Kovin käy tylsäksiOngelma ratkeaa helposti: luet vain omat viestit koska ne näkyvät hyvin ja ongelmaa ei siten edes ole.

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Kovin käy tylsäksiOngelma ratkeaa helposti: luet vain omat viestit koska ne näkyvät hyvin ja ongelmaa ei siten edes ole.
Ongelma ratkeaa helposti: luet vain omat viestit koska ne näkyvät hyvin ja ongelmaa ei siten edes ole.
Tosiaan ainakin copypasteissa tulee joskus muotoilu mukana. Asiaa ei välttämättä huomaa itse.
No ei huomaakaan. Lainaamallani Nato-sivulla ei ollut tummaa pohjaa: ei ollut omin silmin havaittavaa poikkeavaa muotoilua. Viestini kirjoitin normaalisti tänne vaaleaan kenttään, koska en halunnut kopioida engelskaa. Tarvitsin vain Naton sivuston osoitteen. Täppäsin siten lopuksi alkuperäisen linkin osoitteen juttuni perään. Ja teksti siinä linkissäkin avautuu minulle vain tavallisella teemalla!Tässä foorumisoftassa on kyllä jotain pahasti vialla kun näitä tahattomia fontin värin vaihdoksia tapahtuu tämän tästä. Samaa olen havainnut muillakin XenForo foorumeilla.
Katso liite: 124702
Sorry OTsta.
Foorumin vaaleassa teemassa normaali värittämätön teksti on mustaa ja jos sitten syystä taikka toisesta tekstin väriksi valikoituu musta, niin tietenkään se ei näy vaaleaa teema käytettäessä mitenkään eri tavalla. Silloin kun teksti on "väritön" osaa foorumi näyttää käyttäjän valitseman teeman mukaisesti joko tumman tai vaalean tekstin.Ja kaikki omat ja toisten tuhannet viestit palstalla näyttävät edelleen omaan silmääni tavalliselta teemalta. Jo vuodesta 2010. Sekä puhelimella että läppärillä. Tuo @johnadoe lainaamasi, joka siis näkyy sinulle tummana, näkyy toki tuossa lainauksessasi minullekin eri teemalla, joten pääsen vähän makuun. En vain keksi, mitä enempää voin tehdä.
Kun liität tekstiä, valitse "Paste as plain text" (näppäinyhdistelmä yleensä Ctrl+Shift+V). Silloin tulee pelkkä teksti ilman muotoilua. Näin kaikki näkevät tekstin oikein, eikä se vaadi sinulta mitään erillisiä korjaavia toimenpiteitä.En vain keksi, mitä enempää voin tehdä.
Jeps. Siitä onkin pian kymmenen vuotta, kun olen oikein näppäimistön kanssa tälle palstalle kirjoittanut. Osaatko kertoa, miten androidilla voi vähentää näitä ongelmia? Joskus oman viestin jatkoksi lainaan jotain verkkosivustoa, kuten tuossa edellisessä esimerkissä oli.Kun liität tekstiä, valitse "Paste as plain text" (näppäinyhdistelmä yleensä Ctrl+Shift+V). Silloin tulee pelkkä teksti ilman muotoilua. Näin kaikki näkevät tekstin oikein, eikä se vaadi sinulta mitään erillisiä korjaavia toimenpiteitä.
Samalla tavalla. Tekstiä liittäessäsi paina sormella pitkään ja valitse valikosta "Paste":n sijaan "Paste as plain text". Tai sama suomeksi, mitä sitten lieneekään.Osaatko kertoa, miten androidilla voi vähentää näitä ongelmia?
Juu löytyi. Tattis.Samalla tavalla. Tekstiä liittäessäsi paina sormella pitkään ja valitse valikosta "Paste":n sijaan "Paste as plain text". Tai sama suomeksi, mitä sitten lieneekään.
Hiiren keskinappi (tai ctrl-click) on keksitty ihan tätä varten. Saapi avattua linkit juuri sinne minne haluaa, eikä kenenkään ole pakko aukoa uusia välilehtiä jos ei halua.Ja sitten toive/vinkki: mainosta klikatessa voisi linkki avautua automaattisesti omana sivunaan taustalle. Näin mainoksia voisi klikata ihan tukimielessäkin keskustelujen lomassa.
Voi herttinen. Kyllä minä osaan iphoneani käyttää (jossa tuo on muuten hieman näppäinoikotietäsi helpompaa).Hiiren keskinappi (tai ctrl-click) on keksitty ihan tätä varten. Saapi avattua linkit juuri sinne minne haluaa, eikä kenenkään ole pakko aukoa uusia välilehtiä jos ei halua.
Ratkaisuni toimii kaikissa tietokoneissa. Puhelimilla harvempi klikkailee.Voi herttinen. Kyllä minä osaan iphoneani käyttää (jossa tuo on muuten hieman näppäinoikotietäsi helpompaa).
Ja tämä toive pätee myös läppäriä käyttäviin joita tosin lienee reilusti vähemmän. Yleisesti käytetty toiminnon automaatio vain helpottaa mainosten aukaisua lukemisen ohessa ja tuottaisi enemmän klikkauksia sivustolta. Pieni juttu mutta lisää tuloja.
No en viitsi macistäni tarkistaa kun Trackpadillä tai kynällä nämä Multi-Touch-eleet ovat enemmän selkärangassa ja useimmiten pudotusvalikossa useiden komentojen vaihtoehto. Viihdekäyttöön riittää paremmin iphone ja AppleTV kun mac palvelee sitten photoshopista exeliin ja muuta raskasta siltä väliltä.Ratkaisuni toimii kaikissa tietokoneissa. Puhelimilla harvempi klikkailee.
Mutta pointti on se, että sivuja ei oletuksena avata uuteen välilehteen ilman käyttäjän valintaa, se on huonoa suunnittelua.
Mainosten klikkauksiakin itse pyrkisin lähinnä minimoimaan.![]()
Sivustoa voi tukea myös paremmilla tavoilla. Itse en suostu mainoksia netissä katsomaan.Mainosten klikkaus vaikka et niitä katsoisikaan tuo tuloja tämän sivuston ylläpitoon mutta ei se tietenkään kaikkia liikuta. Itse vain arvostan vastavuoroisuutta mitä saamiseen ja antamiseen tulee.
Ja sivustoja suunnitelleena juuri se, että et menetä edellistä sivua avatessasi siitä uuden - on juurikin hyvää suunnittelua - jos vain valittu alusta sen sallii.
?Pakotetun avaamisen estäminen on tuskaisen vaikeaa
Tämä on nyt viimeinen kerta kun jaksan kirjoittaa nämä samat argumentit.?
Ja tottakai parempia tukitapoja on. Mutta se ei poista sitä, etteikö em voisi olla käytössä. Halusi klikata mainosta sitten mistä syystä tahansa.
Kun klikkaa (puhutaan nyt puhelimista*) - tietsikoilla avaus taustalle nyt on samantekevän yksinkertaista), mutta siis puhelimessa mainos useimmiten vaihtaa lukemasi sivuston. Mutta se voisi myös aueta automaattisesti omaksi välilehdeksi ja lukemasi sivu pysyy ennallaan.
Yläbanneri: 468x60 pikseliä ja kilotavumaksimi 30kt.
Suurtaulu: koko on 140x350 pikseliä ja kilotavumaksimi 25 kt.
Formaatti: JPG tai GIF. GIF-animaatiossa enimmillään 3 kiertoa.