PAKFA

Kertoo se sen verran mitä sanoin, eli kirittävää riittää joiltain osin.

Tässä ei puhuttu mistään yksittäisestä moottorista tai yksittäisestä tutkasta, vaan yleisestä teknologian tasosta ja miten se vertautuu länsimaihin.

Niin, mutta juuri tästähän ei sitten joku yksittäinen ominaisuus paljoa kerro. Joku pöljempi voi vielä luulla että Irbis on kokonaisuutenakin samaa tasoa mitä amerikkalaistutkat 80-luvulla, vaikka todellisuudessa se pieksäisi mennen tullen minkä tahansa 80-luvulla käyttöön tulleen länsimaisen hävittäjätutkan, joka suhteessa. Myös ground mappingissa, riippumatta siitä mikä on nimellinen resoluutio.
 
Venäjällä on huhtikuun alussa käyty keskusteluja PAK FA T-50/SU-57/projektin 701 lopettamisesta.
Tässä, on nyt ensimmäisen kerran mainittu, mitä uuden hävittäjäkoneen suunnittelu ja tekeminen on tullut tähän mennessä maksamaan?
Tuon summan merkitys korostuu kun näyttä siltä, että kone ei ole vieläkään valmis vaan vaatii vielä vuosien työn.

Se mikä on asiassa lopullinen totuus jää nähtäväksi?

https://vk.com/@pakfa-sensaciya-programma-pak-fa-zakryvaetsya

Alla on käännös osasta tekstiä virheineen.

"Moskova, RIA Novosti, 12. huhtikuuta. Venäjän ilmavoimien Alexander Zelin ilmoitti PAK FA ohjelman päättymisestä 20 vuoden työn jälkeen. Suurimpana syynä oli kustannusten nousu, teknologisia vaikeuksia, jonka tarkoituksena oli luoda uusi hävittäjä.

PAK FA -ohjelma, joka julistettiin seuraavan sukupolven venäläiseksi hävittäjäksi, on jo syönyt tähän mennessä jo 13,9 miljardia dollaria.
Kunkin lentokoneen arvioidut kustannukset nousivat alkuperäisestä 30 miljoonan dollarin arvosta 87,5 miljoonaan dollariin”.
"Ohjelmalla oli pitkä ja kiistanalainen historia", sanoi valtion duuman puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Alexei Arbatov.
PAK FA oli suunniteltu uuden sukupolven hävittäjäksi ja olisi vastapaino amerikkalaisille hävittäjille F-22 ja F-35.


”Tunnustettiin, että PAK FA ei enää sovi Venäjän vaatimuksiin ilmavoimien nykyaikaistamiseksi. Sotilasilmailun haluttiin, että olisi parempi ohjata vapautettuja rahaa nykyisten ilma-alusten nykyaikaistamiseen. Jos liittovaltion edustaja hyväksyy tämän ehdotuksen, yli 400 ylimääräistä SU-34: a ja SU-35:ta voitaisiin ostaa vapautetuille rahastoille sekä 1400 lentokonetta nykyaikaistaa. Venäjän ilmavoimien mielestä on välttämätöntä, että ilmapuolustusjärjestelmästä tulee ensisijainen tavoite, johon rahat käytetään.
"Tällainen päätös olisi tehokas ratkaisu ilmavoimien toiminnan vahvistamiseksi"


Ilmavoimien Alexander Zelin. kuvaili painopisteiden muuttamista "hyväksi päätökseksi, ja tämä on oikea päätös".
Jotkut valtion duuman varamiehet reagoivat vihaisesti ilmavoimien päällikön ehdotukseen.
"Olen loukkaantunut päätös lopettaa ohjelman PAK FA, koska ilmavoimat on pitkään väittänyt, että on äärimmäisen tärkeä asejärjestelmä, joka on merkittävä rooli meidän puolustuksessa", sanoi duuman sijainen Vladimir Medina. Ja hän kysyi: "Mikä on muuttunut? Koska asevoimat aikovat kompensoida tätä ohjelmaa? "


Alexei Arbatov totesi, että "tämä päätös heijastaa nykyisen laivaston nykyaikaistamisen vaikeuksia."

Ohjelman päättyminen oli isku PAK FA -ohjelman pääurakoitsijoille - Sukhoi Holding ja NPO Saturn.
Mutta ohjelman lopettaminen voi tuoda etuja näille kahdelle yritykselle. Ilmavoimat suunnittelevat lisäämään varoja SU-34: n ja SU-35: n tuotantoon, niiden nykyaikaistamista mikä pakottaisi nämä yritykset työskentelemään kovasti Venäjän ilmavoimien tulevaisuudelle".


Eikö ole niin, ihmettelen?

Tärkeimmät ilmavoimien laivaston SU-27 ja MiG-29 tulee lentämään "mekaanisella avioniikan" ja vanhentuneella tutkalla. Kun taas johtavat ilmavoimat koko muussa maailmassa ovat siirtyneet lähes kokonaan "lasiohjaamoon" ja tutkaan, joka näkee kaukaa. Kaikki tämä valtava kuilu useiden kymmenien PAK FA: n vuoksi? Loppujen lopuksi, kuten tiedätte, "yksi pääsky ei kesää tee."

On varmaan tunnustettava, että Venäjän ilmavoimien modernisointiohjelma, 1990-luvulta lähtien on kohdistunut vääriin prioriteetteihin. Pukkihyppy viidennen sukupolven hävittäjään ei ilmavoimilta onnistu vaan se seuraa niitä maita, joissa on vanhanaikaisia sotilaskoneita.

Nyt on liian myöhäistä”.

