wargame
Kapteeni

Watch These Russian Su-30 Fighter Jets Fire Eight Air-To-Air Missiles Simultaneously
The live-fire exercise is one of the biggest of its kind that we’ve seen and has an important training function.

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Vuosikymmeniä on jo tosiaan uutisoitu että Iran ostaa uusia hävittäjiä Venäjältä tai Kiinasta just nyt näillä näppäimillä, koneet on varmaan jo Teheranissa...
Yhtä pitkään on naureskeltu että iipot ampuu ne kuitenkin tuusannuuskaksi.Vuosikymmeniä on jo tosiaan uutisoitu että Iran ostaa uusia hävittäjiä Venäjältä tai Kiinasta just nyt näillä näppäimillä,
Ei taida heitimiehet luottaa vekottimeensa, kun menevät poteroon piiloon narusta nykäisyn ajaksi2S4 240mm kranaatinheitin.
Mihinköhän tuota tarvitaan? Miksi noin suuri kaliiperi vippalaudassa? Asutuskeskuksissa tasaamaan taloja tms.?2S4 240mm kranaatinheitin.
Siihen, ja vanhojen taktisten ydinkranaattien ampumiseen. 240 mm kaliiperiin oli verraten vaivatonta kehittää U-235:ttä käyttävä ydinkranaatti; vielä 203 mm kaliiperiin on mahdollista valmistaa uraanista ydinkranaatteja, mutta pienemmissä kaliipereissa pitää käyttää plutoniumia.Mihinköhän tuota tarvitaan? Miksi noin suuri kaliiperi vippalaudassa? Asutuskeskuksissa tasaamaan taloja tms.?
Ei taida heitimiehet luottaa vekottimeensa, kun menevät poteroon piiloon narusta nykäisyn ajaksi![]()
Tulinopeus on aneeminen. En minä ainakaan haluaisi olla noita naruja sitomassa eka laakin jälkeen kun vastatykistö on reagoinut ja haluaa lanata nämä putket maan pinnalta. Toki maalivaikutus on hyvä mutta kaikki muu on aika puuhastelua. Mieluummin ampuisin 81mm putkella tusinan murkuloita matkaan kuin tuolla mörköllä kaksi.
Taisi olla alunperin suunniteltu linnotteita vastaan.Mihinköhän tuota tarvitaan? Miksi noin suuri kaliiperi vippalaudassa? Asutuskeskuksissa tasaamaan taloja tms.?
No ei, uusista asemista ammutaan (tai ainakin ammuttiin aikanaan) ensimmäinen laukaus pitkällä laukaisunarulla (~25 m muistaakseni), tämän jälkeen normaalisti tykin vierestä.Eikös tuo ole ihan normaalikäytäntö tykistössä? Siis ainakin ensimmäisellä laukauksella?
USA kehitti toisessa maailmansodassa 914mm:n heittimen Siegfried-linjan läpäisemiseksi.Ei kai tuo niin ihmeellinen laite ole, valmistettiinhan Suomessakin 300-millinen karnaatin heitin. Tuommoiset järeät mörssärit suunniteltiin tietenkin aikana jolloin mistään GPS-pommeista ei tiedetty mitään.
Olihan natseillakin 800 mm rautatiekanuunat Gustav ja Dora. Tuollaiseen mammuttitautiin tupattiin muutenkin sortumaan mm. Landkreutzer P.1500:n kanssa.
Tietysti kaupunkisodassa jotain tsetseenejä vastaan, jolloin vastatykistötoimintaa ei merkittävästi tarvitse murehtia, voi tuollainen super-krh ollakin hyödyllinen kampe. Ajastinsytyttimellisen kranaatin täysosumaa vastannee hävityspanosta talon rakenteissa. Nehän ovat myös moottoroituja.
![]()
Full production of Russia's Tu-160 bomber restarted after 30 years
In an echo of the Cold War, Russia's first newly manufactured Tupolev Tu-160M (NATO designation Blackjack) supersonic nuclear heavy bomber completed its maiden flight on January 12, reaching a height of 600 m (2,000 ft) during its 30-minute test.newatlas.com