Futisseura, jolla on uusi valmentaja. Joka tietää, että pari rökäletappiota tuottaa potkut. No, peluutetaan joukkueella piilovarmaa peliä, jolla tuskin voitetaan, mutta eipä tule rökäletappiotakaan. Liksa juoksee.
Täällä harva-alueilla yritykset eivät saa lainaa. Ainakin nihkeää on. Kasvukeskuksessa tahti on toinen.
Valtio on "opettanut" yrittäjiä myös siihen, että investointiavustukset rullaavat. Kuka enää investoi ilman yhteiskunnan mukaantuloa? Touhu ei muistuta markkinataloutta edes etäisesti. Kun joku hikiliiteri saa 3000000 euroa avustusta, työllistää muutaman prolen ja paukuttaa pienen katteen hiloja maailmalle, niin aika pitkään saa paukkua, että tuo valtion sijoitus taipuu plussalle valtion kannalta.
Ja mitä ei valtio ehdi avustaa, niin kaupungit siitä jatkavat. Veroeuroja pannaan surutta menemään ilman minkäänlaista vastuuta.
No, 60 prosenttisesti bkt syntyy verovetoisesti. Mikä voi enää mennä pieleen? Eikun nautitaan matkasta.