СЕНСАЦИЯ. ПРОГРАММА ПАК ФА ЗАКРЫВАЕТСЯ?
От Администрации сообщества Т-50:
Нет, мы не обдолбались и не продались Трампу.
С момента публикации приведённой ниже статьи прошло ровно 10 лет. Этой ремаркой нам хотелось бы показать, что истина всегда где-то посередине. С одной стороны наши официальные лица постоянно твердят нереальные сроки программ, с другой — всёпропальщики несут бред со своей колокольни. И только время в конце концов способно расставить всё на свои места. В N-ный раз рекомендуем участникам нашей группы фильтровать и анализировать ВСЮ поступающую информацию, какой бы убедительной или, наоборот, невероятной она ни казалась. Итак, вернёмся на 10 лет назад))
В форуме сайта defencetalk.com размещена информация от РИА «Новости», датированная 12 апреля. В ней устами главкома ВВС генерала Зелина сообщается, что ВВС России отказываются от программы создания истребителя пятого поколения ПАК ФА. Но в русскоязычной версии РИА этой новости нет. Так в чем же дело?
Вот перевод этого материала.
«Москва, РИА «Новости», 12 апреля. Главнокомандующий ВВС России Александр Зелин объявил о прекращении программы ПАК ФА после 20-летних работ по причине возрастания затрат, технологических затруднений с целью создания перепроектированного единственного опытного экземпляра истребителя.
Программа ПАК ФА, некогда объявленная как российский истребитель следующего поколения, уже сожрала 13,9 млрд долларов США. Предполагаемая стоимость каждого самолета взлетела от первоначальной цены 30 млн долларов до 87,5 млн.
«Программа имела длинную и неоднозначную историю», заявил председатель комитета по обороне Государственной думы Алексей Арбатов.
ПАК ФА разрабатывался как истребитель нового поколения и должен был стать противовесом американским истребителям F-22 и F-35.
Было признано, что ПАК ФА больше не вписывается в требования России по модернизации ВВС. Командование военной авиации заявило, что было бы лучше перенаправить освободившиеся деньги на модернизацию существующих самолетов. Если это предложение будет одобрено Федеральным собранием, на освободившиеся средства можно было бы закупить более чем 400 дополнительных Су-34 и Су-35, а также модернизировать 1400 самолетов, состоящих на вооружении. По мнению ВВС, необходимо, чтобы приоритетом по расходованию средств должны стать системы ПВО.
«Такое решение было бы эффективным решением по усилению средств сдерживания», сказал главком ВВС генерал-полковник Александр Зелин. Он охарактеризовал смену приоритетов как «большое решение, и это правильное решение».
Некоторые депутаты Государственной Думы раздраженно отреагировали на предложение главкома ВВС.
«Я оскорблен решением прекратить программу ПАК ФА, ведь ВВС долгое время заявляли, что это чрезвычайно важная система оружия, которая играет основную роль в нашей обороне», сказал депутат Думы Владимир Мединский. И вопрошал: «А что изменилось? Как вооруженные силы планируют компенсировать эту программу?»
Алексей Арбатов сказал, что «это решение отражает трудности с модернизацией существующего авиапарка».
Прекращение программы стало ударом по основным подрядчикам программы ПАК ФА – холдингу «Сухой» и НПО «Сатурн».
Но прекращение программы может принести и пользу этим двум компаниям. ВВС планируют направить больше средств на производство Су-34 и Су-35, их модернизацию в процессе эксплуатации, что заставило бы эти компании напряженно работать на будущее российских ВВС».
Не правда ли, интересно?

Так что же?
После 12 апреля в российских информационных агентствах и военных сайтах было опубликовано достаточно много материалов о программе ПАК ФА. Ни единого слова о том, что программа прекращается. Сообщалось, что в России не будет никакой другой программы по пятому поколению, кроме ПАК ФА. Никакой легкий истребитель для ВВС не разрабатывается, а работы ведутся только по ПАК ФА. Программа вошла в состав Госпрограммы по вооружениям, и финансируется регулярно. Двигатель пятого поколения будет создан в 2015 году, а до этого ПАК ФА будет летать на радикально модернизированном варианте двигателей АЛ-31Ф – изделиях «117С». Подтверждалось, что опытный образец истребителя будет поднят в воздух в 2009 году, что несколько опытных образцов уже строятся в КНААПО им. Гагарина. Все идет по плану, все реализуется по графику, и вот такая оглушительная новость: главком ВВС Александр Зелин резко выступил против программы, и назвал решение по прекращению работ по ПАК ФА «большим и правильным». Так где же правда?
Но наверняка научно-исследовательская и опытно-конструкторская программа ПАК ФА будет доведена до конца. Наверняка опытный истребитель поднимется в воздух. А дальше? Надо прямо признать, что ВВС России смогут закупить лишь мизерное количество этих новейших самолетов. Страна может потянуть лишь 30-40 машин. За это время (до 2020 года) будет закуплено от силы 30-40 фронтовых бомбардировщиков Су-34 (согласно бумагам ГПВ, к 2015 году планируется закупить 58 таких самолетов, к 2020 году - 200, но это из области сказок - Л.Н.), а истребитель поколения 4++ Су-35 будет ориентирован на экспорт. Основной парк ВВС в виде Су-27 и МиГ-29 будет летать с «механической авионикой» и устаревшими РЛС, в то время как ВВС ведущих стран мира практически полностью перейдут на «стеклянные кабины» и РЛС с АФАР. И все это гигантское отставание ради нескольких десятков ПАК ФА? Ведь, как известно, «одна ласточка не делает весны».
Надо признать, что программа модернизации ВВС России, начиная с 90-х годов прошлого века, была ориентирована на ложные приоритеты. Чехарда с истребителем пятого поколения отбросила ВВС в разряд стран, имеющих устаревший парк военной авиации. Современные боевые самолеты, такие как Су-30МК, МКК, МКИ, оснащенные современной авионикой, оборудованием и вооружением, пролетели мимо ВВС России. Тактическая авиация Китая и Индии по качественным характеристикам уже превзошла ВВС России. Парк истребителей МиГ-29 и Су-27 в техническом плане остался на уровне конца 80-х. Таким образом, нужно признать, что ВВС России уже не отвечают современным требованиям.
Пятое поколение
Разработка ПАК ФА напоминает абсурд с разработкой БРПЛ «Булава». Некие лоббисты перехватили создание БРПЛ нового поколения от тех, кто этим занимался. Результат – ракета не может летать, и если даже взлетит, то ее характеристики уже не отвечают современным требованиям. БРПЛ массой 38 т с дальностью 8000 км, с максимальным количеством боеголовок в три заряда уступает даже французским БРПЛ М-5 массой 50 т, дальностью 10000 км и шестизарядной головной частью, не говоря уже о 57-тонных американских и английских «Трайдентах-2».
Таким же макаром ОКБ МиГ было отстранено от программы создания истребителя пятого поколения. Интриги привели к тому, что 10 лет были потрачены бездарно. Программу перехватила компания «Сухой». Вероятно, ей в этом деле помогли многомиллиардные барыши от экспортных продаж Су-27 и Су-30, а тогдашний главком ВВС Виктор Михайлов очутился в кресле председателя совета директоров холдинга.
Теперь уже поздно
России надо было ориентироваться на создание для ВВС легкого «цифрового» истребителя с широкими экспортными возможностями, и эту программу могла потянуть корпорация МиГ. К сожалению, она не могла похвастаться большими средствами от экспортных продаж МиГ-29, которые могли пойти, вероятно, на «корм» кому надо.
Но и компания «Сухой» могла переориентироваться на создание легкого истребителя с суперсовременной авионикой, активной ФАР для радара и технологией «Стелс», но по старинке решила сделать БОЛЬШОЙ и ВЕЛИЧЕСТВЕННЫЙ самолет, чтобы дать «прикурить» американскому F-22. Не могли понять, что конкурировать с Америкой на одной доске уже нереально, и это было понятно давно, но только не господину Погосяну.
Наработки по российским легким истребителям уже реализованы в Китае (J-10 с двигателем АЛ-31ФН и JF-17 с РД-93), в Иране реализуется проект «Витязь-2000». Поезд ушел, вернее, самолеты уже улетели.
Отыгрывать назад уже поздно. Надо доводить до конца ПАК ФА. Но где найти средства для модернизации сотен МиГ-29 и Су-27, которые составляют основу российского военного авиапарка? Они так и будут летать с аналоговыми электромеханическими приборами, место которым в музее, допотопными РЛС с наработкой на отказ 20-30 часов, двигателями, годными разве что для запчастей, и устаревшим вооружением, произведенным на вал несуществующим вот уже почти два десятка лет СССР?
Где выход?
Источник: Леонид НИКОЛАЕВ,
 
Eli jos Venäjä jatkaa PAK-FA:n vääntämistä niin sinne menee miljardit poikineen ja onko hävittäjä sitten kuitenkaan lppulta hyvä? Jos taas päättävät lopettaa niin meidän F-35:ia vastassa olisi vain modernisoituja vanhemman sukupolven koneita.

