallinnolta. Käsittääkseni koneista on hallinnon kanssa kiinteähintainen sopimus, mutta voihan siinä olla vaikka mitä pikkupränttiä. EU:n mahdolliset tuontitullit kokonaisista koneista sekä dollarin vahvistuminen suhteessa euroon voivat nostaa hintoja.