Puristelin tuossa sporterisoituun Mosiniin metsästyspatruunoita ja kävin ne tänään ampumassa.
Luotina .311 Sierra Pro Hunter 150 gr painoisena, ajoaineena N140, CCI 200 nalli ja kerran ammuttu Sakon 7.62x53R hylsy.
Kiväärin päällä pötköttää vintage henkinen Bushnell 1,5-4x20. Ei mikään kasa-ampujan unelma, mutta ihan toimiva perustähtäin tuollaiseen vähän karumpaan kivääriin.
Valmiin datan puutteessa otin VV latausoppaan 9,7 Megan speksit ja muutin latauspituuden 70,9 millistä 72 milliin. Tavoite oli 1 MOA käynti 3 patruunalla sekä nopeutta 830 Ms, jotta patruuna on hirvilaillinen.
Aloitus 44,1 grainista ja siitä päätyyn 49,1 grainiin 0,5 grainin hypyin. Kaikki olivat turvallisia ampua eikä ylipainemerkkejä ilmennyt. Jokaista latausta ammuttiin 3 patruunaa.
Koska Bushnell on laitettu katolle sateisena ja koleana päivänä sitä ei ole kunnolla kohdistettu, vaan katsottu vain, että se on about keskellä pahvia.
Tarkastin nyt nopeasti kohdistuksen 5 surpluspatruunalla ennenkuin otin nämä ammuttavaksi. Kiinalaisella kk patruunalla roiskaistun kasan koko oli 1,98 MOA. Iskemäkeskeispiste sentin vasemmalla ja kaksi ylhäällä.
Ekat sarjat eivät toimineet toivotulla tavalla ja menivät alas ja vasemmalle noin 1,5 MOA käynnillä, mutta haluttua käyntiä alkoi löytyä 45,6 grainista, jolloin 3 laukauksen kasa oli 1,12 MOA ja 46,1 gr lataus alitti sen maagisen kulmaminuutin. Iskemät nousivat lähemmäs tähtäyspistettä jokaisella sarjalla.
47,1 grainilla ladattu meni jo 0,73 MOA käyntiin ja putosi siitä 0,47 MOA käyntiin 47,6 grainin latauksella. Tuon jälkeen käynti alkoi kasvaa ja latauksella 48,6 grainia se oli 0,74 MOA. Tässä kohtaa iskemäkeskeispiste oli sentin vasemmalla ja sentin ylhäällä. Enkä ollut ratakäynnin aikana edes avannut suojakorkkeja...
Viimeinen eli 49,1 gr tappilataus meni sitten jo karvan yli MOA. Ehkä siinä oli ampujan virhettä enemmän kuin muissa...
Kuusi peräkkäistä 3 laukauksen sub MOA kuviota. Ehkä siinä oli vähän tuuriakin, mutta tuossa 46,1 ja 48,6 grainin välissä oli kyllä selkeästi tuon luodin viihtyvyysalue.
Käyntitavoite täyttyi vähän heikommasta tähtäinratkaisusta huolimatta. Riittää hyvin sorkkaeläimille.
Sään takia nopeusmittauksesta ei nyt tullut mitään, mutta näillä näytöillä väännän lisää tuota 48,6 grainin latausta ja menen kirkkaammalla ja lämpimämmällä säällä ampumaan nopeudet. Peuralaillinen tämä on aivan varmasti, mutta katsotaan riittäkö hirvelle.
Samalla kertaa ammuin Tikalla 155 gr Scenar L latauksia. Taulukon mukaan N140 ruutia ja LP 71,0. Paras käynti löytyi 41,5 ja 43,4 grainin välissä, jossa se oli kokoajan 0,7 MOA 3 laukauksella.
Tiedän, että kivääri kykenee parempaan, mutta mitä tuolle kannattaisi nyt ensimmäisenä tehdä, jotta Scenar asettuu tuonne tavoitteena olevaan 0,5 MOA käyntiin. Ajattelin, että LP nousee seuraavaksi 71,5 pituuteen ja tarvittaessa vielä ylöspäin. Millä reseptillä juuri tuosta L mallin Scenarista saadaan tarkkuus esille?