Onko tämä win-win?
 
PAK FA T-50/SU57/projektin 701

Tuo mainittu rahasummaa pitää tarkastella maan bruttokansantuotteen (BKT) perusteella ja Venäjällä se oli tilastojen mukaan 1 7000 dollaria per/lurjus.
Asiaa voi avata kun sitä vertaa Amerikan yhdysvaltoihin, jossa summa oli saman tilaston mukaan (BKT) 5 9500 dollaria/lurjus.

Niin tuo 13,9 miljardin summa Venäjällä näyttelee huomattavasti suurempaa roolia kansantalouden mittareissa. Pitää myös muista, että Amerikan yhdysvaltojen asuluku on 322 miljoona ja Venäjän 146 miljoonaa.
Kun nuo edellä mainitut luvut ottaa huomioon niin 13,9 miljardin rasitus Venäjän kansantaloudelle on todellisuudessa monikertainen ja prosentteina kohtuullisen suuri.

Mutta taloustieteilijät osaavat varmasti kertoa asian tarkemmin.
 
Tuollaiset trollit nyt ei varmastikaan mitään vastauksia ansaitsisi, ... (silmitöntä Venäjän kehua kehua)

PAK FA ja Intian kaavailema FGFA muuten on kaksi eri asiaa. Intia ei ole ikinä ollut osallinen eikä rahoittaja PAK FA:lle. FGFA:n suhteen Venäjä ja Intia sopi 2010 joulukuussa ymmärryksestä investoida alustavaan kehitykseen 295 miljoonaa Intian toimesta, mutta ikinä ei raportoitu että sekään olisi toteutunut. Yksi oleellisista perusteista ylipäänsä erilliselle FGFA koneelle oli Intian itsepintainen halu kaksipaikkaiseen koneeseen (Intia nojaa nykyisinkin erittäin vahvasti kaksipaikkaiseen Su-30MKI:hin). Mutta myöhemmin raportoitiin, että Intia luopuu kyseisestä vaatimuksesta FGFAlle ja samasta syystä miksi Su-57, F-22, F-35 ja J-20 eivät ole kaksipaikkaisia. Kaksipaikkaisuutta on turhan hankala sovittaa häivevaatimusten kanssa yhteen. Sen jälkeen FGFA:lla ei ole ollut senkään vertaa pohjaa kuin aiemmin. Intia itsehän ei tosiaan kykene juuri mitään teknologiaa joka tapauksessa kyseiseen projektiin tuomaan. Kuten nytkin on uutisoinnissa mainittu, niin Intia varaa mahdollisuuden ostaa yksinkertaisesti Su-57:n vientiversion, kunhan se on ensiksi saatu valmiiksi ja tuotantoon edes Venäjälle itselleen, mikä on paljon loogisempaa kuin haihattelu yhteiskehityksellä erillisestä versiosta, johon Intialla ei ole tarjottavaa eikä ehkä softaa lukuunottamatta edes teknologisia perusteita.
1) Kuka antoi sinulle luvan nimitellä?
2) Happamia sano...
 
Niin...mites intialaisilla on sujunut tuo oman hävittäjän, tutkan ja moottorin kehittäminen?
Ei taida olla paljon varaa kritisoida...
Ei se että itse ei ole Wayne Gretsky estä ettei peliä voisi arvostella ;)
 
Kiinalaisilla mpnet foorumeilla on pyörinyt huhuja joiden mukaan Putin olisi tarjonnut Jipingille huomattavan määrän Su-35:sia "hyvään hintaan". Olisikohan aikomuksena saada tehtaat valmistamaan isoja määriä Su-35 jotta hinta laskee ja tulee halvemmaksi ostaa?
 
Viimeksi muokattu:
Venäjällä on huhtikuun alussa käyty keskusteluja PAK FA T-50/SU-57/projektin 701 lopettamisesta.
Tässä, on nyt ensimmäisen kerran mainittu, mitä uuden hävittäjäkoneen suunnittelu ja tekeminen on tullut tähän mennessä maksamaan?
Tuon summan merkitys korostuu kun näyttä siltä, että kone ei ole vieläkään valmis vaan vaatii vielä vuosien työn.

Se mikä on asiassa lopullinen totuus jää nähtäväksi?

https://vk.com/@pakfa-sensaciya-programma-pak-fa-zakryvaetsya

Alla on käännös osasta tekstiä virheineen.

"Moskova, RIA Novosti, 12. huhtikuuta. Venäjän ilmavoimien Alexander Zelin ilmoitti PAK FA ohjelman päättymisestä 20 vuoden työn jälkeen. Suurimpana syynä oli kustannusten nousu, teknologisia vaikeuksia, jonka tarkoituksena oli luoda uusi hävittäjä.

PAK FA -ohjelma, joka julistettiin seuraavan sukupolven venäläiseksi hävittäjäksi, on jo syönyt tähän mennessä jo 13,9 miljardia dollaria.
Kunkin lentokoneen arvioidut kustannukset nousivat alkuperäisestä 30 miljoonan dollarin arvosta 87,5 miljoonaan dollariin”.
"Ohjelmalla oli pitkä ja kiistanalainen historia", sanoi valtion duuman puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Alexei Arbatov.
PAK FA oli suunniteltu uuden sukupolven hävittäjäksi ja olisi vastapaino amerikkalaisille hävittäjille F-22 ja F-35.


”Tunnustettiin, että PAK FA ei enää sovi Venäjän vaatimuksiin ilmavoimien nykyaikaistamiseksi. Sotilasilmailun haluttiin, että olisi parempi ohjata vapautettuja rahaa nykyisten ilma-alusten nykyaikaistamiseen. Jos liittovaltion edustaja hyväksyy tämän ehdotuksen, yli 400 ylimääräistä SU-34: a ja SU-35:ta voitaisiin ostaa vapautetuille rahastoille sekä 1400 lentokonetta nykyaikaistaa. Venäjän ilmavoimien mielestä on välttämätöntä, että ilmapuolustusjärjestelmästä tulee ensisijainen tavoite, johon rahat käytetään.
"Tällainen päätös olisi tehokas ratkaisu ilmavoimien toiminnan vahvistamiseksi"


Ilmavoimien Alexander Zelin. kuvaili painopisteiden muuttamista "hyväksi päätökseksi, ja tämä on oikea päätös".
Jotkut valtion duuman varamiehet reagoivat vihaisesti ilmavoimien päällikön ehdotukseen.
"Olen loukkaantunut päätös lopettaa ohjelman PAK FA, koska ilmavoimat on pitkään väittänyt, että on äärimmäisen tärkeä asejärjestelmä, joka on merkittävä rooli meidän puolustuksessa", sanoi duuman sijainen Vladimir Medina. Ja hän kysyi: "Mikä on muuttunut? Koska asevoimat aikovat kompensoida tätä ohjelmaa? "


Alexei Arbatov totesi, että "tämä päätös heijastaa nykyisen laivaston nykyaikaistamisen vaikeuksia."

Ohjelman päättyminen oli isku PAK FA -ohjelman pääurakoitsijoille - Sukhoi Holding ja NPO Saturn.
Mutta ohjelman lopettaminen voi tuoda etuja näille kahdelle yritykselle. Ilmavoimat suunnittelevat lisäämään varoja SU-34: n ja SU-35: n tuotantoon, niiden nykyaikaistamista mikä pakottaisi nämä yritykset työskentelemään kovasti Venäjän ilmavoimien tulevaisuudelle".


Eikö ole niin, ihmettelen?

Tärkeimmät ilmavoimien laivaston SU-27 ja MiG-29 tulee lentämään "mekaanisella avioniikan" ja vanhentuneella tutkalla. Kun taas johtavat ilmavoimat koko muussa maailmassa ovat siirtyneet lähes kokonaan "lasiohjaamoon" ja tutkaan, joka näkee kaukaa. Kaikki tämä valtava kuilu useiden kymmenien PAK FA: n vuoksi? Loppujen lopuksi, kuten tiedätte, "yksi pääsky ei kesää tee."

On varmaan tunnustettava, että Venäjän ilmavoimien modernisointiohjelma, 1990-luvulta lähtien on kohdistunut vääriin prioriteetteihin. Pukkihyppy viidennen sukupolven hävittäjään ei ilmavoimilta onnistu vaan se seuraa niitä maita, joissa on vanhanaikaisia sotilaskoneita.

Nyt on liian myöhäistä”.

СЕНСАЦИЯ. ПРОГРАММА ПАК ФА ЗАКРЫВАЕТСЯ?
От Администрации сообщества Т-50:
Нет, мы не обдолбались и не продались Трампу.
С момента публикации приведённой ниже статьи прошло ровно 10 лет. Этой ремаркой нам хотелось бы показать, что истина всегда где-то посередине. С одной стороны наши официальные лица постоянно твердят нереальные сроки программ, с другой — всёпропальщики несут бред со своей колокольни. И только время в конце концов способно расставить всё на свои места. В N-ный раз рекомендуем участникам нашей группы фильтровать и анализировать ВСЮ поступающую информацию, какой бы убедительной или, наоборот, невероятной она ни казалась. Итак, вернёмся на 10 лет назад))
В форуме сайта defencetalk.com размещена информация от РИА «Новости», датированная 12 апреля. В ней устами главкома ВВС генерала Зелина сообщается, что ВВС России отказываются от программы создания истребителя пятого поколения ПАК ФА. Но в русскоязычной версии РИА этой новости нет. Так в чем же дело?
Вот перевод этого материала.
«Москва, РИА «Новости», 12 апреля. Главнокомандующий ВВС России Александр Зелин объявил о прекращении программы ПАК ФА после 20-летних работ по причине возрастания затрат, технологических затруднений с целью создания перепроектированного единственного опытного экземпляра истребителя.
Программа ПАК ФА, некогда объявленная как российский истребитель следующего поколения, уже сожрала 13,9 млрд долларов США. Предполагаемая стоимость каждого самолета взлетела от первоначальной цены 30 млн долларов до 87,5 млн.
«Программа имела длинную и неоднозначную историю», заявил председатель комитета по обороне Государственной думы Алексей Арбатов.
ПАК ФА разрабатывался как истребитель нового поколения и должен был стать противовесом американским истребителям F-22 и F-35.
Было признано, что ПАК ФА больше не вписывается в требования России по модернизации ВВС. Командование военной авиации заявило, что было бы лучше перенаправить освободившиеся деньги на модернизацию существующих самолетов. Если это предложение будет одобрено Федеральным собранием, на освободившиеся средства можно было бы закупить более чем 400 дополнительных Су-34 и Су-35, а также модернизировать 1400 самолетов, состоящих на вооружении. По мнению ВВС, необходимо, чтобы приоритетом по расходованию средств должны стать системы ПВО.
«Такое решение было бы эффективным решением по усилению средств сдерживания», сказал главком ВВС генерал-полковник Александр Зелин. Он охарактеризовал смену приоритетов как «большое решение, и это правильное решение».
Некоторые депутаты Государственной Думы раздраженно отреагировали на предложение главкома ВВС.
«Я оскорблен решением прекратить программу ПАК ФА, ведь ВВС долгое время заявляли, что это чрезвычайно важная система оружия, которая играет основную роль в нашей обороне», сказал депутат Думы Владимир Мединский. И вопрошал: «А что изменилось? Как вооруженные силы планируют компенсировать эту программу?»
Алексей Арбатов сказал, что «это решение отражает трудности с модернизацией существующего авиапарка».
Прекращение программы стало ударом по основным подрядчикам программы ПАК ФА – холдингу «Сухой» и НПО «Сатурн».
Но прекращение программы может принести и пользу этим двум компаниям. ВВС планируют направить больше средств на производство Су-34 и Су-35, их модернизацию в процессе эксплуатации, что заставило бы эти компании напряженно работать на будущее российских ВВС».
Не правда ли, интересно?

Так что же?
После 12 апреля в российских информационных агентствах и военных сайтах было опубликовано достаточно много материалов о программе ПАК ФА. Ни единого слова о том, что программа прекращается. Сообщалось, что в России не будет никакой другой программы по пятому поколению, кроме ПАК ФА. Никакой легкий истребитель для ВВС не разрабатывается, а работы ведутся только по ПАК ФА. Программа вошла в состав Госпрограммы по вооружениям, и финансируется регулярно. Двигатель пятого поколения будет создан в 2015 году, а до этого ПАК ФА будет летать на радикально модернизированном варианте двигателей АЛ-31Ф – изделиях «117С». Подтверждалось, что опытный образец истребителя будет поднят в воздух в 2009 году, что несколько опытных образцов уже строятся в КНААПО им. Гагарина. Все идет по плану, все реализуется по графику, и вот такая оглушительная новость: главком ВВС Александр Зелин резко выступил против программы, и назвал решение по прекращению работ по ПАК ФА «большим и правильным». Так где же правда?
Но наверняка научно-исследовательская и опытно-конструкторская программа ПАК ФА будет доведена до конца. Наверняка опытный истребитель поднимется в воздух. А дальше? Надо прямо признать, что ВВС России смогут закупить лишь мизерное количество этих новейших самолетов. Страна может потянуть лишь 30-40 машин. За это время (до 2020 года) будет закуплено от силы 30-40 фронтовых бомбардировщиков Су-34 (согласно бумагам ГПВ, к 2015 году планируется закупить 58 таких самолетов, к 2020 году - 200, но это из области сказок - Л.Н.), а истребитель поколения 4++ Су-35 будет ориентирован на экспорт. Основной парк ВВС в виде Су-27 и МиГ-29 будет летать с «механической авионикой» и устаревшими РЛС, в то время как ВВС ведущих стран мира практически полностью перейдут на «стеклянные кабины» и РЛС с АФАР. И все это гигантское отставание ради нескольких десятков ПАК ФА? Ведь, как известно, «одна ласточка не делает весны».
Надо признать, что программа модернизации ВВС России, начиная с 90-х годов прошлого века, была ориентирована на ложные приоритеты. Чехарда с истребителем пятого поколения отбросила ВВС в разряд стран, имеющих устаревший парк военной авиации. Современные боевые самолеты, такие как Су-30МК, МКК, МКИ, оснащенные современной авионикой, оборудованием и вооружением, пролетели мимо ВВС России. Тактическая авиация Китая и Индии по качественным характеристикам уже превзошла ВВС России. Парк истребителей МиГ-29 и Су-27 в техническом плане остался на уровне конца 80-х. Таким образом, нужно признать, что ВВС России уже не отвечают современным требованиям.
Пятое поколение
Разработка ПАК ФА напоминает абсурд с разработкой БРПЛ «Булава». Некие лоббисты перехватили создание БРПЛ нового поколения от тех, кто этим занимался. Результат – ракета не может летать, и если даже взлетит, то ее характеристики уже не отвечают современным требованиям. БРПЛ массой 38 т с дальностью 8000 км, с максимальным количеством боеголовок в три заряда уступает даже французским БРПЛ М-5 массой 50 т, дальностью 10000 км и шестизарядной головной частью, не говоря уже о 57-тонных американских и английских «Трайдентах-2».
Таким же макаром ОКБ МиГ было отстранено от программы создания истребителя пятого поколения. Интриги привели к тому, что 10 лет были потрачены бездарно. Программу перехватила компания «Сухой». Вероятно, ей в этом деле помогли многомиллиардные барыши от экспортных продаж Су-27 и Су-30, а тогдашний главком ВВС Виктор Михайлов очутился в кресле председателя совета директоров холдинга.
Теперь уже поздно
России надо было ориентироваться на создание для ВВС легкого «цифрового» истребителя с широкими экспортными возможностями, и эту программу могла потянуть корпорация МиГ. К сожалению, она не могла похвастаться большими средствами от экспортных продаж МиГ-29, которые могли пойти, вероятно, на «корм» кому надо.
Но и компания «Сухой» могла переориентироваться на создание легкого истребителя с суперсовременной авионикой, активной ФАР для радара и технологией «Стелс», но по старинке решила сделать БОЛЬШОЙ и ВЕЛИЧЕСТВЕННЫЙ самолет, чтобы дать «прикурить» американскому F-22. Не могли понять, что конкурировать с Америкой на одной доске уже нереально, и это было понятно давно, но только не господину Погосяну.
Наработки по российским легким истребителям уже реализованы в Китае (J-10 с двигателем АЛ-31ФН и JF-17 с РД-93), в Иране реализуется проект «Витязь-2000». Поезд ушел, вернее, самолеты уже улетели.
Отыгрывать назад уже поздно. Надо доводить до конца ПАК ФА. Но где найти средства для модернизации сотен МиГ-29 и Су-27, которые составляют основу российского военного авиапарка? Они так и будут летать с аналоговыми электромеханическими приборами, место которым в музее, допотопными РЛС с наработкой на отказ 20-30 часов, двигателями, годными разве что для запчастей, и устаревшим вооружением, произведенным на вал несуществующим вот уже почти два десятка лет СССР?
Где выход?
Источник: Леонид НИКОЛАЕВ,


No mutta hei, niillähän on pian se 6. sukupolven mig joka lentää avaruudessa. Ehkä jättävät 5. sukupolven turhana välietappina väliin.

=)
 
Venäjällä on huhtikuun alussa käyty keskusteluja PAK FA T-50/SU-57/projektin 701 lopettamisesta.
Tässä, on nyt ensimmäisen kerran mainittu, mitä uuden hävittäjäkoneen suunnittelu ja tekeminen on tullut tähän mennessä maksamaan?
Tuon summan merkitys korostuu kun näyttä siltä, että kone ei ole vieläkään valmis vaan vaatii vielä vuosien työn.

Se mikä on asiassa lopullinen totuus jää nähtäväksi?

https://vk.com/@pakfa-sensaciya-programma-pak-fa-zakryvaetsya

Alla on käännös osasta tekstiä virheineen.

"Moskova, RIA Novosti, 12. huhtikuuta. Venäjän ilmavoimien Alexander Zelin ilmoitti PAK FA ohjelman päättymisestä 20 vuoden työn jälkeen. Suurimpana syynä oli kustannusten nousu, teknologisia vaikeuksia, jonka tarkoituksena oli luoda uusi hävittäjä.

PAK FA -ohjelma, joka julistettiin seuraavan sukupolven venäläiseksi hävittäjäksi, on jo syönyt tähän mennessä jo 13,9 miljardia dollaria.
Kunkin lentokoneen arvioidut kustannukset nousivat alkuperäisestä 30 miljoonan dollarin arvosta 87,5 miljoonaan dollariin”.
"Ohjelmalla oli pitkä ja kiistanalainen historia", sanoi valtion duuman puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Alexei Arbatov.
PAK FA oli suunniteltu uuden sukupolven hävittäjäksi ja olisi vastapaino amerikkalaisille hävittäjille F-22 ja F-35.


”Tunnustettiin, että PAK FA ei enää sovi Venäjän vaatimuksiin ilmavoimien nykyaikaistamiseksi. Sotilasilmailun haluttiin, että olisi parempi ohjata vapautettuja rahaa nykyisten ilma-alusten nykyaikaistamiseen. Jos liittovaltion edustaja hyväksyy tämän ehdotuksen, yli 400 ylimääräistä SU-34: a ja SU-35:ta voitaisiin ostaa vapautetuille rahastoille sekä 1400 lentokonetta nykyaikaistaa. Venäjän ilmavoimien mielestä on välttämätöntä, että ilmapuolustusjärjestelmästä tulee ensisijainen tavoite, johon rahat käytetään.
"Tällainen päätös olisi tehokas ratkaisu ilmavoimien toiminnan vahvistamiseksi"


Ilmavoimien Alexander Zelin. kuvaili painopisteiden muuttamista "hyväksi päätökseksi, ja tämä on oikea päätös".
Jotkut valtion duuman varamiehet reagoivat vihaisesti ilmavoimien päällikön ehdotukseen.
"Olen loukkaantunut päätös lopettaa ohjelman PAK FA, koska ilmavoimat on pitkään väittänyt, että on äärimmäisen tärkeä asejärjestelmä, joka on merkittävä rooli meidän puolustuksessa", sanoi duuman sijainen Vladimir Medina. Ja hän kysyi: "Mikä on muuttunut? Koska asevoimat aikovat kompensoida tätä ohjelmaa? "


Alexei Arbatov totesi, että "tämä päätös heijastaa nykyisen laivaston nykyaikaistamisen vaikeuksia."

Ohjelman päättyminen oli isku PAK FA -ohjelman pääurakoitsijoille - Sukhoi Holding ja NPO Saturn.
Mutta ohjelman lopettaminen voi tuoda etuja näille kahdelle yritykselle. Ilmavoimat suunnittelevat lisäämään varoja SU-34: n ja SU-35: n tuotantoon, niiden nykyaikaistamista mikä pakottaisi nämä yritykset työskentelemään kovasti Venäjän ilmavoimien tulevaisuudelle".


Eikö ole niin, ihmettelen?

Tärkeimmät ilmavoimien laivaston SU-27 ja MiG-29 tulee lentämään "mekaanisella avioniikan" ja vanhentuneella tutkalla. Kun taas johtavat ilmavoimat koko muussa maailmassa ovat siirtyneet lähes kokonaan "lasiohjaamoon" ja tutkaan, joka näkee kaukaa. Kaikki tämä valtava kuilu useiden kymmenien PAK FA: n vuoksi? Loppujen lopuksi, kuten tiedätte, "yksi pääsky ei kesää tee."

On varmaan tunnustettava, että Venäjän ilmavoimien modernisointiohjelma, 1990-luvulta lähtien on kohdistunut vääriin prioriteetteihin. Pukkihyppy viidennen sukupolven hävittäjään ei ilmavoimilta onnistu vaan se seuraa niitä maita, joissa on vanhanaikaisia sotilaskoneita.

Nyt on liian myöhäistä”.

СЕНСАЦИЯ. ПРОГРАММА ПАК ФА ЗАКРЫВАЕТСЯ?
От Администрации сообщества Т-50:
Нет, мы не обдолбались и не продались Трампу.
С момента публикации приведённой ниже статьи прошло ровно 10 лет. Этой ремаркой нам хотелось бы показать, что истина всегда где-то посередине. С одной стороны наши официальные лица постоянно твердят нереальные сроки программ, с другой — всёпропальщики несут бред со своей колокольни. И только время в конце концов способно расставить всё на свои места. В N-ный раз рекомендуем участникам нашей группы фильтровать и анализировать ВСЮ поступающую информацию, какой бы убедительной или, наоборот, невероятной она ни казалась. Итак, вернёмся на 10 лет назад))
В форуме сайта defencetalk.com размещена информация от РИА «Новости», датированная 12 апреля. В ней устами главкома ВВС генерала Зелина сообщается, что ВВС России отказываются от программы создания истребителя пятого поколения ПАК ФА. Но в русскоязычной версии РИА этой новости нет. Так в чем же дело?
Вот перевод этого материала.
«Москва, РИА «Новости», 12 апреля. Главнокомандующий ВВС России Александр Зелин объявил о прекращении программы ПАК ФА после 20-летних работ по причине возрастания затрат, технологических затруднений с целью создания перепроектированного единственного опытного экземпляра истребителя.
Программа ПАК ФА, некогда объявленная как российский истребитель следующего поколения, уже сожрала 13,9 млрд долларов США. Предполагаемая стоимость каждого самолета взлетела от первоначальной цены 30 млн долларов до 87,5 млн.
«Программа имела длинную и неоднозначную историю», заявил председатель комитета по обороне Государственной думы Алексей Арбатов.
ПАК ФА разрабатывался как истребитель нового поколения и должен был стать противовесом американским истребителям F-22 и F-35.
Было признано, что ПАК ФА больше не вписывается в требования России по модернизации ВВС. Командование военной авиации заявило, что было бы лучше перенаправить освободившиеся деньги на модернизацию существующих самолетов. Если это предложение будет одобрено Федеральным собранием, на освободившиеся средства можно было бы закупить более чем 400 дополнительных Су-34 и Су-35, а также модернизировать 1400 самолетов, состоящих на вооружении. По мнению ВВС, необходимо, чтобы приоритетом по расходованию средств должны стать системы ПВО.
«Такое решение было бы эффективным решением по усилению средств сдерживания», сказал главком ВВС генерал-полковник Александр Зелин. Он охарактеризовал смену приоритетов как «большое решение, и это правильное решение».
Некоторые депутаты Государственной Думы раздраженно отреагировали на предложение главкома ВВС.
«Я оскорблен решением прекратить программу ПАК ФА, ведь ВВС долгое время заявляли, что это чрезвычайно важная система оружия, которая играет основную роль в нашей обороне», сказал депутат Думы Владимир Мединский. И вопрошал: «А что изменилось? Как вооруженные силы планируют компенсировать эту программу?»
Алексей Арбатов сказал, что «это решение отражает трудности с модернизацией существующего авиапарка».
Прекращение программы стало ударом по основным подрядчикам программы ПАК ФА – холдингу «Сухой» и НПО «Сатурн».
Но прекращение программы может принести и пользу этим двум компаниям. ВВС планируют направить больше средств на производство Су-34 и Су-35, их модернизацию в процессе эксплуатации, что заставило бы эти компании напряженно работать на будущее российских ВВС».
Не правда ли, интересно?

Так что же?
После 12 апреля в российских информационных агентствах и военных сайтах было опубликовано достаточно много материалов о программе ПАК ФА. Ни единого слова о том, что программа прекращается. Сообщалось, что в России не будет никакой другой программы по пятому поколению, кроме ПАК ФА. Никакой легкий истребитель для ВВС не разрабатывается, а работы ведутся только по ПАК ФА. Программа вошла в состав Госпрограммы по вооружениям, и финансируется регулярно. Двигатель пятого поколения будет создан в 2015 году, а до этого ПАК ФА будет летать на радикально модернизированном варианте двигателей АЛ-31Ф – изделиях «117С». Подтверждалось, что опытный образец истребителя будет поднят в воздух в 2009 году, что несколько опытных образцов уже строятся в КНААПО им. Гагарина. Все идет по плану, все реализуется по графику, и вот такая оглушительная новость: главком ВВС Александр Зелин резко выступил против программы, и назвал решение по прекращению работ по ПАК ФА «большим и правильным». Так где же правда?
Но наверняка научно-исследовательская и опытно-конструкторская программа ПАК ФА будет доведена до конца. Наверняка опытный истребитель поднимется в воздух. А дальше? Надо прямо признать, что ВВС России смогут закупить лишь мизерное количество этих новейших самолетов. Страна может потянуть лишь 30-40 машин. За это время (до 2020 года) будет закуплено от силы 30-40 фронтовых бомбардировщиков Су-34 (согласно бумагам ГПВ, к 2015 году планируется закупить 58 таких самолетов, к 2020 году - 200, но это из области сказок - Л.Н.), а истребитель поколения 4++ Су-35 будет ориентирован на экспорт. Основной парк ВВС в виде Су-27 и МиГ-29 будет летать с «механической авионикой» и устаревшими РЛС, в то время как ВВС ведущих стран мира практически полностью перейдут на «стеклянные кабины» и РЛС с АФАР. И все это гигантское отставание ради нескольких десятков ПАК ФА? Ведь, как известно, «одна ласточка не делает весны».
Надо признать, что программа модернизации ВВС России, начиная с 90-х годов прошлого века, была ориентирована на ложные приоритеты. Чехарда с истребителем пятого поколения отбросила ВВС в разряд стран, имеющих устаревший парк военной авиации. Современные боевые самолеты, такие как Су-30МК, МКК, МКИ, оснащенные современной авионикой, оборудованием и вооружением, пролетели мимо ВВС России. Тактическая авиация Китая и Индии по качественным характеристикам уже превзошла ВВС России. Парк истребителей МиГ-29 и Су-27 в техническом плане остался на уровне конца 80-х. Таким образом, нужно признать, что ВВС России уже не отвечают современным требованиям.
Пятое поколение
Разработка ПАК ФА напоминает абсурд с разработкой БРПЛ «Булава». Некие лоббисты перехватили создание БРПЛ нового поколения от тех, кто этим занимался. Результат – ракета не может летать, и если даже взлетит, то ее характеристики уже не отвечают современным требованиям. БРПЛ массой 38 т с дальностью 8000 км, с максимальным количеством боеголовок в три заряда уступает даже французским БРПЛ М-5 массой 50 т, дальностью 10000 км и шестизарядной головной частью, не говоря уже о 57-тонных американских и английских «Трайдентах-2».
Таким же макаром ОКБ МиГ было отстранено от программы создания истребителя пятого поколения. Интриги привели к тому, что 10 лет были потрачены бездарно. Программу перехватила компания «Сухой». Вероятно, ей в этом деле помогли многомиллиардные барыши от экспортных продаж Су-27 и Су-30, а тогдашний главком ВВС Виктор Михайлов очутился в кресле председателя совета директоров холдинга.
Теперь уже поздно
России надо было ориентироваться на создание для ВВС легкого «цифрового» истребителя с широкими экспортными возможностями, и эту программу могла потянуть корпорация МиГ. К сожалению, она не могла похвастаться большими средствами от экспортных продаж МиГ-29, которые могли пойти, вероятно, на «корм» кому надо.
Но и компания «Сухой» могла переориентироваться на создание легкого истребителя с суперсовременной авионикой, активной ФАР для радара и технологией «Стелс», но по старинке решила сделать БОЛЬШОЙ и ВЕЛИЧЕСТВЕННЫЙ самолет, чтобы дать «прикурить» американскому F-22. Не могли понять, что конкурировать с Америкой на одной доске уже нереально, и это было понятно давно, но только не господину Погосяну.
Наработки по российским легким истребителям уже реализованы в Китае (J-10 с двигателем АЛ-31ФН и JF-17 с РД-93), в Иране реализуется проект «Витязь-2000». Поезд ушел, вернее, самолеты уже улетели.
Отыгрывать назад уже поздно. Надо доводить до конца ПАК ФА. Но где найти средства для модернизации сотен МиГ-29 и Су-27, которые составляют основу российского военного авиапарка? Они так и будут летать с аналоговыми электромеханическими приборами, место которым в музее, допотопными РЛС с наработкой на отказ 20-30 часов, двигателями, годными разве что для запчастей, и устаревшим вооружением, произведенным на вал несуществующим вот уже почти два десятка лет СССР?
Где выход?
Источник: Леонид НИКОЛАЕВ,
Mikäs tää nyt oli.... 10 vuotta vanha VK juttu????

Siellä alhaalla oli päiväys 17 апреля 2008 года
https://vk.com/@pakfa-sensaciya-programma-pak-fa-zakryvaetsya

JA siinä aluksi oli teksti jonka jätit pois?????
Нет, мы не обдолбались и не продались Трампу. С момента публикации приведённой ниже статьи прошло ровно 10 лет. Этой ремаркой нам хотелось бы показать, что истина всегда где-то посередине. С одной стороны наши официальные лица постоянно твердят нереальные сроки программ, с другой — всёпропальщики несут бред со своей колокольни. И только время в конце концов способно расставить всё на свои места. В N-ный раз рекомендуем участникам нашей группы фильтровать и анализировать ВСЮ поступающую информацию, какой бы убедительной или, наоборот, невероятной она ни казалась. Итак, вернёмся на 10 лет назад))

GOOGLE kääntäjä
No, we did not trash and did not sell to Trump. Since the publication of the article below, exactly 10 years have passed. By this remark, we would like to show that the truth is always somewhere in the middle. On the one hand, our officials constantly repeat the unrealistic timing of the programs, on the other - all the propagandists are delirious with their bell tower. And only time in the end is able to put everything in its place. For the N-th time, we recommend that our group members filter and analyze ALL incoming information, however convincing or, on the contrary, it may seem incredible. So, back to 10 years ago))



Ja koko uutista ei löydy googlella haettuna ria novostin julkaisemana koskaan


Tuossa sama "uutinen" Päiväys: 17 апреля 2008 года.
http://www.militaryparitet.com/html/data/ic_news/160/
 
Kirjoittaja muutenkin kirjoittelee vähän mitä sattuu, projekti 701 oli Mikojanin projekti MiG-31:n korvaamiseksi, joka lopetettiin 1993 eikä sillä ole mitään tekemistä PAK-FAn tai edes MFI:n kanssa.
Projekti ehti vain konseptivaiheeseen, yksi ehdotuksista oli tällainen:
16153806.jpg
 
Su-57:n häiveominaisuuksista, tai niiden puutteesta, on aina välistä ollut puhetta. Vertailukuvien mukaan ainakin luukkujen muotoilua on pikkuhiljaa paranneltu:
pakfa1.jpg

"2-vaiheen" protoista ensimmäinen oli toissavuona lentänyt T-50-6-2. Viimeisimpiin on tehty nähtävästi lisää muutoksia.
Ilmatankkauspuomi:

pakfa2.jpg

Asekuilut:

pakfa3.jpg
 
Millä saa palstatoveri Bellumin ylikierroksille? Tämä voisi toimia:
"Some Indian Air Force officers who had first-hand experience with the Su-57 now feel free to express their frustrations with the Russian developers. As one Indian officer put it, all the current version of the Su-57 could do was take off and land." :)
https://www.strategypage.com/htmw/htproc/20180512.aspx

Ei toteutunut myöskään Intialle luvattu Su-30MKI-päivitys.
 
Eli jos Venäjä jatkaa PAK-FA:n vääntämistä niin sinne menee miljardit poikineen ja onko hävittäjä sitten kuitenkaan lppulta hyvä? Jos taas päättävät lopettaa niin meidän F-35:ia vastassa olisi vain modernisoituja vanhemman sukupolven koneita.

Onko tämä win-win?

Siis Su-57 perutaan ja hankintaan tilalle 400 kpl Su-35-koneita? Itseäni vähän huolettaa, että onko tässä syynä ajan loppuminen? Siis Putinin ajan. Jos hänellä on tarkoitus ns. "go out with a bang", niin ei ole aikaa enää Su-57 kehittää, koska se on niin pahasti myöhässä. Sen sijaan hankitaan 400 kpl Su-35-koneita (siis tuon artikkelin mukaan). Missä skenaariossa tämä on järkevää? Jos maailmanpalo on tarkoitus saada aikaan seuraavan kuusivuotiskauden lopussa, niin tässä vaiheessa on vedettävä virtajohto irti, jotta saadaan Su-35-tuotanto suurella volyymilla käyntiin. Nimittäin, jos tarkoituksena olisi vain jatkaa pienimuotoista uhoamista huonosti varustetuille rajanaapureille, niin Su-57 sopisi erittäin hyvin kuvioon myyttisenä super-aseena, vaikka oikeasti volyymit olisivatkin pieniä. Pelkään jotenkin, että massamainen määrä Su-35-koneita tarvitaan vain länttä vastaan käytyyn taisteluun.
 
Mielenkiintoista tuo rakenteellinen jälkimuokkaaminen, kun nykyinen ja tuleva trendi on jättää koko rakenteellinen protyyppivaihe suunnittelussa pois koska sen voi tehdä digitaalisesti.
 
Mielenkiintoista tuo rakenteellinen jälkimuokkaaminen, kun nykyinen ja tuleva trendi on jättää koko rakenteellinen protyyppivaihe suunnittelussa pois koska sen voi tehdä digitaalisesti.

Kun kyseessä on kokonaan uusi konetyyppi niin eri ratkaisuja ja aerodynamiikkaa joudutaan edelleen testaamaan käytössä ja konetta lennättämällä, ei siinä mitään kummallista ole. F-35:stä tehtiin ensiksi kaksi teknologiademonstraattoria ja sitten liuta prototyyppejä.

Intialaisten vetäytymistä projektista on turha mystifioida. Intia sijoitti siihen 300 miljoonaa. Tämä on aika pieni raha (vrt. Hollanti investoi JSF-projektiin 800 miljoonaa USD). Nyt, jos intialaiset olisivat halunneet oikeasti kehittää FGFAn, saada kaikki teknologiasiirrot yms, heidän olisi pitänyt sijoittaa 8 miljardia. Tämä tilanteessa missä kaikki muut ilmavoimien projektit ovat myöhässä tai budjettikriisissä. Eihän sellaiseen tietenkään ollut rahaa.

Intian ilmavoimien väliraportit kertoivat etteivät prototyypit täytä Intian ilmavoimien vaatimuksia. Tämä oli tietysti aivan ilmiselvää kun kyseessä oli kehittelyvaiheen prototyypit joissa oli kehittelyvaiheen järjestelmät. Intialainen spugelehdistö (joiden asiantuntemus puolustusasioissa on sellainen että niihin verrattuna Hesari on Aviation Week) ottivat sitten nämä lausunnot irti asiayhteydestä.
 
Ei mitään virallista, mutta uhittelua tämäkin. NATOmaassa. Türkiye.
Turkish media: Ankara may switch to buying the Russian Su-57
http://defence-blog.com/aviation/turkish-media-ankara-may-switch-buying-russian-su-57.html


Turkish newspaper Yeni Safak says Ankara may switch to buying the Russian Su-57 fifth-generation fighter jet if Washington decides to suspend the delivery of F-35.

According to Turkish media, Turkey would likely opt to purchase Russian Sukhoi Su-57 twin-engine warplanes in place of US F-35 single-engine stealth fighter jets if Washington suspends the delivery of the latter in response to Ankara’s sale of S-400 anti-aircraft missile systems from Russia.

Earlier this week, a US Senate committee passed a defense policy bill, which would effectively bar the delivery of F-35 fighter jets to the North Atlantic Treaty Organization (NATO) partner Turkey.

The amendment to the $716 billion National Defense Authorization Act (NDAA), had been proposed by Democratic Senator from Michigan Jeanne Shaheen and Republican Senator for North Carolina Thom Tillis.

The Sukhoi Su-57 is the designation for a stealth, single-seat, twin-engine multirole fifth-generation jet fighter being developed for air superiority and attack operations. The aircraft is the product of the PAK FA, a fifth-generation fighter programme of the Russian Air Force. Sukhoi’s internal name for the aircraft is T-50. The Su-57 will be the first aircraft in Russian military service to use stealth technology.
 
Hahah!
Tämä Duuman jäsenen pitkä haastattelu on nostanut aikamoisen paskamyrskyn Pak-Fa-fanien keskuudessa, eikä syyttä, lihavoin parhaan kohdan:;)

The Su-57 should be considered as an aircraft with export potential, and efforts should be concentrated on the creation of a fighter of the 6th generation - Gutenev
07/04/2018 15:40:54
Moscow. 4th of July. Interfax-AVN - The Su-57 fighter should be considered as a fine aircraft with export potential, but the main efforts should be focused on creating a transitional machine, the head of the State Duma commission for legal support of the development of defense industry organizations, the first vice- president of the Union of Machine Builders of the Russian Federation Vladimir Gutenev.
"I believe that the sixth-generation fighter will be a transitional vehicle between manned aircraft and unmanned intellectual shock complexes (BIOK) - in this case we are talking about aerial BIKU that can, thanks to their intellect, carry out the tasks set, including those that are sufficiently massive groups, "he said, commenting on the statement by Yury Borisov, Deputy Prime Minister of the Russian Federation, that there will be no mass deliveries of the fifth generation of Su-57 fighters to Russia.
"I am largely in agreement with the words of Yuri Ivanovich (Borisov) about the fact that it is hardly worthwhile to expect a massive purchase of the Su-57," Gutenev said.
"Given the undoubted merits of this machine, we certainly understand that the program was launched in 2001, and the implementation of the program for a number of objective reasons was delayed (initially it was planned in 2006-2007 to conduct flight tests, and from 2014 already deliver in the troops), in connection with the very dynamic development of technology - this applies to the systems of electronic warfare, and new composite materials, and new opportunities that additive technologies provide in terms of constructive cheaper machines, "- konstestirov Al he.
"Well, of course, this is due to the fact that we have very sophisticated machines - the Su-34 and Su-35, which showed themselves well," said V.Gutenev. "Until 2023-2024 on the Su-57 is not supposed to install the engine of the second stage, the test of which has just started, it is" Product 30 ", and despite the fact that our car is much cheaper (according to my estimates, 2.5 times , than foreign analogues of the 5th generation), but still it is much more expensive and requires more fine services in comparison with the Su-34 and Su-35, "added V.Gutenev.
"Therefore, I agree with the opinion of Yuri Ivanovich (Borisov), according to which we already have experience, when thanks to reasonable technical policy we actually jumped through the generation, saving the budget to a considerable extent," he said.
"We were probably able to clarify a number of possible and accompanying data on the ability of the F-22 and F-35 to detect our aircraft in the short-term stay of our Su-57s in Syria in February this year - telemetry provided a significant reason for their improvement," - said V.Gutenev.
"Therefore, the concentration (effort) in the transitional, 6th generation, it seems to me, would be much more appropriate, and the 5th generation should serve in a small-series variant to develop technical tasks that would allow on the one hand to capitalize in foreign markets the costs incurred on this machine, and on the other hand - to improve the system (of prospective aircraft), "V.Gutenev is sure.
"This is an extremely rational and correct approach, ensuring a balance between the interests of the defense industry complex and the customer," he said.
The deputy believes that in the interests of the defense industry it would be "simply enough to form the export image of the Su-57 with the engine of the second stage."
"This is absolutely correct and pragmatic solution," he said.
 
Back
Top